24 EYLÜL 2018

Samsun Valisi: Kızılırmak Deltası´nı korumamak ihanettir


Samsun Valisi İbrahim Şahin, ‘UNESCO Sürecinde Kızılırmak Deltası’ konulu toplantıda, 354 kuş tününün barındığı deltanın bakir bir yer olduğunu, ancak kaçak olarak şato bile yapıldığını söyledi ve "Böyle bir yeri bizim güzel bir şekilde muhafaza etmememiz, başta bu evrene, dünyaya, millete ve ülkeye ihanettir" dedi.

Samsun Valisi: Kızılırmak Deltası´nı korumamak ihanettir

Dünya Sulak Alanlar Günü nedeniyle Samsun Kızılırmak Deltası Koruma ve Geliştirme Birliği tarafından Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezinde, ‘Unesco Sürecinde Kızılırmak Deltası’ toplantısı düzenlendi.

Toplantıda ilk olarak konuşan UNESCO Milli Komisyonu Başkanı Mehmet Öcal Oğuz, Türkiye'nin UNESCO'ya 10. devlet olarak taraf olduğunu belirterek, "Biz doğa ve kültürel miras olmak üzere iki tür miras üzerinde duruyoruz. Biz bizden öncekilerden bu mirası aldık. O zaman miras yedi olmamak için bu mirası korumamız ve bizden sonrakilere de aktarmamız hem insanlık, hem ebeveynlik hem de çok temel bir yaşayabilirlik meselesi olarak almamız gerekiyor. Biz yaşadığımız dönemde bir insanın, bir canlının, bir bitkinin, bir hayvanın neslinin tükenmemesini sağlayacak tarzda eğer hayatımızı sürdürürsek, insanlığa ve gelecek kuşaklarımıza iyi bir mesaj, iyi bir destek, iyi bir katkı vermiş oluruz” dedi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise konuşmasında, "17 senedir başkanım ve son 6-7 senedir Kızılırmak Deltası ile yakından ilgileniyorum" dedi ve "Zamanında Kızılırmak Deltasında yaklaşık 300’e yakın yazlıklar yapılmış. Belde belediyeleri de bu kaçak yapılaşmaya karşı mücadele başlatmış ama güçleri yetememiş. En azından kaçak tutanaklarını tutmuşlar, cezalarını kesmişler ama onları kaldırmaya yönelik bir aksiyonu başlatamamışlar. Bizim görev alanımızın içerisine girmiş, kaçak yapı tutanağı tutulmuş binaları yıkmasak savcı bize ‘bu kaçak yapıları niye yıkmadın’ diye bizi suçlu görür konusuyla ilgili biz hassasiyeti yüreğimizde hissettik. UNESCO’nun geçici listesine gireceğimiz zaman kaçak bina sahiplerine tebligatta bulunduk ve yıkacağımızı bildirdik. İtiraz ettiler, yargıya gittiler ve yargı da bizi haklı görünce bizde yıkım işine başladık. Bu arada UNESCO bizden talep etti diye biz binaları yıkmadık. Bizim görevimiz olduğu için binaları yıktık. Kaçak yapı tutanağı tutulmuş ruhsatsız binaları yıkmadığımız takdirde yargı bize ‘gel buraya’ diyebilir. Çok iyi bir yoldayız. Bundan sonra Samsunumuz bu 56 bin hektarlık alanı önümüzdeki süre içerisinde UNESCO’nun daimi listesine girmesi için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Samsunumuz belki de Türkiye’nin en prestijli imgesi ve algısı yüksek bir deltayı dünya kamuoyu ile paylaşmış olacak. Samsun çok ciddi bir turizm prestijine kavuşacak" ifadelerini kullandı.

Samsun valisi İbrahim Şahin ise Kızılırmak Deltası'nın Samsun’un değil, Türkiye’nin bir değeri ve dünya mirası olduğuna dikkat çekti ve " Bunu inanın abartmadan söylüyorum. Böyle bir yerin Samsun’da olmasına ne kadar şükretsek azdır. Bu güzel yeri değerlendirmek gerekiyor. Kızılırmak Samsun’un geleceği ve Türkiye için çok önemli bir yer. Öncelikle burada atlı jandarma birliklerini konuşlandırdık. Avlanma yasağı getirerek, burada kaçak avlanmayı yasakladık. Kuşları ürkütmemek için gerekli çalışmaları yaptık. Kızılırmak deltasında biz bir yıl içerisinde çok ciddi mesafeler aldık. Orayı kendi malı mülkü zanneden bir takım insanlar, babasının malıymış gibi arsayı, arazileri bölüp satmaya başlamışlar. Buraya da bazıları bilerek, bazıları da bilmeyerek konut yapmışlar. Oraya yapılan bazı konutlar, dubleks, tripleks hatta şato tarzı binalar. Bunları belediye yıkmaya başladı. Bu da ses getirdi, adeta kasıtlı olarak insanların evinden, mülkünden, yerinden ediliyor gibi hava estirildi. Oralarda arsa satan spekülatörler kamuoyu oluşturmaya çalıştılar. ‘Bu yıkımlar yavaş yavaş sizlerin köylerinize de gelecek’ diye. Aslında tam tersine o olumsuz yapıyı ortadan kaldırıp, köylülerin yaşam tarzını öne çıkarmak gibi bir derdimiz vardı. Burada hukuk dışı hiçbir işlem yapılmıyor. Biz oradaki doğal yaşamı köylü ile beraber ayakta tutacağız ki, gelen turist en azından oradaki güzelliği görsün" dedi.

MUHAFAZA ETMEMEK İHANETTİR
Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nde 354 kuş türünün olduğunu da vurgulayan Vali Şahin, "Burada bir kuş parkı yapmamız gerekiyor. Burada yaralanan kuşları alır tedavi yaptıktan sonra oraya koyarız. Öğrenciler gelip burada bu kuş parkında kuşları görme şansını da bulurlar. Yurt dışından ve yurt içinden ilimize gelecek turistlere muhakkak bu kuş cennetini göstermemiz gerekiyor. Burayı onlara iyi anlatmamız gerekiyor. Burası olabildiğince çok bakir bir yer. Buranın olabildiğince muhafaza edilmesi gerekiyor. Burada farklı büyüklükte 10 tane göl var. Böyle bir yeri bizim güzel bir şekilde muhafaza etmememiz, başta bu evrene, dünyaya, millete ve ülkeye ihanettir diye düşünüyorum. Görev süresi alanımız içerisinde burayı olabildiğince koruyacağız" diyerek deltanın UNESCO daimi listesine girmesi için yoğun mücadele edilmesi gerektiğini belirtti.

Konuşmaların ardından Orman ve Su İşleri Samsun Şube Müdürü Murat Demir, Kızılırmak Deltası Yönetimi hakkında bir sunum yaptı. Sunumun ardından “Deltada Sanat Festivali 2017 Kısa Film” yarışması birincisi olan “Yaban” adlı filmim yönetmeni Volkan Budak’a Vali Şahin tarafından kristal turna ödülü verildi.

SAMSUN HABER HATTI

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Samsunlu Recep     2017-02-03 Peki sheraton ne oluyor sayın vali?onu şehrin bağrına yusuf ziya tarafından saplanan ihanet hançeri olarak değerlendirmiyor musunuz ki ondan taraf laflar ediyorsunuz?yusuf ziya yelken kulubü, marina, sheraton, golf sahası yaptırırken yörüklere ev yaptıranlar gibi kime sordu?Golf sahasındaki lokantada dünya mutfağından tatları tatmanın diyetini ödemiyorsunuzdur inşaallah.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sosyal medyada polise ‘Geberin’ diyen muhtara gözaltı
Sosyal medyada polise ‘Geberin’ diyen muhtara gözaltı
3 'sakin şehir' daha geliyor
3 'sakin şehir' daha geliyor