GÜNDEM
Giriş Tarihi : 07-10-2020 09:50   Güncelleme : 07-10-2020 09:50

Samsun Sağlık Müdürlüğü'nden 'koronavirüs' açıklaması

Samsun Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç, il genelindeki koronavirüs salgınıyla ilgili son bilgileri paylaştı.

Samsun Sağlık Müdürlüğü'nden 'koronavirüs' açıklaması

Samsun Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç, yaptığı yazılı açıklamada, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu'nda alınan önlemler sayesinde, Samsun’da özellikle son üç hafta içinde vaka sayılarında belirgin bir azalma olduğunu belirtti. Müdür  Oruç, “Valiliğimizin koordinasyonunda yürütülen denetimler ve Sağlık İl Müdürlüğü filyasyon ekiplerimizin etkin çalışmasıyla vaka sayılarımızda il bazında %30 oranında bir düşüş olduğunu görüyoruz. Bu durum bizi gelecek güzel günler için umutlandırıyor. Şu an itibariyle bayram öncesi rakamlara geri döndüğümüzü ve her geçen gün vaka sayılarımızın daha da azaldığını söyleyebiliriz” dedi.

Vaka artış ve azalış grafiğinin tamamen kişilerin kurallara uyum düzeyine bağlı olarak değişiklik gösterdiğini söyleyen Sağlık İl Müdürü Oruç, ortaya çıkan olumlu tabloyu korumanın özellikle kış ve mevsimsel grip dönemi öncesi daha da önemli hale geldiğini söyledi. Herkesin vaka artışı olan dönemde kurallara uyum noktasında gösterdiği hassasiyeti devam ettirmesini isteyen Müdür Oruç,  bunun olması halinde kış ve mevsimsel grip döneminin yeni bir vaka artışı trendiyle karşılaşmadan atlatılabileceğini de vurguladı. 

FİLYASYON EKİP SAYISI 25’TEN 188’E ÇIKARILDI
Koronaya karşı pandeminin ilk döneminde 25 filyasyon ekibiyle başlattıkları mücadeleyi, bugün 188 ekiple yaygın ve etkin bir şekilde sürdürdüklerini, ekiplerin sabah 09:00’dan gece 23:00’e kadar şehir merkezi, kırsal mahalle  demeden saha taraması ve filyasyon çalışması yaptığını da belirten Sağlık Müdürü Oruç, sağlık ekiplerinin bu çabaları sayesinde ülke genelinde 13 saat olan filyasyon süresini, Samsun olarak 9 saate indirdiklerini, şu an hedeflerinin ekip sayısını 200’e çıkararak filyasyon süresini 5 saate düşürmek olduğunu ifade etti.

HER POZİTİF VAKA ORTALAMA 3 KİŞİYE HASTALIĞI BULAŞTIRIYOR
Samsun’da verilere bakıldığında virüsün bulaştırıcı gücünün devam ettiğini ve her pozitif vakanın halen ortalama 3,3 kişiye hastalığı bulaştırdığının görüldüğünü söyleyen Oruç, vaka sayısının artmaması için kaynak ile bulaşan kişi arasındaki bağı kesmek amacıyla filyasyon ekiplerinin büyük çaba gösterdiğini de belirtti.

Sağlık çalışanlarının bu mücadeledeki en büyük motivasyon kaynağının insanların maske, sosyal mesafe ve el hijyeni kurallarına gösterdiği yüksek uyumu görmeleri olduğunu da ifade eden Oruç, “Lütfen sağlık ekiplerimizin bu emeğini ve başarını boşa çıkarmayın. Sağlık Bakanlığımız tarafından yakinen takip edilen aşı çalışmalarının olgunlaşmasıyla birlikte artık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca’nın da ifade ettiği gibi tünelin ucu göründü. Son düzlükte hata yapmayalım. Önümüzdeki günlerde başlayacak mevsimsel gribe karşı önlemlerimizi alıp, maske ve sosyal mesafeyle kendimizi, ailemizi ve çevremizdekileri korumaya alalım. Virüsü ancak hep beraber yürüteceğimiz ortak mücadeleyle bitirebiliriz” dedi.

SAMSUN HABER HATTI