GÜNDEM
Giriş Tarihi : 14-07-2021 16:54   Güncelleme : 14-07-2021 16:54

Samsun Sağlık Müdürü Oruç'tan gençlere 'aşı' uyarısı

Samsun İl Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç, 17-39 yaş grubu gençlerin aşılarını ertelediğini belirterek, "Sevgili gençler lütfen sıranız geldiğinde tereddüt etmeyin, ertelemeyin. Kendinizi ve sevdiklerinizi koruma altına alın. Aşının koruma gücünü ilimizin bütününe yaymak için size ihtiyacımız var" uyarısında bulundu.

Samsun Sağlık Müdürü Oruç'tan gençlere 'aşı' uyarısı

Samsun Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç, il genelinde  yürütülen aşı çalışmalarıyla ilgili son durum hakkında yaptığı açıklamada, şehrin her noktasında, 1000 kişilik aşı ordusuyla, güçlü bir çalışma yürüttüklerini, bu özverili çalışma sayesinde vaka sayısında bu hafta da düşüş göstererek yüz binde 23,97’ye gerilediğini belirtti.

Etkin aşılama çalışmasıyla vaka sayılarının sevindirici noktalara çekildiğini ifade eden Oruç, ülkede delta varyantının etkilerinin gün geçtikçe  daha fazla hissedildiğini belirterek, "Bulaşıcılık oranı iki kat daha yüksek olan bu varyantın etkisinden ilimizi korumanın tek yolu da aşımızı yaptırmamızdan geçiyor. Ancak aşı hakkını elde eden yaş grubu gençleştikçe ilimizde aşıya ilgi noktasında da bir düşüş olduğunu görüyoruz. Artırılan ekip sayılarına ve yaygın randevusuz aşı uygulamasına rağmen, son iki hafta içinde ortalama günlük aşı sayımız 20 binlerden 10 binler seviyesine geriledi" dedi.

Gençleri aşı olmaları konusunda uyaran Müdür Oruç, "Rakamlar bize aşılama çalışmalarında gençlerimizin çok daha fazla desteğine ihtiyacımız olduğunu gösteriyor. Özellikle 17 – 39 yaş arası gençlerimizin aşılarını ertelediğini görüyoruz. 40 yaş üstü nüfusumuzda en az bir doz aşısını olmuş kişi oranımız %80’e ulaşmışken; 17-39 yaş grubu gençlerimizde bu oran %44’e geriliyor. Gençlerimize bir çağrıda bulunmak istiyorum. Sevgili gençler lütfen sıranız geldiğinde tereddüt etmeyin, ertelemeyin. Kendinizi ve sevdiklerinizi koruma altına alın. Aşının koruma gücünü ilimizin bütününe yaymak için size ihtiyacımız var. Yanınıza bir arkadaşınızı da alarak gelin ve aşınızı yaptırın. Aşı kardeşi olun. Aşının bize kattığı güçle ilimizi delta varyantından hep beraber koruyalım" ifadelerine yer verdi.

Açıklamasında Samsun İl Sağlık Müdürlüğü olarak aşı alanların birçoğunda randevusuz aşı uygulaması gerçekleştirdiğini de söyleyen Oruç, "Sağlık tesislerimizde de başvuru yapan vatandaşlarımız randevusuz olsa da kimseyi geri çevirmeden aşılarını yapmaya gayret gösteriyoruz. Ekiplerimiz vatandaşlarımızın tarlalarına, bahçelerine kadar giderek aşılama çalışması yürütüyor.  İlimizde aşı oranı bugün itibariyle %63,6 düzeyinde. %65’e ulaşarak Sarı renge ulaşmamıza az kaldı. Ancak Mavi rengin rakamı olan %75’e ulaşmak için önümüzde daha zorlu bir yol var. Bu zorlu yolu aşmak için özellikle bayram öncesi ve bayram süresince daha büyük bir hassasiyet göstermemiz gerekiyor. Lütfen aşımızı yaptıralım, yaptırmayanları ikna edelim, bayramı ne kendimize ne sevdiklerimize zehir etmeyelim. Koronayı bu bayram ilimizden el birliğiyle uzak tutalım" dedi.

SAMSUN HABER HATTI

AdminAdmin