GÜNDEM
Giriş Tarihi : 25-12-2019 00:14   Güncelleme : 25-12-2019 00:20

Samsun Valiliği'nden 'Orman Yangını' ve 'Fırtına' açıklaması

Samsun Valiliği, 9 ilçede toplam 13 ormanlık alanda örtü yangını meydana geldiğini, bu nedenle özellikle tarla temizliği ve çoban ateşi konusunda herkesin dikkatli olmalarını istedi. Valilik ayrıca Samsun ve çevresinde öğle saatlerine kadar devam edecek kuvvetli fırtına nedeniyle açıkta ateş yakılmaması, soba ve doğal gaz kaynaklı zehirlenmelere karşı da vatandaşları dikkatli ve tedbirli olmaları konusunda uyardı.

Samsun Valiliği'nden 'Orman Yangını' ve 'Fırtına' açıklaması

Samsun Valiliği son 8 günde 9 ilçede meydana gelen ormanlık alanlardaki örtü yangınları ile  saatteki hızı 100 kilometreyi bulan fırtına konusunda vatandaşlara uyarıda bulundu.

YANGINLAR ÇOBAN ATEŞİ VE TARLA TEMİZLİĞİ KAYNAKLI
Samsun Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, 17-24 Aralık tarihleri arasında orman alanlarında, Havza'da 1, Bafra'da 4, Tekkeköy'de 1, İlkadım'da 1, Vezirköprü'de 1, Ladik'te 1, Çarşamba'da 1, Ayvacık'ta 2 ve Kavak'ta 1 olmak üzere toplam 13 adet örtü yangını meydana geldiği duyurdu. Çıkan örtü yangınlarının 11'inin tehlikesiz, 2'sinin ise az tehlikeli sınıfında yer aldığı, Vezirköprü ve Ladik İlçesinde çıkan az tehlikeli yangınların kontrol altına alındığı ve soğutma çalışmalarının devam ettiği belirtildi. Çıkan 13 örtü yangınında toplam 4,5 hektar alanlık örtünün zarar gördüğü ifade edilen açıklamada, "Çıkan yangınların sebebi, ilgili birimlerce araştırılmakta olup yangınlara tarla temizliği veya çoban ateşinin sebebiyet verdiği değerlendirilmektedir. Ayrıca kuvvetli lodos, yangınlara müdahaleyi zorlaştırmaktadır. Yangınlara Samsun, Bafra ve Vezirköprü Orman İşletme Müdürlüklerimiz ile ilimizdeki ilgili birimlerimiz tarafından ivedilikle müdahale edilmiştir. Milli servetimizin yok olmaması ve benzeri olumsuz durumların yaşanmaması için vatandaşlarımızın bu konuda duyarlı olması ve yakmış oldukları ateşin sönünceye kadar başından ayrılmamaları önem arz etmektedir" denildi.

SOBA ZEHİRLENMELERİNE DİKKAT
Bu arada Samsun Valiliği kuvvetli fırtına uyarısında da bulundu. Açıklamada, "Meteoroloji 10. Bölge Müdürlüğümüzden alınan son değerlendirmelere göre; Samsun ve çevresinde güneyli yönlerden devam eden kuvvetli rüzgar ve fırtınanın aynı yönlerden; fırtına (60-80 km/saat), yüksek ve dağlık kesimlerde kuvvetli fırtına (100 km/saat üzeri) şeklinde esmesi beklenmektedir. Çarşamba öğle saatlerine kadar devam etmesi beklenen kuvvetli rüzgar ve fırtınanın oluşturabileceği ulaşımda aksamalar, soba ve doğal gaz kaynaklı zehirlenmeler, çatı uçması gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır. Kuvvetli rüzgarın devam ettiği süre boyunca vatandaşlarımızın açık alanda ateş yakmaması gerekmektedir. Meteoroloji web sitesinden ve mobil uygulamadan güncel meteorolojik tahmin ve uyarıların takip edilmesi vatandaşlarımızın yararına olacağı değerlendirilmektedir" ifadelerine yer verildi.

SAMSUN HABER HATTI