26 EYLÜL 2018

Samsun Şehir Hastanesi´nin yatak sayısı belli oldu!

Samsun Valisi Osman Kaymak, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan ile birlite yapılan toplantıda Samsun´a kurulacak Şehir Hastanesi´nin yatak sayısının belli olduğunu söyledi.

Samsun Şehir Hastanesi´nin yatak sayısı belli oldu!

Kamu Üniversite Sanayi İşbirliği (KÜSİ) Planlama ve Geliştirme Kurulu 2017 Yılı 2. toplantısı Samsun Valisi Osman Kaymak Başkanlığı'nda Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörlüğü senato toplantı salonunda gerçekleştirildi.

AR-GE MERKEZİ SAYISI ARTACAK
Kamu Üniversite Sanayi İşbirliği (KÜSİ) Planlama ve Geliştirme Kurulu toplantısında Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Selahattin Altunsoy, 1 Temmuz 2017 tarihinde yürürlüğe giren 7033 Sayılı “Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”da yer alan KÜSİ ile ilgili konular hakkında açıklamalarda bulundu. Ardından KÜSİ Temsilcisi Yard. Doç. Mustafa Özbey, KÜSİ Planlama ve Geliştirme Kurulu olarak 1. toplantıdan sonra yapılan faaliyetler hakkında bilgiler verdi ve hali hazırda Samsun’da bir adet olan AR-GE ve Tasarım Merkezi sayısının 2017 yılı sonuna kadar 3-4 olması için firmalarla birebir çalışmalar yaptıklarını belirtti.

İŞLETMELERE KOBİ DESTEĞİ
Daha sonra KOSGEB Samsun İl Müdürü Ahmet Dursunoğlu tarafından “KOBİ Gelişim Destek Programı kapsamında açılan “Üretim ve İhracatta Teknoloji Seviyesi Yüksek, Katma Değerli Ürünlerin ve KOBİ’lerin Payının Artırılması” Konulu Proje Teklif Çağrısı hakkında sunum yaptı. Dursunoğlu, KOBİ Gelişim Destek Programı (KOBİGEL) 2017 Çağrısına imalat sektöründe faaliyet gösteren KOBİ'lerin 20 Ekim'e kadar başvurabileceğini bildirerek, 300 bin lirası geri ödemesiz ve 700 bin lirası geri ödemeli olmak üzere işletme başına destek 1 milyon lira olarak belirlendiğini, KOBİ'lere program kapsamında verilecek desteğin Türkiye çapında toplam tutarının 500 Milyon TL olduğunu belirtti. Sonrasında bir önceki KÜSİ toplantısında alınan kararda yer alan “AB – Türkiye Mali İşbirliği” konulu sunum Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı Uzmanı Emre Arslanbay tarafından yapıldı.

OMÜ'DE VERİ TABANI OLUŞTURULACAK
Sunum sonrası Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç yaptığı konuşmasında, “Kamu Üniversite Sanayi İşbirliği (KÜSİ) Planlama ve Geliştirme Kurulunun oluşması ve amaçlarının iyi olduğunu bilen bir üniversite olduğumuzu da paylaşmak istiyorum. Biz bu yapının içerisinde aktif bir şekilde yer almakla üniversitenin asli görevlerini zaten gerçekleşmesi için düşündüğümüz yapıların, en önemlilerinden birisi olduğunu bilerek yer alıyoruz. Biz İPA-2'ye 3 tane önemli projeyle başvuru yaptık. Bunlar toplamda yaklaşık 55 milyon Euru’luk bir miktara tekabül ediyor. Bir kısmı birinci aşamayı geçmiş durumdadır. Samsun için önemli projeler olduğu kanatindeyim. Biz ayrıca üniversite ve sanayi işbirliğini kolaylaştırmak, geliştirmek için zaman kaybını önleyebilmek için üniversitemizde veri tabanı oluşturmaya çalışıyoruz” dedi.

ŞEHİR HASTANESİ YATAK SAYISI BELLİ OLDU
Toplantının kapanı konuşmasını yapan Samsun Valisi Osman Kaymak, üniversitenin kamu, snayi, özel sektör ve belediye ile işbirliğinin çok önemli olduğunu dile getirdi ve KOSGEB desteklerinin kamuoyuyla paylaşılması ve özellikle kredilerden yararlanacak kişilerin haberdar edilmeleri konusunda yoğun bir şekilde çalışılması gerektğini söyledi ve "Daha sonra hiç kimse bizim haberimiz yoktu demesin" dedi. Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun'a yapılacak Şehir Hastanesi ile ilgili olarak da, "Arkadaşlar, geçen gün Sağlık Bakanımızla bir toplantı yaptık. İlimizde 1200-1500 yataklı şehir hastanesi kuracağız. Bu şehrimiz için çok daha önemlidir. İlimizdeki katma değerin artırılması sanayimiz için çok önemlidir. İki önemli ovamız var. Bafra ve Çarşamba ovaları ürünlerinin katma değerinin artırılması için üniversitemizin bu anlamda bize rehberlik etmesi gerekmektedir. Bu konuları toplantılarda daha çok bir araya gelerek ve raporlayarak çalışmamız gerekiyor. Bunun için bu toplantılar güzel hizmetlere, güzel oluşumlara yol açar. Katılımlarınız ve katkılarınız için sizlere çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

SAMSUN HABER HATTI

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kızgın eş, parkta tartıştığı eşini tabancayla vurdu
Kızgın eş, parkta tartıştığı eşini tabancayla vurdu
Emekli albay oğlunu öldürdü, eşini ve kızını yaraladı
Emekli albay oğlunu öldürdü, eşini ve kızını yaraladı