GÜNDEM
Giriş Tarihi : 17-04-2021 13:10   Güncelleme : 17-04-2021 13:10

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde tuhaf sözleşme

İYİ Parti Samsun Milletveki Erhan Usta, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi ile Sağlık İşçileri Sendikası Samsun Şubesi arasında durma noktasına gelen 1300 sağlık çalışanı kapsayan Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerini TBMM'ye taşıdı. Milletvekili Usta, meclis kürsüsünde OMÜ'de 4/D statüsünde çalışan işçilerin sözleşmede maaş ve sosyal haklarında iyileştirme beklediğini, ancak mevcut hakları ortadan kaldırmak isteyen bir yönetim ile karşı karşıya olduklarını söyledi. Aynı kurumda aynı işi yapanlar arasındaki ayrıma dikkat çeken Usta, "Öbür statüde genel bütçeden parasını alana 'nasıl olsa parasını Maliye Bakanlığı ödüyor' diye bol kepçeden veriyor" dedi.

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde tuhaf sözleşme

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde (OMÜ) güvenlik, temizlik, sekreter, biomedikal, teknisyen, laborant, kimyager, biyolog, tekniker, paramedikler, hemşire gibi bir çok alanda çalışan toplam 1300 işçiyi (4/D) kapsayan ve Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası ile yürütülen toplu iş sözleşmesi görüşmeleri sonuçsuz kaldı. 60 günlük yasal sürecin tamamlanması üzerine de arabuluculuk aşamasına geçildi.

MİLLETVEKİLİ USTA SORUNU TBMM'YE TAŞIDI
Sözleşmede hem sosyal hem de maddi haklarının iyileştirilmesini beklerken, mevcut hakları da elinden alınmaya çalışan işçilerin bu mağduriyetini ise İYİ Parti Samsun Milletvekili Erhan Usta TBMM'ye taşıdı.

PERSONEL SİSTEMİ PERİŞAN
Skandal sözleşmedeki tutarsızlıkları meclis kürsüsünde dillendiren Milletvekili Erhan Usta, Türkiye'de personel sisteminin perişan ve içinden çıkılmaz bir halen geldiğini anlattı. 696 Sayılı Kanun ve Kararname ile taşeronların kimisi memur kimisinin işçi kadrosuna geçtiğini dile getiren Milletvekili Usta, "Aynı statüde çalışıp Türkiye genelinde olan bir sorunu işaret etmek istiyorum" dedi ve Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi'ne dikkat çekti. 

TEK TEK ANLATTI
Samsun OMÜ Diş Hekimliği ve Tıp Fakültesi'nde 2018 yılında 1300 kişinin bu şekilde kadro aldığını asgari ücretle bağlantılarının kesildiğini ifade eden Milletvekili Usta, "Ondan sonra ne yaptılar; her 6 ay da bir yüzde 4 zam aldılar. Yani ücretleri her 6 ayda bir yüzde 4 arttı. Aslında bakarsanız 2019'daki asgari ücretin yüzde 26'lık, 2020'deki yüzde 25'lik, 2021'deki yüzde 21,6 gibi yüksek artışlardan bu arkadaşlar kadroya geçmeleri nedeniyle faydalanamadılar. Şimdi daha sonra 1 Kasım 2020'den itibaren de bu arkadaşların hepsi mevcut toplu sözleşmelere dahil oldular ve bu yılın başından itibaren de yeni bir toplu sözleşme görüşmeleri başladı. Şimdi esas bizdeki sıkıntı burdan itibaren başlıyor. Üniversite yönetimi ile toplu sözleşme görüşmeleri başlıyor, 60 günluk yasal süre, ek süreler, arabuluculuk süreleri hepsi,  geçmesine rağmen üniversite yönetimi ile birazda bu işlerden sorumlu rektör yardımcısının tutumu nedeniyle sendika arasında bir mutabakat sağlanamıyor. Çünkü üniversite yönetimi, 1300 sağlık işçisinin bugün ki aldığı özlük haklarını daha geriye götürmek istiyor. Bu kabul edilebilir bir şey değil. Elbette bu nedenden dolayı da anlaşma sağlanamıyor. Burada bir tuhaflık da şu; Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kadroya geçerek döner sermayeden maaş alanlar ile  hastane dışında çalışan Rektörlüğe bağlı diğer birimlerde benzer kadro ve statüde çalışanlarla üniversite toplu sözleşme yapıyor. Ama  onlar için bu sözleşmede  daha fazla hakka imza atıyor, o insanların da mevcut haklarını gerşiye götürmeye çalışıyor. Bu kabul edilemez" ifadelerini kullandı.

ÖRNEKLER VERDİ
İYİ Parti Samsun Milletvekili Erhan Usta, aynı kurumda aynı işi yapanlar arasındaki ayrıma neden olan sözleşmedeki bazı maddeleri de örnek göstererek verdi ve "İkramiye; hali hazırda 35 gün olarak aldıkları ikramiyeyi bu toplu görüşmelerde, müzakerelerde üniversite yönetimi 25 güne düşürmek istiyor. Ama aynı üviversite hastane dışı çalışanlar için de 55 güne imza atıyor. 35 günü 25'e düşürmek istiyorsun, hastane dışında olunca da 55 güne imza atıyorsun. Sosyal yardım; Aylık şuanda brüt 400 TL olan sosyal yardımı 250 tTL'yeye düşürmek istiyor.  Hali hazırda bulaşıcı hastalıklarla risk primini tamamen ortadan kaldırmak istiyor. Hele hele de pandemi döneminde, 1300 sağlık çalışanı Tıp Fakültesi ve Diş Hekimliği çalışanının bulaşıcı hastalık risk primini, aldıkları risk primini toplu sözleşmede tamamen ortadan kaldırmak istiyor. Bir tuhaflık daha, hastane dışında olanlara da yeni imza attı, onlara da 225 ila 400 TL arasında bulaşıcı hastalık risk primini veriyor. Yani hastanede çalışana, bulaşıcı hastalığa maruz olana ve halen almakta olunanı kaldırmak isterken ama dışarıda olana da daha fazlasını veren bir hastane yönetimi var" dedi.

ÜNİVERSİTE YÖNETİMİ SOSYAL HAKLARI KALDIRMAK İSTİYOR
Milletvekili Usta üniversite yönetimin sağlık çalışanların 139 TL olan Mali Sorumluluk Tazminatı, mevcut olarak aldıkları gece çalışma dönemi farkını da sözleşmeyle kaldırmak istediğini belirterek, "Ne varsa ellerinde  bütün   sosyal hakları kaldırmak isteyen bir üniversite yönetimi var.  Hele hele pandemi döneminde, çalışmaların büyük bir kısmının gece olduğu bir dönemde bu kabul edilebilir şey değil. Gelelim 'Aile ve Çocuk Yardımı'na; Burada da eşi çalışmayan işçi ailesine mevcut sistemde 110 TL aile yardımı yapılıyor. Üniversite yönetimi bunu da 100 TL'ye düşürmeye çalışıyor. Fakat diğer tarafa aynı üniversite yönetiminin attığı imza ise ilk yıl 140, ikinci yıl 150 TL. Yani döner sermayeden maaş alan çalışanların yardımı 110 TL'den  100 TL'ye düşürmeye çalışılıyor. Ama öbür tarafta 140-150  TL veriyor" açıklamasında bulundu.

BOL KEPÇEDEN VERİLİYOR
İYİ Parti Samsun Milletveki Erhan Usta, konuşmasının son bölümünde ise, "Benzer durum çocuk yardımında da var. Burada da 25 TL'yi sabit tutmaya çalışıyor. Ancak diğer tarafta yani burada verdiği işçiye öbür statüdeki genel bütçeden parasını alana 'nasıl olsa parasını Maliye Bakanlığı ödüyor' diye oradan bol kepçeden 50 TL veriyor gibi böyle bir durum var. Bunlar kabul edilebilir bir durum değil. Bu konuyu sadece Samsun özelinde getirmiyorum, tüm ülkenin değişik illerinde durum böyle" dedi.

SAMSUN HABER HATTI