EĞİTİM
Giriş Tarihi : 11-11-2019 17:26

Samsun OMÜ'de akademik yılı törenle açıldı

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) 2019-2020 akademik yılı Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle açıldı.

Samsun OMÜ'de akademik yılı törenle açıldı

Samsun Valisi Osman Kaymak'ın katılımıyla Samsun OMÜ Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki 2019-2020 akademik yılı açılış töreninde konuşan Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, 19 fakülte, 6 enstitü, 1 Yüksekokul, 1 Devlet Konservatuarı, 12 Meslek Yüksekokulu, 22 Araştırma ve Uygulama Merkezi, 54 bin öğrencisi, 2500'i akademisyen olmak üzere toplam 6 bin 500 civarında çalışanıyla her alanda eğitim-öğretim, Ar-Ge ve toplumsal hizmet faaliyetlerini sürdürdüğünü söyledi.

Rektör Bilgiç konuşmasında, "Ondokuz Mayıs Üniversitesi yetiştirdiği donanımlı insan gücü, ürettiği bilgi ve teknoloji ile bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada toplumsal sorunlara çözümler üreten, dünyada yaşanan değişim ve dönüşümleri tespit ederek Türkiye’nin geleceğe hazırlanmasına katkı sağlayan bir kurum olmaya devam edecektir. Tıp fakültesi hastanemiz bölgenin en gelişmiş hastanesidir. 148 i yoğun bakım olmak üzere 1138 yatak bulunmaktadır. Karadeniz’in en büyük Onkoloji Hastanesi OMÜ bünyesinde açılmıştır. Lutesyum ve Galyum çekimleri Karadeniz bölgesinde sadece hastanemizde yapılabilmektedir. Nöroimmunoloji laboratuvarı Türkiye’de referans laboratuvar olarak açılmıştır. Organ naklinde önemli bir merkez olmuştur. 2019 un ilk 10 ayında 21 karaciğer 45 böbrek, 36 kornea, 3’ü erişkin olmak üzere 15 kemik iliği nakli gerçekleştirilmiştir. Üniversitemizin akademik yıl açılış töreni sizlerin katılımıyla çok daha güzel oldu” dedi. Ardından Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ve Samsun Milletvekili Dr. Ahmet Demircan bir selamlama konuşması yaptı.

Samsun Valisi Isman Kaymak ise konuşmasında Samsun'un bir eğitim kenti olduğunu dile getirdi ve "Samsun’da 240 bine yakın ortaöğretim öğrencimiz var. 60 bine yakın üniversite öğrencimiz var. Samsun’da 300 bin öğrencimiz eğitim alarak ülkemizin kalkınmasına katkı yapacaklar. 100 yıl önce Cumhuriyetin temelleri Samsun’da atıldı. Türkiye’de milli mücadele bitmedi devam ediyor. Çünkü bu coğrafya kolay bir coğrafya değil. Bu oynanan oyunlar karşısında güçlü olmak durumundayız. Daha çok üretmek, Dünya’yı yakalamak ve Dünya ile rekabet edebilen bir ülke olmak durumundayız. Oda şüphesiz en büyük görev üniversitelerimize düşmektedir. Sizlerin yapacağı çalışmalar, mezun edeceğiniz öğrenciler Türkiye’nin gücüne güç katacaktır. Herkes işini en iyi şekilde yapmak durumundadır. İlimiz spor ve sosyal anlamda öğrencilerimizin dersler dışında çok rahat aktivite yapacağı bir şehirdir. Onun için böyle güzel bir kentte yaşamak ayrıcalıktır. Valilik olarak üniversitemizle güzel bir uyum içerisindeyiz. Sizlerden bizim beklentimiz bilim veya diğer alanlarda Türkiye’nin gücüne güç katacak çalışmalar bekliyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle yeni akademik yılın hepimize sağlık, başarı ve mutluluk getirmesini diliyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından OMÜ Devlet Konservatuvarı tarafından Türk Sanat ve Halk Müziği Topluluğunun seslendirdikleri şarkılar davetliler tarafından büyük bir coşkuyla dinlendi. Daha sonra Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Şeker tarafından katılımcılara ‘Akademik Performansımız ve Gelecek Tasavvuru’ konulu ilk ders verildi.

OMÜ Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen törene, Samsun Milletvekili Ahmet Demircan, Garnizon Komutanı Topçu Albay Recep Ali Üstün, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın, İlkadım Kaymakamı İbrahim Keklik, Canik Kaymakamı Mahmut Halal, İl Emniyet Müdürü Ömer Urhal, TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, ilçe belediye başkanları, sivil toplum kuruluş temsilcileri, öğretim görevlileri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

SAMSUN HABER HATTI