GÜNDEM
Giriş Tarihi : 03-05-2020 17:59   Güncelleme : 03-05-2020 17:59

Samsun-Sivas Demiryolu yenilendi, testler yapıldı, deneme seferleri başlıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Samsun-Sivas Kalın demiryolu hattı modernizasyon projesinin tamamlandığını, 2 lokomotif, 6 yük vagonu ve 1 personel vagonu olmak üzere toplamda 500 ton yük ile yapılan test sürüşlerinin yapıldığını belirterek 4 Mayıs'tan itibaren hat üzerinde ticari deneme seferlerine başlanacağını açıkladı.

Samsun-Sivas Demiryolu yenilendi, testler yapıldı, deneme seferleri başlıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye’nin ilk demiryolu hatlarından biri olan ve 1932 yılında hizmete açılan Samsun-Sivas Kalın demiryolu hattının 83 yıl hizmet verdikten sonra 29 Eylül 2015’te modernize edilmek amacıyla ulaşıma kapatıldığını hatırlattı. Proje kapsamında, 378 kilometrelik hattın tüm altyapı ve üstyapısı yenilenerek Avrupa Birliği standartlarında sinyal sisteminin yapıldığını anlatan Karaismailoğlu, “Ülkemizin en büyük demiryolu modernizasyon projesinde deneme seferlerini başlatmıştık. Şu anda da test sürüşlerimizi 2 lokomotif, 6 yük vagonu ve 1 personel vagonu olmak üzere toplamda 500 ton yük ile devam etmekte. Test sürüşlerini 1 Mayıs itibariyle tamamlayarak 4 Mayıs günü hattımız ticari deneme seferlerine başlayacak” dedi.  

Karaismailoğlu, bakanlığının resmi internet sitesinden yaptığı açıklamada, Karadeniz’in Anadolu’ya açılan iki demiryolu hattından biri olan ve Samsun Limanı’nı İç Anadolu Bölgesi’ne bağlamak amacıyla inşa edilen Samsun-Sivas Kalın hattının modernizasyonu kapsamında 40 tarihi köprünün de restore edildiğini de belirtti. Proje ile demiryolu alt yapısı platform genişliğinin 6.70 metre şeklinde zemin iyileştirmesi yapılarak yenilendiğini anlatan Bakan Karaismailoğlu, 12 adet tünelde de iyileştirme çalışması yaptıklarını, hattın ray, travers, balast ve makas üst yapısının değiştirildiğini açıkladı. Modernizasyon sonrasında hat kapasitesinde yüzde 50’lik artış olacağını da vurgulayan Karaismailoğlu, “Koronavirüs salgını nedeniyle güvenli taşımacılığa en çok ihtiyaç duyduğumuz bu dönemde bu hattı ticari deneme seferlerine açarak, vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını en hızlı ve en güvenli şekilde bu hat üzerinden taşımaya başlamayı da amaçlıyoruz” diye konuştu.