GÜNDEM
Giriş Tarihi : 19-03-2020 22:30

Samsun Valiliği'nden 'koronavirüs' uyarısı

Samsun Valiliği tarafından koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında Samsun halkına yapılan duyuruda, herkesin Sağlık Bakanlığı'nın duyurduğu 14 kuralı uygulamalarını ve tehdit ortadan kalkana kadar evlerden çıkmamalarını istendi. Açıklamada, "En büyük risk grubunu oluşturan sadece evden çıkmamakla yetinmeyerek, bir süre ailenin dışarıyla irtibatı olan diğer fertleriyle mesafeli şekilde hayatlarını sürdürmeleri daha doğru olacaktır" uyarısı yapıldı.

Samsun Valiliği'nden 'koronavirüs' uyarısı

Samsun Valiliği, koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında alınan tedbirlere yönelik vatandaşları uyardı. 

Samsun Valiliği'nden yapılan açıklama şöyle;

14 KURALI UYGULAYALIM
Yeni tip koronavirüse karşı alınan vetavsiye edilen  kararların tamamı, hem kendimizin hem de diğer insanların sağlığını korumaamaçlıdır. KOVİD-19 hastalığından en iyi korunma yöntemini, Sağlık Bakanlığımızın açıkladığı  14 kuralı uygulama ve herkesin kendi kendine alacağı tedbirlerdir.

MESAFEYİ KORUYALIM
Vatandaşlarımızdan ricamız, KOVİD-19 tehdidi geçene kadar mümkün olduğu kadar evlerinden çıkmamalarıdır. Sosyal mesafeyi  ne kadar korur ve sosyal hareketliliği ne kadar azaltırsak virüsün yol açtığı tehdidi o derece düşürürüz. Vakit yapabileceğimiz her şeyi evimizden yapma, dış dünya ile fiziki irtibatımızı asgariye indirme vaktidir.

PANİĞE KAPILMAYALIM
Vatandaşlarımız, hayati olmayan sağlık sorunlarını, mümkün olduğu kadar aile hekimleri vasıtasıyla çözmelidir. Unutmayınız ki, salgın hastalık durumlarında hastaneler, aynı zamanda virüs bulaşma ihtimali yüksek yerler haline gelmektedir. Yüksek ateş, kuvvetli öksürük ve nefes darlığı gibi hasalık belirtileri ortaya çıkan  vatandaşlarımız ise paniğe kapılmadan öncelikle Sağlık Bakanlığımızın ALO 184 hatttını  aramalıdır. 

EVDEN ÇIKMAYALIM
Mecburiyeti olmayan hiçbir vatandaşımız tehdit ortadan kalkana kadar evinden dışarı çıkmamalı, kimseyle temas etmemelidir. Çocuklarımızdan dışarıya çıkmadan  evde kitap okuyarak, derslerini çalışarak vakitlerini değerlendirmelerini istiyoruz.

YAŞLILARIMIZ DİKKAT
En büyük risk grubunu oluşturan yaşlılarımızın sadece evden çıkmamakla yetinmeyerek, bir süre ailenin dışarıyla irtibatı olan diğer fertleriyle mesafeli şekilde hayatlarını sürdürmeleri daha doğru olacaktır. 

İMKANLAR SEFERBER EDİİLMİŞTİR
Ülkemizin maruz kaldığı virüs tehdidinin en kısa sürede bertaraf edilmesi için başta Cumhurbaşkanlığımız olmak üzere Sağlık Bakanlığımız ve devletimizin tüm kurumları imkanlarını seferber etmiş durumdadır. 

Siz değerli vatandaşlarımız da kurallara uyduğu ve tedbirleri aldığı taktirde virüs tehdidinin en kısa sürede bertaraf edileceğine inancımız tamdır. 

SAMSUN HABER HATTI