GÜNDEM
Giriş Tarihi : 08-02-2023 19:41

Samsun OMÜ'den deprem bölgesine 21 bin ürün sevk edildi

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ), yüzyılın en büyük felaketi olarak adlandırılan ve 10 ili etkileyen deprem bölgesine 21 bin adet ürünün yer aldığı yardım tırı gönderdi.

Samsun OMÜ'den deprem bölgesine 21 bin ürün sevk edildi

Samsun OMÜ Yaşadoğu Spor Bilimleri Fakültesi Spor Salonu'nda toplanan yardımlar, Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal ve İl Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç’un öncülüğünde depremden etkilenen bölgelere gönderildi. 

Tıbbi malzeme ve ilaç başta olmak üzere AFAD’ın öncelikli ihtiyaç listesine göre; yorgan, battaniye, jeneratör, elektrikli ısıtıcı, büyük-küçük tüp, cep ısıtıcısı, powerbank, jeneratör, çocuk (1-5 yaş) ve erişkin mont, kışlık çorap, kadın-erkek ayakkabı, kadın-erkek polar, içlik, uyku tulumu, yastık, tek kullanımlık tabak, bardak, çatal ve kaşık, kavurma, peynir, konserve, çay, kahve, su, ekmek ve hazır gıda olmak üzere 21 bin yardım malzemesi  toplandı.

OMÜ’nün personel ve öğrencilerin etkin katılımıyla yardım kampanyasının yürütüldüğünü belirten  Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal, “6 Şubat Pazartesi günü sabah saatlerinde ilk yardımların toplanmaya başlandı ve araçlar dolar dolmaz deprem bölgesine gönderiyoruz. Deprem bölgesinden kurtarma görüntüleri geldikçe bizler de burada bir nebze olsun rahatlıyoruz. Depremden sağ çıkan vatandaşlarımızın üşümemesi, karınlarının doyması burada daha güçlü çalışmamıza vesile oluyor. Yardımlarda bulunan vatandaşlarımıza sonsuz teşekkür ediyoruz” dedi.

Atatürk Kültür Merkezi'nde bölgeye gidecek 2. arama kurtarma ekibini de bölgeye sevk ettiklerini dile getiren Rektör Ünal, “Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nden doktor, hemşire ve sağlık personelleri ile teknik personellerden oluşan 40  ekibin üniversitenin otobüsüyle gönderildi, 60 kişilik sağlık görevlisinin ekipler halinde hazır bekletiyoruz. Gelen talepler doğrultusunda ekipmanlarıyla deprem bölgesine sevk edilecek” şeklinde konuştu.

Bu arada Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde yardımlar, deprem bölgesine gönderilmek üzere ikinci emre kadar toplanmaya devam edecek. Yardımlar, Yaşardoğu Spor Bilimleri Fakültesi Spor Salonu'nda her gün saat 20:00’a kadar toplanmaya devam edecek.