02 NİSAN 2020 Perşembe 13:39
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 05-12-2019 16:37

Samsun Valiliği uyardı! Kış lastiği takmayana 625 TL ceza!

Samsun Valiliği, 1 Aralık-1 Mart tarihleri arasında kış lastiği takmayan araç sürücülerine 625 TL idari para cezası uygulanacağını açıkladı.

Samsun Valiliği uyardı! Kış lastiği takmayana 625 TL ceza!

Samsun Valiliği, il genelinde 1 Aralık tarihinde başlayan 1 Mart tarihinde sona erecek olan ticari amaçlı yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtlara getirilen 'kış lastiği' kullanma zorunluluğu konusunda yazılı açıklamada yaptı.

Açıklamada, il sınırları içerisinde kış lastiği uygulaması denetimlerinin yapılacağı, zorunlu olan uygulamayı ihlal ettikleri tespit edilen sürücülere ise 625 TL idari para cezası uygulanacağı belirtildi.

İşte o açıklama:

"2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun “Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu” başlıklı 65/A maddesi gereğince; Ülkemizde tescil edilmiş olsun veya olmasın, şehirlerarası karayollarında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtlarda her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemde kış lastiği kullanılması zorunludur.

İl sınırları içerisinde ise kış lastiği uygulaması yapılıp yapılmayacağı ortalama yerel sıcaklıklar dikkate alınarak ilgili valiliklerce belirlenmektedir. Bu çerçevede Valiliğimizce İlimiz sınırları içerisinde ticari amaçlı yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtlar için her yılın  “1 Aralık tarihi ile takip eden yılın 1 Mart” tarihleri arasında Kış Lastiği kullanma zorunluluğu getirilmiştir.

Kış Lastiği “7 ºC’nin altındaki sıcaklıklarda yol tutuşunu artırmak amacıyla bileşimi özel olarak belirlenmiş ve sırt yüzeyinde özel olarak tasarlanmış desenleri bulunan lastik” şeklinde tanımlanmaktadır.

Kamyon, çekici, tanker ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin; kamyonet, minibüs ve otomobillerin ise tüm lastiklerinin kış lastiği olması zorunludur.

Sadece buzlu zeminlerde kullanılabilen çivili lastikler de kış lastiği yerine geçer .Araçta patinaj zinciri bulunması veya kullanılması kış lastiği zorunluluğunu ortadan kaldırmaz.

Seyir esnasında herhangi bir sebeple değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin yerine takılacak lastikler de kış lastiği olmak zorundadır.

Kış lastiklerinin yanaklarında (M+S) işareti veya (M+S) işareti ile birlikte kar tanesi (snowflake) işareti veya sadece kar tanesi (snowflake) işareti bulunması gereklidir.

Lastiklerin kaplama yapılarak kullanılması halinde lastik omuzlarında (M+S) işareti olsa dahi, lastik diş derinliğinin ve sırt deseninin kış lastiğine uygun olması zorunludur.

Kamyon, çekici, tanker ve otobüslerde kış lastiği diş derinliği 4 mm’den; kamyonet, minibüs ve otomobil türü araçlarda ise kış lastiği diş derinliği 1,6 mm’den az olamaz.

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 65/A maddesi gereğince kış lastiği denetimlerine görevlilerimizce başlanmış olup, ihlali tespit edilen araçlara 625 Türk Lirası İdari Para Cezası uygulanmaktadır.

Yük ve yolcu taşımacılığı yapan araçların dışında kalan hususi araçlar için kış lastiği zorunluluğu olmamakla birlikte, can ve mal güvenliği için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılmasını tavsiye ediyoruz."

SAMSUN HABER HATTI
 

NELER SÖYLENDİ?
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ARŞİV ARAMA