17 AĞUSTOS 2018

Samsun Valisi: İmam Hatip Okulların hem kalitesi, hem sayısı arttırılacak

Samsun Valisi Osman Kaymak, Canik´te yapımı tamamlanan Canik İmam Hatip Ortaokulu 18 derslikli ek binasının açılışında yaptığı konuşmada, " ilimizde imkanlar ölçüsünde bütün paydaşlarımızla birlikte İmam Hatip Okullarımızın hem kalitesini, hem de sayısını artırma konusunda çalışmalar devam ediyor" dedi.

Samsun Valisi: İmam Hatip Okulların hem kalitesi, hem sayısı arttırılacak

Samsun Valisi Osman Kaymak, Canik ilçesinde yapımı tamamlanan Canik İmam Hatip Ortaokulu 18 derslikli ek binasının açılışını gerçekleştirdi.Açılış öncesi saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okundu. Ardından Karadeniz Arma mehter takımı bir gösteri sundu. Daha sonra Mustafa Altıkat Kur’an-ı Kerim Tilaveti okudu.

Kur’an-ı Kerim Tilavetinin ardından yapılan açılış konuşmalarından sonra kürsüye gelen Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun'da tekli eğitime geçilmesi için çalışmaların devam ettiğini belirterek, "İnşallah Sayın Cumhurbaşkanımızın bahsettiği gibi 2019 yılının sonunda Samsun’da ikili eğitimden tekli eğitime geçmiş olacağız. Tekli eğitime geçmemiz ilimizdeki başarı oranını artıracaktır" dedi.

Samsun'da İmam Hatip Okullarının sayısının ve kalitelerinin artması konusunda çalışmaların devam ettiğini de dile getiren Vali Kaymak, "Biliyorsunuz, İmam Hatip Okulları geçmişte sıkıntılar yaşadı. Sayın Cumhurbaşkanımızın dirayetleriyle, himayelerinde hamdolsun İmam Hatip okulları eski sıkıntıları atlattı. Eskiden İmam Hatip Okullarındaki öğrenciler işaretle gösteriliyordu, inşallah şimdi de öyle olacaklar. Ben ilin valisi olarak şunu söylemek istiyorum. Aslında bizler çocuklarımızın dindar olmasını istiyoruz. Vatan, millet duygusu yüksek, inançlı, anne babaya saygılı ve geleceği iyi gören çocuklar olsun istiyoruz. Bu yönüyle velilerimiz şayet İmam Hatip Okullarını istiyorlarsa bizde devlet olarak bu okulları açmak durumundayız" ifadelerini kullandı.

"Devlet, hükümet bütün okulları İmam Hatip Okullarına çeviriyor" diye bir algı olduğunu da belirten Vali Kaymak, "Böyle bir çalışma yok arkadaşlar, bunu da duyurmak isteriz. Ama şunu söylüyoruz. İmam Hatip Ortaokulu-Lisesi isteyen neresi varsa orada bu okulu yapmak bizim görevimizdir. Çünkü vatandaşımızın çocuğuna böyle bir eğitimi talep etme hakkı var. Devletinde, bizlerinde bunu yerine getirme görevi var. Onun için ilimizde imkanlar ölçüsünde bütün paydaşlarımızla birlikte İmam Hatip Okullarımızın hem kalitesini, hem de sayısını artırma konusunda çalışmalar devam ediyor. Ben burada öğretmenlerimizden şunu rica ediyorum. Bazen bir toplumda bulunduğumuz zaman içimizde kim namaz kıldıracak dediğimizde İmam Hatip mezunu kendisini söylemek istemiyor. Çünkü güzel kuran okuyamıyor. O anlamda hocalarım lütfen çocuklarımız Kur’an-ı Kerim’i çok düzgün okusunlar. Lütfen çocuklarımıza Kur’an-ı Kerim düzgün öğretin" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Valimiz Sayın Osman Kaymak'a üzeri kaftan desenli bir tablo takdim etti. Daha sonra Vali Kaymak ve diğer protokol üyeleri, Canik ilçesinde yapımı tamamlanan Canik İmam Hatip Ortaokulu 18 derslikli ek binasının açılışını gerçekleştirdi. Açılışın ardından okulu gezen Vali Osman Kaymak, yetkililerden bilgi aldı.

SAMSUN HABER HATTI

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kendisini ısıran köpeğe ateş eden polise soruşturma
Kendisini ısıran köpeğe ateş eden polise soruşturma
15 aylık Zeynep, buzdolabında boğuldu
15 aylık Zeynep, buzdolabında boğuldu