GÜNDEM
Giriş Tarihi : 02-09-2020 17:05   Güncelleme : 02-09-2020 17:05

Samsun Valisi isyan etti, açıklama yaptı

Samsun Valisi Zülkif Dağlı, koronavirüs tanılı olan 262 kişinin filyasyon ve mobil denetim ekipleri tarafından izole olduğu evlerinde bulunmadıklarının tespit edilmesine adeta isyan etti. Vali Dağlı yaptığı açıklamada, "Böyle umarsız, 'nasılsa bana bir şey olmaz' şeklindeki yaklaşım ilimizde risk düzeyini artırıyor" dedi. Dağlı, 24 Ağustos-1 Eylül tarihlerinde koronavirüs tedbirlerini ihlal eden toplam 800 kişiye 649 bin 536 TL para cezası uygulandığını da belirtti.

Samsun Valisi isyan etti, açıklama yaptı

Samsun Valisi Zülkif Dağlı, il genelindeki koronavirüs tanılı 262 kişinin evde izole olması gerekmesine rağmen filyasyon ve mobil denetim ekipleri tarafında evde bulunamamasına adeta isyan etti.

Yazılı bir açıklama yapan Samsun Valisi Zülkif Dağlı, son günlerde ülke genelinde koronavirüs vaka sayılarında yaşanan artışın, hayatın her alanında belirlenen mevcut tedbirlere hiçbir gevşemeye mahal verilmeden uyulmasının önemini ve ciddiyetini bir kez daha ortaya koyduğunu hatırlattı. Maske,  mesafe ve  temizlik kurallarının yanı sıra tüm iş kolları ve yaşam alanları için belirlenen tedbir uygulamalarını kontrol etmek için il genelinde 'Koronavirüs Tedbirleri Denetimleri'nin aralıksız devam ettiğini ifade eden Vali Dağlı, "Gelinen son durum göz önünde bulundurulduğunda salgının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, yayılım hızını kontrol altında tutma ve salgınla mücadelenin başarısı açısından büyük önem arz etmektedir" dedi.

Samsun’da Valiliği  koordinasyonunda tüm kamu kurumlarıyla birlikte koronavirüse karşı topyekûn, etkin bir mücadele yürütüldüğünü ve bu mücadelenin Samsunluların desteği olmadan başarılı olamayacağını hatırlatarakvurgulayan Vali Dağlı, “Üzülerek görüyoruz ki, karantinada evinde olması gereken pozitif ve temaslı kişiler bile evlerinden dışarıya çıkıp topluma karışıyor. Böyle umarsız, nasılsa bana bir şey olmaz şeklindeki yaklaşım ilimizde risk düzeyini artırıyor. Bu nedenle halkımızın bu zorlu mücadelede kurallara uyarak yanımızda olmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı. 

Samsun’un sağlık alt yapısı olarak Türkiye’nin en güçlü illerinden biri olduğunu da söyleyen Dağlı, “Bize katıldığımız etkinliklerde sürekli hastanelerdeki doluluk oranını soruyorlar. Samsun’da hastanelerimizde doluluk oranlarında şu an için bir sorun yaşamadığımızı hep açıklıyoruz. Ancak halkımızın bu güçlü alt yapının da bir sınırı olduğunu bilmesi gerekiyor. Kurallara uymamakta ısrar etmemiz durumunda vaka sayısında artış kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle vaka sayısını artırmamak için lütfen maskemizi takalım, dışarı çıktığımızda sosyal mesafeye dikkat edelim. İzolasyondaysak evimizden dışarı kesinlikle adım atmayalım. Hastanelerimizdeki yoğunluğu azaltabilmek, olası virüs yayılımını engellemek için mecbur kalmadıkça hastanelerimize daha az başvuralım.  Sağlık ordumuz, kolluk birimlerimiz ve tüm görevlilerimiz gece – gündüz, hastane, ev, mahalle fark etmeksizin cansiperane bir şekilde çalışıyor. Onlara yardımcı olalım, koronayla hayatlarını ortaya koyarak gösterdikleri mücadeleye destek olalım. Tedbirlere uyalım kendimizi ve sevdiklerimizi koruyalım” dedi.  

İl genelinde yapılan korona denetimlerinde tedbirlere uyum noktasında eksiklik tespit etmeleri durumunda idari ve cezai işlem başlatmakta tereddüt etmediklerini belirten Vali Zülkif Dağlı, “Samsun Valiliği olarak sahadaki gelişmeleri yakından takip ediyoruz, denetimlerimizi daha da sıklaştıracağız, her vatandaşımıza ulaşarak onları uyaracağız. Konuyla ilgili kaymakamlarımıza ve kamu kurumlarımızın yöneticilerine gereken talimatı verdik. İnşallah kamu kurumları ve vatandaş işbirliğiyle, bu illeti yeneceğiz” diye konuştu.

800 KİŞİYE 649 BİN TL CEZA

Samsun Valisi Zülkif Dağlı, açıklamasının son bölümünde, 24 Ağustos-01 Eylül 2020 tarihleri arasında İl Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan denetimlerde; 5326 sayılı Kabahatler Kanunu kapsamında 142 kişiye 35.948 TL, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu kapsamında 608 kişiye 575.542 TL, toplamda 750 kişiye 611.490 TL para cezası, İl Jandarma Komutanlığınca yapılan denetimlerde ise 5326 sayılı Kabahatler Kanunu kapsamında 25 kişiye 9.480 TL, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu kapsamında 35 kişiye 28.566 TL, toplamda 50 şahsa 38.046 TL para cezası genel toplamda ise 800 kişiye 649 bin 536 TL para cezası uygulandığını da belirtti.

SAMSUN HABER HATTI