GÜNDEM
Giriş Tarihi : 28-03-2020 13:35   Güncelleme : 28-03-2020 14:09

Samsun Valiliği açıkladı: İzin belgesi olmadan şehirler arası yolculuk yapılmayacak

Samsun Valiliği, İçişleri Bakanlığı'nın genelgesi doğrultusunda, koronavirüs sebebiyle şehirler arası otobüsle sehayat edilmesine kısıtlama getirdi. Buna göre, şehirler arası yolculuk yapılması valilik izni ile gerçekleşecek.

Samsun Valiliği açıkladı: İzin belgesi olmadan şehirler arası yolculuk yapılmayacak

Koronavirüsü sebebiyle İçişleri Bakanlığı'nın genelgesi ile vatandaşların şehirler arası otobüsle seyahat etmelerine kısıtlama getirildi. 

Bu kapsamda Samsun Valiliği tarafından yapılan açıklamada, "Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı, İçişleri Bakanlığımızın genelgesiyle daha önce planlanan 28.03.2020 - 17.00'den sonraki otobüs seferleri iptal olmuştur. Bu tarihten sonraki seferler Valiliğimizin izniyle yapılacaktır. Vatandaşlarımızın bulundukları şehirde kalmaları esastır. Tedavi ihtiyaçları nedeniyle doktor kararıyla sevk edilen, birinci derece yakınları vefat eden veya ağır hastalığı olanlar ile özellikle son on beş gün içerisinde gelmiş olduğu yerde kalacak yeri bulunmayan vatandaşların şehirler arası yolculuk yapması valilik izni ile gerçekleşecek" denildi.

VALİLİK SEYAHAT İZİN KURULU'NA BAŞVURULACAK
Bu arada İçişleri Bakanlığı'nın genelgesine göre, iller arasında seyahat etmesi zorunlu olan vatandaşlar, valilerin/kaymakamların koordinesinde oluşturulacak Seyahat İzin Kurulu'na başvurarak seyahat belgesi düzenlenmesi talebinde bulunacaklar. Talebi uygun görülenlere kurul tarafından seyahat güzergâhı ve süresini de içerecek şekilde şehirler arası otobüs seyahat izin belgesi düzenlenecek.

OTOBÜS SEFER PLANLAMASI YAPILACAK
Seyahat İzin Kurulu tarafından, şehirler arası otobüs seyahat izin belgesi verilenler tarafından yapılan başvurular dikkate alınarak otobüs seferi planlaması yapılacak ve ilgililere bilgi verilecek.

OTOGAR ÇIKIŞINDA SAĞLIK KONTROLÜ YAPILACAK
Seyahat etmesine izin verilen otobüslerdeki yolcuların ve personelin sağlık kontrollerinin yapılması amacıyla otogar çıkışlarında sağlık kontrol noktaları oluşturulacak, yolcuların sağlık kontrolleri yapıldıktan sonra otobüs seyahatine başlayacak.

NEREYE GİDİLDİĞİ İLGİLİ VALİLİĞE BİLDİRİLECEK
Seyahat İzin Kurulu’nca, otobüsle yolculuk yapacak vatandaşların listesi, telefonları, gidecekleri yerlerdeki adreslerini belirtilen yolcu listeleri gidilecek ildeki valiliğe bildirilecek.

İL GİRİŞİNDE TEKRAR SAĞLIK KONTROLÜ
Valiliklerce, illerine gelecekleri bildirilen yolcuları il girişlerinde kontrolleri gerçekleştirilecek. Karantinaya alınmasını gerektirecek bir durumun tespit edilmesi halinde ilgili kişiler 14 gün süreyle karantinaya alınacak. Karantinaya alınmayanlar arasında 14 gün süreyle gözlem altına kalmaları gereken vatandaşlara evlerinde kalmaları hususu tebliğ edilecek ve uyulup uyulmadığı sürekli kontrol edilecek.

SADECE İL OTOGARLARI'NDA DURULACAK
Yolculuğuna izin verilen otobüsler seyahat güzergahlarında ancak il otogarlarında duracak ve durdukları illerin Valiliklerince seyahat etmesine izin verilen yolcuları kapasitelerinde boşluk olması durumunda alabileceklerdir. Otobüs firmalarının servis hizmetleri yasaklanacak.

SAMSUN'DA PANDEMİ KURULU TOPLANDI

Bu arada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları ile koronavirüsle mücadele için oluşturulan Pandemi Kurulu ve İl İdare Kurulu toplantısı, Samsun Valisi Osman Kaymak'ın başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda il genelinde alınacak ilave önlemler ile ilerleyen süreçte takip edilecek uygulamalar değerlendirildi.

Toplantı sonunda alınan kararlar da kamuoyuna duyuruldu.

İşte o açıklama:

"Samsun Valisi Osman Kaymak'ın Başkanlığı'nda 28.03.2020 Cumartesi günü gerçekleştirilen İl İdare Kurulu Toplantısı'nda alınan kararlar aşağıdaki şekildedir.

1- Pandemi Kurulu'nun mevzuatta belirtilen şartlarda oluşturulmasına,

2- İlimizde kalabalık oluşumuna yol açabileceği değerlendirilen Atakum Sahili vb. tüm yürüyüş yerleri, orman ve piknik alanları, balık tutmak ve spor gibi faaliyetlerin yasaklanmasına,

3- Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı ile iller arası otobüs seferleri 28.03.2020 tarihi ve saat 17.00'den itibaren Valiliklerin izni ile yapılabileceği kararına istinaden ilimizde de Valiliğimiz temsilcisi İdare Hizmetleri Şube Müdürü Kenan Akçay, Büyükşehir Belediyesi temsilcisi, il Emniyet Müdürlüğü temsilcisi, İl Sağlık Müdürlüğü temsilcisi, Otogar sorumlusu ile Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu temsilcisinden oluşan Seyahat İzni Kurulu oluşturulmasına,

4- Otogarı olan ilçelerde oluşturulacak Seyahat İzin Kurulu 3. Maddede belirtilen kurulla korrdineli 7/24 kuralına uygun olarak görev yapmalarına,

5- Kamu kurumlarında olduğu gibi ilimizde de bulunan mal ve hizmet sektöründe faaliyette bulunan (fabrika, imalathane, çağrı merkezi vb.) özel işyerleri minimum personel ile esnek çalışma sistemine geçmelerine ve bu işyerlerinin SGK, iş_Kur, Vergi Dairesi ve Ticaret İl Müdürlüğü tarafından titizlikle takip edilmesine,
6- Askerlerimiz 14 gün karantina kuralına uygun şekilde celp ve terhis uygulamasına ilimizde de tabi tutulmasına,

7- Toplu taşıma araçlarında seyrek oturma düzeni oluşturulmasına karar verilmiştir."

SAMSUN HABER HATTI