GÜNDEM
Giriş Tarihi : 06-02-2021 14:19   Güncelleme : 06-02-2021 14:19

Samsun Üniversitesi'ne yeni fakülte kuruldu

Cumhurbaşkanlığı kararıyla Samsun Üniversitesi'ne İslami İlimler Fakültesi kuruldu. Karar Resmi gazetede yayımlandı. Ayrıca 11 üniversiteye rektör atandı, 20 üniversitede 26 yeni fakülte kuruldu, 12 üniversitedeki 35 fakülte, enstitü ve yüksekokul da kapatıldı.

Samsun Üniversitesi'ne yeni fakülte kuruldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla  Resmi Gazete'de yayımlanan kararlara göre,  Samsun Üniversitesi'ne İslami İlimler Fakültesi kuruldu. 

Karara göre; 11 üniversiteye rektör ataması da yapıldı.  Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörlüğü'ne Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut, Ardahan Üniversitesi Rektörlüğü'ne Prof. Dr. Mehmet Biber, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörlüğü'ne Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin, Batman Üniversitesi Rektörlüğü'ne Prof. Dr. İdris Demir, Bitlis Eren Üniversitesi Rektörlüğü'ne Prof. Dr. Necmettin Elmastaş, Gümüşhane Üniversitesi Rektörlüğü'ne Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, Hakkari Üniversitesi Rektörlüğü'ne Prof. Dr. Ömer Pakiş, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörlüğü'ne Prof. Dr. Namık Ak, Kırklareli Üniversitesi Rektörlüğü'ne Prof. Dr. Bülent Şengörür, Kilis 7 Aralık Üniversitesi Rektörlüğü'ne Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun ve Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörlüğü'ne Prof. Dr. Turgay Uzun atandı.

Resmi gazetede 20 üniversitede 26 yeni fakülte, enstitü ve yüksekokul da kuruldu. Bunlar; Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi'nde Lisansüstü Eğitim Enstitüsü ve Spor Bilimleri Fakültesi, Aksaray Üniversitesi'nde Diş Hekimliği Fakültesi, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi'nde İslami İlimler Üniversitesi, İstanbul Atlas Üniversitesi'nde Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, İstanbul Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi'nde Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi ve Yabancı Diller Yüksekokulu, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, Selçuk Üniversitesi'nde Selçuklu Araştırmaları Enstitüsü, Yalova Üniversitesi'nde Tıp Fakültesi ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, Yozgat Bozok Üniversitesi'nde Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, Ankara Bilim Üniversitesi'nde Hukuk Fakültesi ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi'nde Bölge Çalışmaları Enstitüsü, Avrasya Üniversitesi'nde Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, Boğaziçi Üniversitesi'nde İletişim ve Hukuk Fakülteleri, Hasan Kalyoncu Üniversitesi'nde Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, Iğdır Üniversitesi'nde Diş Hekimliği Fakültesi, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi ve Kastamonu Üniversitesi'nde Spor Bilimleri Fakültesi, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'nde Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, Samsun Üniversitesi'nde İslami İlimler Fakültesi ve Trabzon Üniversitesi'nde Yabancı Diller Yüksekokulu olarak açıklandı.

Karara göre;  12 üniversitedeki 35 fakülte, enstitü ve yüksekokul da kapatıldı. Bunlar da; Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu, Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler ve Sağlık Bilimleri enstitüleri, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Batı Dünyası Araştırmaları Enstitüsü, Doğu ve Afrika Araştırmaları Enstitüsü, Avrasya Üniversitesi Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler ve Sağlık Bilimleri enstitüleri, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler ve Sağlık Bilimleri enstitüleri, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu, Kastamonu Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Sağlık Yüksek Okulu, Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler ve Sağlık Bilimleri enstitüleri, İstanbul Atlas Üniversitesi Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler ve Sağlık Bilimleri enstitüleri, İskenderun Teknik Üniversitesi Bilişim Enstitüsü, Çevre ve Deniz Bilimleri Enstitüsü, Demir-Çelik Enstitüsü, Enerji Enstitüsü, Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Kadir Has Üniversitesi İşletme Fakültesi, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler enstitüleri ile Yozgat Bozok Üniversitesi Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler ve Sağlık Bilimleri enstitüleri olarak belirtildi.

Kararda ayrıca, Dokuz Eylül Üniversitesi'ndeki Reha Midilli Foça Turizm Fakültesi'nin adı Turizm Fakültesi, Spor Bilimleri Fakültesi'nin ismi Necat Hepkon Spor Bilimleri Fakültesi, Seferihisar Fevziye Hepkon Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu'nun adı Uygulamalı Yüksekokulu, Kocaeli Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi'nin ismi Ziraat Fakültesi, Malatya Turgut Özal Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi'nin adı Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi, Adıyaman Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi'nin ismi Ziraat Fakültesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nin adı Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi'nin adı Mühendislik Fakültesi ve Trabzon Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nin adı Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi olarak değiştirildi.

SAMSUN HABER HATTI