GÜNDEM
Giriş Tarihi : 04-03-2020 00:55   Güncelleme : 04-03-2020 01:05

Samsun Sağlık İl Müdürlüğü'nden 'Kokan Su' açıklaması!

Samsun'da şikayet konusu olan musluk suyundan gelen koku ile ilgili SASKİ'nin "Analiz sonuçlarında halk sağlığını tehdit edecek her hangi bir unsura rastlanılmamıştır" şeklinde açıklaması, ardından Samsun Çevre Platformu'nun (SAMÇEP) 4 noktadaki musluk sularından alınan ve Halk Sağlığı Laboratuvarı'nda incelenen numunelerde alüminyum düzeyinin yüksek çıktığını ortaya koymasından sonra Samsun İl Sağlık Müdürlüğü de sulardan alınan numüne sonuçlarını açıkladı.

Samsun Sağlık İl Müdürlüğü'nden 'Kokan Su' açıklaması!

Samsun'da musluk suyundan gelen ve halkı tedirgin eden esrarengiz koku üzerine Samsun Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (SASKİ) art arda açıklama yaparak, içme suyuna kanalizasyon karışmadığı, kokunun yapılan arıtma işleminde kullanılan maddeden kaynaklandığı belirtildi. Daha sonra da Akreditasyon Sertifikası Ulusal ve Uluslararası geçerliliğe sahip laboratuvarda incelenen su numunelerinin analiz edildiği ve "Analiz sonuçlarında halk sağlığını tehdit edecek her hangi bir unsura rastlanılmamıştır" sözleriyle kamuoyuna duyuru yapıldı.

Bunun üzerine Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) sözcüsü Mehmet Özdağ, 4 noktadaki musluk sularından alınan numunelerin Halk Sağlığı Laboratuvarı'nda analiz edildiğini ve suda alüminyum düzeyinin yüksek çıktığını açıkladı. 

Bu gelişmeler üzerine Sağlık İl Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı basın açıklamasında 2020 yılı Ocak ve Şubat aylarında 559 kontrol ve 78 denetim izleme numunesi alınarak müdürlüğe bağlı Halk Sağlığı Laboratuvarı'nda analiz edildiği vurgulandı. Açıklamada, "Ocak ayında merkez ilçelerden alınan numunelerde mevzuat değerinin hafif üzerinde Al (Alüminyum) yükseklikleri tespit edilmiş olup, konu ile ilgili gerekli bilgilendirme ve uyarılar SASKİ Genel Müdürlüğüne yapılmıştır" denildi. Şubat ayına ilişkin veriler ise paylaşılmadı.

İşte o açıklama:

"Son günlerde ilimizde içme ve kullanma suları hakkında yazılı ve görsel basında yer alan haberler hakkında aşağıdaki açıklamaların yapılması ihtiyacı hasıl olmuştur.

Müdürlüğümüzce ilimizde tüm içme kullanma suları “İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik” gereğince; fiziksel, mikrobiyolojik ve kimyasal parametreler açısından periyodik olarak kontrol edilmektedir. İlimizde 1228 noktadan kontrol ve denetim izleme amaçlı içme kullanma su numuneleri alınmakta ve Müdürlüğümüze bağlı Halk Sağlığı Laboratuvarımızda çalışılmaktadır. İl Sağlık Müdürlüğü ve SASKİ Genel Müdürlüğü tarafından kullanılan Coğrafi Bilgi Sistemi kullanılarak alınan numunelere ait analiz sonuçları izlenmektedir. Mevzuat değerlerinin aşıldığı durumlarda İl Sağlık Müdürlüğümüz ve İlçe Sağlık Müdürlüklerimizce SASKİ Genel Müdürlüğü ve İlçe SASKİ Şube Müdürlüklerine gerekli bildirimler ve uyarılar yapılmakta, şayet uygunsuzluk varsa, düzeltilene kadar numune takiplerine devam edilmektedir.

2019 yılında merkez ilçelere ait Al değerleri mevzuat sınırları içinde tespit edilmiştir. 2020 yılı Ocak ve Şubat aylarında 559 kontrol ve 78 denetim izleme numunesi alınmıştır. İlimiz dört merkez ilçesinin (İlkadım, Atakum, Canik ve Tekkeköy) içme kullanma su temini Selahattin Ereren Arıtma tesisinden sağlanmaktadır. Ocak ayında merkez ilçelerden alınan numunelerde mevzuat değerinin hafif üzerinde Al (Alüminyum) yükseklikleri tespit edilmiş olup, konu ile ilgili gerekli bilgilendirme ve uyarılar SASKİ Genel Müdürlüğüne yapılmıştır. Periyodik olarak dört merkez ilçede Al parametresine yönelik takip numuneleri müdürlüğümüzce alınmaya devam edilmektedir.

Sonuç itibariyle; SASKİ Genel Müdürlüğünün yapmakta olduğu çalışmalar Müdürlüğümüzce yakından takip edilmekte ve ilgili kurumlar tarafından konuya azami hassasiyet gösterilerek çalışmalar yürütülmektedir."

SAMSUN HABER HATTI

NELER SÖYLENDİ?
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ARŞİV ARAMA