GÜNDEM
Giriş Tarihi : 28-11-2019 12:28

Samsun OMÜ'de diş hekimi adayları beyaz önlüklerini giydi

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Diş Hekimliği Fakültesi 1. sınıf öğrencileri, mesleğe hazırlık kapsamında törenle beyaz önlüklerini giydi.

Samsun OMÜ'de diş hekimi adayları beyaz önlüklerini giydi

Samsun OMÜ Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen törene, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selim Arıcı, Başhekim ve Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Murat Yenisey, Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Nilüfer Özkan, Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Fikret Yılmaz, öğretim üyeleri ve öğrencilerin aileleri katıldı.

Törende konuşan Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selim Arıcı,  hekimlerle simgeleşen beyaz önlüğün tarihsel gelişimini anlattı ve “Beyaz önlüğün; Tıp, diş hekimliği ve eczacılık fakülteleri öğrencileri üzerinde pozitif bir etkisi var. İsmi üstünde; beyaz önlük. 1870’lere kadar aslında doktorlar klasik anlayışta siyah önlük giyiyorlar, nedeniyse kirli kanı göstermemesi. Daha sonra teknolojinin gelişmesi, hekimlerin çok fazla kanlı işlere bulaşmaması nedeniyle rengi değişiyor ve beyaz oluyor” dedi.

“Meslekte dürüst, düzgün ve doğru olmanın sembolü”
Beyaz önlüğün 3 şeyi temsil ettiğini belirten Arıcı, “Birincisi saflığı, ikincisi temizliği üçüncüsü ise çok ilginçtir insan karakterinde düzgün olmayı temsil ediyor. Beyaz renk aslında bütün renkleri içeriyor ama düzgün olmayı temsil etmesi, işin daha çok felsefi bir boyutunu barındırıyor. Detaylı olarak bakıldığında da meslekte dürüst, düzgün ve doğru olmayı temsil ediyor. Birinci sınıftan itibaren öğrencilere bu beyaz önlüğü giydirmenin amacı da bence budur. Bunu, öğrencilik safhasında da yetişirken de hekimliğe bir başlangıç olarak algılamanız gerekiyor”  ifadelerini kullandı.

Arıcı, öğrencilere tavsiyelerde de bulunarak,  “Bu beyaz önlük size bir nosyon ve bir marka veriyor. Nasıl rütbeli askerlerimizin o üniformayı giydikten sonra bazı davranışları sokakta sergilemeleri yanlış ve de üstündeki üniformayla çelişiyorsa, beyaz önlükle de Fakülte Hastanesi’nde bulunduğunuz zaman o önlüğün hakkını vermeniz gerekiyor. Yani saf, temiz ve dürüst olmalısınız. Hepinize şimdiden saflığı, temizliği, aydınlığı ve gerçekten doğruluğu azim ve çalışkanlıkla sergileyeceğiniz bir eğitim diliyorum” dedi.

93 öğrencinin beyaz önlük mutluluğu
Konuşmasının ardından bölüme birincilikle giren Sümeyye Zeynep Besler’e önlüğünü Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selim Arıcı giydirdi. Ardından öğretim üyelerinin, 93 Diş Hekimliği Fakültesi birinci sınıf öğrencisinin her birine önlüklerini giydirdiği törende, veliler de çocuklarının bu özel anlarını cep telefonlarıyla kayda aldı.

SAMSUN HABER HATTI