GÜNDEM
Giriş Tarihi : 22-03-2021 17:34   Güncelleme : 22-03-2021 17:34

Samsun Valiliği'nden 'Hapis Cezası' uyarısı

Koronavirüs risk haritasında kırmızı kategoride yer alan ve Türkiye'de nüfusa oranla en çok vakanın görüldüğü il olan Samsun'da hafta başında caddeler ve sokaklarda yine yoğun kalabalıklar oluştu. Bu nedenle bazı işlek caddelerin girişlerinde ve yan yollarında HES uygulamaları arttırıldı. Samsun Valiliği ise vaka sayılarında ciddi artışlar üzerine vatandaşları uyardı ve Koronavirüs testi pozitif çıkanların temaslı oldukları kişileri bildirmemeleri halinde haklarında TCK'nın 195. maddesine göre iki aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacağını duyurdu.

Samsun Valiliği'nden 'Hapis Cezası' uyarısı

Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı illerdeki haftalık vaka sayısı ortalamasına göre 100 binde 508,97 ile ilk sırada bulunan Samsun'da hafta başında bazı cadde ve sokakların yine kalabalık olması dikkat çekti.  

CADDELER BARİYERLERLE KAPATILDI
Bu nedenle kentin en işlek cadde ve sokaklar ile yan bağlantı yolları  bariyerlerle kapatıldı. Bu caddelere girişlerde HES uygulaması arttırıldı. Özellikle Mecidiye Çarşısı ve İstiklal Caddesi'ndeki yoğunluk yapılan tüm uyarılara rağmen azalmadı.

167 KİŞİYE PARA CEZASI
Polis ekiplerinin sık sık maske ve mesafe konusunda uyarılarda bulunduğu Samsun'da 20 Mart günü saat 21.00'den 22 Mart günü saat 05.00'e kadar olan sokağa çıkma yasağını ihlal eden 167 kişiye idari işlem yapılarak 313 bin 400 TL para cezası uyguylandı.

VALİLİK UYARDI
Samsun Valiliği ise sosyal medya üzerinden vatandaşlara uyarıda bulundu.  Açıklamada, bir süredir Kovid-19 testi pozitif çıkan bazı vatandaşların temaslı listesini filyasyon ekiplerine eksik verdiği, bunun da vaka sayılarında ciddi artışları beraberinde getirdiği vurgulandı.

'TEMASLI LİSTESİNDE KİMSEYİ ATLAMAYIN'
Valilik açıklamasında, "Belirtilerin  başlangıcından iki gün öncesine kadar temas ettiğiniz kişileri kendilerini takip etmeleri için bilgilendirmeniz ve filyasyon ekiplerimize de temaslı listesini kimseyi atlamadan vermeniz salgınla mücadelede hayati önem taşıyor.
Lütfen; hepimizin sağlığını korumak için gece-gündüz demeden sahanın her alanında görev alarak, titizlik, özveri ve fedakarlıkla virüsün izini süren filyasyon ekiplerimize destek olalım" denildi.

TEMASLI OLANLARI BİLDİRMEYENE HAPİS CEZASI
Samsun Valiliği kamuoyuna yaptığı açıklamada, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu'nun daha önce aldığı 12/03/2021 tarihli ve 11 sayılı kararına da dikkat çekildi ve "Covid-19 hastası olduğu tespit edilen kişiye, kendisiyle temaslı olan kişileri filyasyon ve denetim ekiplerinde görev yapan personele bildirmemesi durumunda Türk Ceza Kanunu’nun “Bulaşıcı Hastalıklara İlişkin Tedbirlere Aykırı Davranma”yı düzenleyen 195.maddesine göre işlem tesis edilecek, ayrıca Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesine göre idari yaptırım uygulanacaktır" ifadelerine yer verildi.

TÜRK CEZA KANUNU'NUN 195. MADDESİ
Bulaşıcı hastalıklardan birine yakalanmış veya bu hastalıklardan ölmüş kimsenin bulunduğu yerin karantina altına alınmasına dair yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi, iki aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

SAMSUN HABER HATTI