GÜNDEM
Giriş Tarihi : 08-06-2020 13:32   Güncelleme : 08-06-2020 13:32

Samsun Sağlık Müdürü'nün koronavirüs isyanı! Bedeli ağır olacak

Samsun Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç, kontrollü sosyal hayat dönemi içinde bulunulan bu günlerde salgının bittiğini sananların dikkatsizlik ve özensizliğinin arttığına dikkat çekerek, "Sadece bir ilçemizde 4 gün içinde ortaya çıkan 18 vakanın maalesef bu kontrolsüzlüğün bir bedeli olacağının sinyallerini verdi" dedi. Hiç vaka görülmeyen bir ilçede vaka görüldüğünü de dile getiren Oruç, 'salgın hiç yaşanmamış gibi' davranmanın bedelinin ağır olacağını ve bütün emeklerin boşa gideceğini de belirtti. Müdür Oruç, 65 yaş üstü 4 bin 600 kişinin Samsun'a geldiğini, sosyal mesafe kurallarına uymadan ziyaretlerin sözkonusu oluğunu da dile getirdi.

 Samsun Sağlık Müdürü'nün koronavirüs isyanı! Bedeli ağır olacak

Samsun’da virüsün pandeminin en güçlü olduğu dönemde Samsunluların kural ve yasaklara uyumu sayesinde kontrol altına alındığınıijade eden Samsun İl Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç, son bir hafta içinde bu uyumun ortadan kalkmaya başladığını vurguladı. 'Salgın ortadan kalktı; artık hiçbir şeye dikkat etmeme gerek yok' düşüncesi yaygınlaşırsa, bugüne kadar ki bütün emeklerin boşa gideceğini dilegetiren Oruç,  salgında tekrar başa dönülebileceğine dikkatçekti.

'Kontrollü Sosyal Hayat' döneminin kesinlikle salgının bittiği şeklinde algılanmaması gerektiğini, normal şartlara dönülmediğini, dönülmeye çalışıldığını söyleyen Sağlık İl Müdürü Oruç, salgın hiç yaşanmamış gibi davranmanın bedelinin ağır olacağını, sadece bir ilçemizde 4 gün içinde ortaya çıkan 18 vakanın maalesef bu kontrolsüzlüğün bir bedeli olacağının sinyallerini verdiğini, herkesin bu bedel büyümeden, kurallarla uyum içinde hareket etmeye başlamasının önem arz ettiğini vurguladı.  

Şehirlerarası giriş yasağının kaldırılmasından sonra, en uzun süre bu yasağın uygulandığı illerden biri olan şehrimize çok sayıda insanın giriş yaptığını, sadece 65 yaş üstü 4600 kişinin ilimize geldiğini söyleyen Oruç, bu durumun maalesef herkesin birbirini kontrolsüz bir şekilde, sosyal mesafe kurallarına uymadan ziyaret ettiği bir ortam oluşturduğunu, bu dikkatsizliğin ve özensizliğin ilde tekrar vaka artışı yaşanmasına neden olduğunu, bugüne kadar hiç vaka görülmeyen bir ilçede bile vaka görüldüğünü ifade etti. 

Tüm bu verilerin herkes için birer uyarı olması gerektiğini söyleyen Sağlık Müdürü Oruç, “Pandemi süreci hepimiz için uzun ve yorucu bir yolculuktu. Bu yolculukta halkımızın her ferdi, kuralların önemini gördü. Kendilerini ve yakınlarını korumak için nasıl tedbir alacakları konusunda bilgilendi. Riskin büyüklüğünü gördü. Artık gerçeklerle yüzleşerek, hiçbir uyarı ya da yasağa gerek olmadan, bu yeni hayata uyum sağlamak zorunda olduğumuzu kabullenme vaktimiz geldi.  Virüsü kuralara uyarak siz kontrol altına aldınız. Rehavete kapılarak, kontrol altına aldığınız virüsü, tekrar güçlendiren yine siz olmayın.  Maskesiz dışarı çıkmayın; mutlaka 1 metre sosyal mesafenizi koruyun. Ellerinizi mutlaka antiseptik solüsyon ya da kolonya ile temizleyin. Bu kurala 1 kural da siz ekleyin. Lütfen bu dönemde akraba, eş dost, ziyaretleri yapmayın.  Tedbirlerimizi gevşetmez, bu süreci gerçekten kontrollü bir şekilde atlatabilirsek, normal hayatımıza dönmek için yeniden bir şansımız olacaktır. Aksi bir durum hepimiz için, üzücü, yorucu bir süreci yeniden başlatabilir” dedi.

SAMSUN HABER HATTI