GÜNDEM
Giriş Tarihi : 06-05-2021 16:13   Güncelleme : 06-05-2021 16:13

Samsun Sağlık Müdürü Oruç'tan 'Ramazan Bayramı' uyarısı

Samsun İl Sağlık Bakanı Muhammet Ali Oruç, il genelinde vaka sayılarında bir düşüş eğrisi yakalandığını bunun kalıcı hale gelmesi için özellikle Ramazan ayında olduğu gibi bayram da da alınan tgedvbirlere uyulması gerektiğini söyledi. Oruç, il dışından gelen misafirlerle en az bir hafta boyunca görüşülmemesini isteyerek, "Bayramlaşmalarımızı telefonla, görüntülü olarak yapalım. Virüsün aramızda yeniden dolaşmasına, verilen bunca emeğin boşa gitmesine neden olmayalım" dedi.

Samsun Sağlık Müdürü Oruç'tan 'Ramazan Bayramı' uyarısı

Samsun İl Sağlık Bakanı Muhammet Ali Oruç, pandeminin ildeki genel seyri, yürütülen çalışmalar ve Covid 19 aşı tablosu hakkında yaptığı açıklamada uyarılarda bulundu.

Samsun'da yaklaşık bir ay süren vaka artışından sonra Samsun Valiliği koordinasyonunda alınan önlemler, kamu kurumlarının etkin mücadelesi, sağlık çalışanlarının özverili çalışması ve halkın tam kapanma döneminde elinden gelen gayreti göstermesiyle vaka sayılarında bir düşüş eğrisi yakalandığını belirten Oruç, "Lâdik ilçemiz hariç 16 ilçemizde istikrarlı bir vaka azalış grafiği elde ettik. Samsun olarak kurallara uyduğumuzda vaka sayılarımızın azalabildiğini bir kez daha gördük. Bu hafta itibariyla da vaka sayılarımız azalmaya devam ediyor. İl olarak zoru başardık, vaka sayılarımızı düşürdük; şimdi önümüzde daha zoru, yani vaka sayısındaki düşüşü güçlendirip, kalıcı hale getirmemiz gereken bir dönem var" dedi.,

İL DIŞINDAN GELENLERLE BİR HAFTA GÖRÜŞÜLMESİN
Covid 19 mücadelesinde vatandaşların gösterdiği kararlı duruşun bayramda da gösterilmesini ve  bugüne kadar verilen emeklerin boşa gitmemesi gerektiğini de dile getiren Oruç, "Lütfen Ramazan ayı boyunca gösterdiğimiz özeni, Ramazan Bayramı'nda da gösterelim. İl dışından gelen misafirlerimizle mümkünse en az bir hafta geçmeden görüşmeyelim. Bayramlaşmalarımızı telefonla, görüntülü olarak yapalım. Virüsün aramızda yeniden dolaşmasına, verilen bunca emeğin boşa gitmesine neden olmayalım" ifadfelerine yer verdi.

AKRABA ZİYARETİNDE 56 KİŞİ VİRÜSE YAKALANDI
Açıklamasında  son bir hafta itibariyla yeniden birkaç nokta da olsa il dışı kaynaklı toplu pozitif vakalarla karşılaşıldıpını da söyleyen Samsun İl Sağlık Bakanı Muhammet Ali Oruç, "Bir ilçemizde il dışı akraba ziyareti kaynaklı sadece 3 günde 56 pozitif vaka tespit edildi. Bu vakalar şimdilik münferit ve sayıca geneli etkilemeyecek bir tablo sunsa da, özellikle mutasyon virüsün yayılım hızı düşünüldüğünde bizi endişelendiriyor. Gerekli özeni ve dikkati göstermememiz durumunda Covid 19’un ne kadar hızlı yayıldığını hepimiz acı bir şekilde tecrübe ettik. Bir düşüş eğrisi yakalamışken, yeniden bir yükselişe izin vermeyelim" dedi.

SAMSUN'DA 800 BİN TEST YAPILDI
Pandeminin başladığı Mart 2020 tarihinden itibaren Samsun olarak büyük bir mücadele verildiğini de anlatan Oruç, "Bugüne kadar Sağlık İl Müdürlüğümüz ve Sağlık Bakanlığımız tarafından yürütülen etkin filyasyon ve test çalışmasıyla birlikte ilimizde toplamda 800 binin üzerinde vatandaşımıza test yaptık, 445 binin üzerinde bir filyasyon çalışması gerçekleştirdik. İlimizde yapılan toplam aşı dozu 500 bine yaklaştı. 55 yaş üstü vatandaşlarımızda I.doz aşı oranımız %70 civarında.  Ortada rakamlarında gösterdiği gibi, verilen büyük bir emek var.  Lütfen bu emeği zayi etmeyelim. Bu Ramazan bayramı birbirimizden ayrı geçirdiğimiz son bayram olsun. Tam kapanmayla gösterdiğimiz bu büyük fedakârlık ve çalışma boşa gitmesin. Vaka sayımızdaki azalışı kalıcı hale getirip, okullarımızın açıldığı, sosyal hayatımızın yeniden hareketlendiği, birbirimizi yeniden gönül rahatlığıyla ziyaret ettiğimiz günlere yeniden ulaşmak, ilimizin rengini yeniden maviye dönüştürmek elimizde. Bunu ancak hep birlikte mücadele edersek başarabiliriz” şeklinde konuştu.

SAMSUN HABER HATTI