GÜNDEM
Giriş Tarihi : 06-06-2023 11:24   Güncelleme : 06-06-2023 11:51

Samsun Terme'de ırmak taştı, yollar göle döndü

Samsun'un Terme ilçesinde dün gece aralıksız yağan yağmurdan dolayı 'Terme Irmağı' taştı, yollar göle döndü, bazı ev ve işyerlerin alt katlarını su bastı. İlçe merkezinden geçen köprü trafiğe kapatıldı. İlçede sular kesilirken belediyeden vatandaşların zorunlu olmadıkça araçlarıyla sokağa çıkmamaları istendi.

Samsun Terme'de ırmak taştı, yollar göle döndü

Samsun'da etkili olan yağışlar Terme ilçesinde de sele neden oldu. Dün gece başlayan ve şiddetini arttıran yağışlar nedeniyle ilçe merkezinden geçen Terme Irmağı taştı. Yollar göle döndü, bazı ev ve işyelerin alt katlarını su bastı. Güvenlik nedeniyle köprü trafiğe kapatılırken,  ilçe merkezinde suların çekilmesi için mazgalların sürekli açık tutulmasına çalışılıyor. 

Terme Belediyesi yoğun yağışlar nedeniyle ilçede su kesintileri yaşanması nedeniyle bazı bölgelere tankerle içme suyu taşıması yaparken, sosyal medya üzerinden de  vatandaşların sorunlu olmadıkça araçlarıyla sokağa çıkmamaları istendi. İlerleyen saatlerde ise bazı bölgelerde belediye ekipleri tarafından sel baskını temizliği, su tahliye işlemleri başlatıldı. 

Bu arada sel kırsal mahallelerde de etkili oldu. Dere kenarlarındaki bazı evlerin alt katlarını su basarken tarım alanları da büyük zarar gördü.

SAMSUN VALİLİĞİ UYARDI
Samsun Valiliği son 24 saat içeresinde Salıpazarı'nda 207, Ayvacık'ta 180 ve Terme'de metrekarye 136 kilogram yağış düştüğünü ve ekiplerin  teyakkuz halinde çalışmalarına devam etiğini açıkladı. Açıklamada Samsun'un doğusundaki Terme, Çarşamba, Ayvacık ve Salıpazarı ilçelerinde  şiddetli yağışların devam ettiği de vurgulanarak, "Gök gürültülü sağanak yağışların öğle saatlerine kadar çok kuvvetli, yer yer şiddetli (51-100 kg/m2) olması beklendiğinden ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, ani kuvvetli rüzgar, kısa süreli, fırtına ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olunmalıdır" ifadeleri kullanıldı.