GÜNDEM
Giriş Tarihi : 19-05-2020 18:40   Güncelleme : 19-05-2020 18:40

Samsun protokolü'nden üstü açık otobüsle 19 Mayıs kutlaması

Samsun protokolü, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Milli Mücadeleyi başlatmak üzere Samsun'a çıkışının 101. yıl dönümü ile 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında üstü açık otobüsle şehir turu yapıp halkın bayramını kutladı.

Samsun protokolü'nden üstü açık otobüsle 19 Mayıs kutlaması

Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir,  Garnizon Komutanı Topçu Albay Recep Ali Üstün, koronavirüs salgını ve sokağa çıkma yasağı nedeniyle 19 Mayıs törenlerine katılamayan vatandaşların  bayramını kutlamak için üstü açık otobüsle konvoy halinde şehir turu yaptı.

Atakum ilçesindeki Çobanlı İskelesi'nden başlayan ve Çağaloğlu Bulvarı, İlkadım'da Atatürk Bulvarı ile Canik güzergahları üzerinde seyreden otobüsten, evlerin balkonlarına ve pencerelerine çıkan vatandaşlara Samsun Valisi Osman Kaymak, "Bayramınız kutlu olsun, Kadir geceniz mübarek olsun" anonsları yaptı. Vali Kaymak, otobüste çalınan "O mübarek bayrak, işte bu bayrak" türküsüne de eşlik edip, elinde bayrağı gösterip, "Kurban olurum bu bayrağa" dedi.

Bu arada  Atatürk'ün Cumhurbaşkanlığı yaptığı dönemde makam aracı olarak kullandığı 1934 model Lincoln marka otomobilin benzerinin de eşlik ettiği protokolün bulunduğu otobüsten "Bir başkadır benim memleketim", "Ölürüm Türkiyem" şarkı ve marşları çalındı. Vatandaşlar evlerinin balkonlarından ve pencerelerinden çalınan müziklere eşlik ederek coşkuya ortak oldu.

SAMSUN HABER HATTI