GÜNDEM
Giriş Tarihi : 19-11-2019 16:21

Samsun OMÜ'de 'Premartüre' günü

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Çocuk Hastanesi'nde 'Dünya Prematüre Günü' nedeniyle etkinlik düzenlendi. Etkinlikte konuşan Neonatoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Canan Aygün, dünyada yaklaşık her yıl 15 milyon bebeğin prematüre doğduğunu söyledi.

Samsun OMÜ'de 'Premartüre' günü

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Çocuk Hastanesi'nde 'Dünya Prematüre Günü' nedeniyle düzenlenen etkinliğe Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayhan Dağdemir, Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ünsal Özgen, Neonatoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Canan Aygün, hemşireler  ve çocukların aileleri katıldı.

Etkinlikte konuşan Prof. Dr. Canan Aygün “Dünyada ve ülkemizde birçok özel gün var. Bunlardan bazıları bir millet için çok özel, bizi birbirimize bağlıyor. Bugün burada toplanmamızın nedeni de burada bulunanlar için çok özel bir gün olan 17 Kasım Dünya Prematüre Günü’nü kutlamak. Dünyada yaklaşık her yıl 15 milyon bebek prematüre doğmakta ve bu bebeklerin bir milyondan fazlası erken doğum ve buna bağlı gelişen sorunlar nedeniyle kaybedilmektedir. Prematürelik, dünya çapında 5 yaş altındaki çocuklarda önde gelen ölüm nedenidir. Dünyada doğan 10 bebekten biri, ülkemizde ise her 9 bebekten biri prematüre olarak dünyaya gelmektedir. Dünya Prematüre Günü’nün iki amacı vardır. İlki bu ciddi sağlık sorunuyla ilgili farkındalık yaratmak, ikincisi ise prematüre ailelerine umut olabilmektir. Her biri birer kahraman olan prematüre bebeklerimizin, ailelerinin ve onlara bakan yeni doğan  yoğun bakım doktor, hemşire ve destek ekibinin Prematüre Günü’nü kutluyor, idaremize yüksek teknoloji ve yüksek bilgi ve deneyimli eleman desteğini sağlama konusundaki destekleri için teşekkür ediyoruz” dedi.

Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç ise etkinlikte emeği geçenleri kutlayarak, “Avuç içini ancak doldurabilecek büyüklükte dünyaya acele edip gelen yavrularımızın hayata tutunabilmeleri kolay değil. Çok özel bir ihtimam, çok özel bir bakım gerektirmektedir. Yeni Doğan birimlerimizin de asıl amacı bu çocuklarımızın hayata tutunabilmelerini mümkün kılacak tedbirleri almak, o bakımı sürdürebilmek, anne babanın heyecanla beklediği, kucaklarına alabilme duygularını yaşayabilmelerine imkân sağlayacak başarıyı göstermek. Hakikaten çok zahmetli ve çileli bir iş gördüklerini biliyorum. Ama şunu da biliyorum; bu kadar zor ve zahmetli işi müthiş bir sevgi ve heyecanla yapıyorlar. Onlarla konuştuğumuzda yani elimize almaya cesaret edemediğimiz küçük yavruların, damarlarından kan almak, bakımlarını sürdürmek, entübe etmek diğer yetişkinlere göre daha zor olan bir süreç, ama bunu gün aşırı nöbetlerle ve yorgunluklarla  yapabilmek kolay değildir. Bu nedenle doktorundan hemşiresine kadar bu birimlerde çalışan bütün arkadaşlarımızı gönülden tebrik ediyorum, onları bir kez daha alkışlamak istiyorum” şeklinde konuştu.

Etkinliğe katılan aileler de teşekkür konuşması yaparak çocuklarının tedavi süresince yanında olan doktor, hemşire ve destek hizmetlerine teşekkür etti. Prematüre doğan ikiz bebekler Yaren Demir Çelen ve Deren Demir Çelen kardeşler de etkinlikte küçük bir müzik dinletisi sundular.

SAMSUN HABER HATTI