GÜNDEM
Giriş Tarihi : 16-08-2020 12:19   Güncelleme : 16-08-2020 12:19

Samsun Valisi düğünlerde koronavirüs tedbirlerine uyulmasını istedi

Samsun Valisi Zülkif Dağlı, İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından düğün, kına gecesi ve nişan gibi törenlerde alınması gereken tedbirlere dikkat çekerek, "Mutluluğu acıya dönüştürmemek için koronavirüsle mücadele tedbirlerine ciddiyetle uyulması gerekir" uyarısında bulundu. Vali Dağlı, il genelinde düğün denetimlerinin devam ettiğini de belirtti.

Samsun Valisi düğünlerde koronavirüs tedbirlerine uyulmasını istedi

Samsun Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu, kontrollü sosyal hayat süreci içinde esnetilen bazı kısıtlamaları vaka artış durumuna göre tekrar kaldırıldı. Bu amaçla, düğün törenlerinde vaka artış hızını kontrol altına almak ve yeni vakaları engellemek amacıyla yeni tedbirler alındı.

Buna göre, düğün sahipleri, gerçekleştirilecek tören tarihlerini bir hafta önceden  bölgenin kolluk kuvvetlerine bildirecek ve fiziksel mesafe, maske kullanımı, hijyen kurallarına uyma ve silah atılmaması gibi konulara yönelik taahhütname imzalayacak. Böylece kolluk kuvvetlerinin yapacağı denetimlerde, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeden eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi sağlanacak. 

Ayrıca, il genelinde mahalli özellikler de dikkate alınarak 10:00-23:00 saatleri arasında ve 2 (iki) saati geçmeyecek şekilde gerçekleştirilmesine izin verilen düğün, kına gecesi, nişan, sünnet düğünü, gelin alma, konvoy oluşturma, taziye ve mevlit başta olmak üzere vatandaşların toplu olarak bulunacağı öngörülen diğer faaliyetlerde yapılacak yemek ve ikramlar da yasaklandı.

SAMsUN VALİSİ: MUTLULUK ACIYA DÖNÜŞMESİN
Samsun Valisi Zülkif Dağlı, konuyla ilgili yaptıpı açıklamada, düğün, kına gecesi ve nişan gibi törenlerdeki mutluluğu acıya dönüştürmemek için koronavirüsle mücadele tedbirlerine ciddiyetle uyulması gerektiğini belirterek, “Kendimizi ve sevdiklerimizi bu salgından korumak için en etkili tedbirler olan maske, mesafe ve temizlik hususlarına mutlaka riayet edelim. Salgın tehlikesi sona ermedi, lütfen rehavete kapılmayalım ve tedbiri elden bırakmayalım. Bu doğrultuda ilgili kurumlarımızla yürüttüğümüz denetlemelerdeki öncelikli hedefimiz de koronavirüsle mücadeleye karşı toplumumuzda farkındalık oluşturmak ve mücadelenin devam ettiğini vatandaşlarımıza hatırlatmaktır. Hem toplum sağlığı hem de bireysel sağlığımız için kurallara riayet eden tüm vatandaşlarımıza hassasiyetleri için teşekkür ediyor, dünya evine giren bütün çiftlerimize sağlık ve mutluluklar diliyorum” dedi.

SAMSUN HABER HATTI