GÜNDEM
Giriş Tarihi : 13-11-2020 12:37   Güncelleme : 13-11-2020 12:37

Samsun Valisi koronavirüsten son 48 saat içinde 4 ailenin öldüğünü açıkladı

Samsun Valisi Zülkif Dağlı, Koronavirüs hastalıından son 48 saat içinde 4 ailenin öldüğünü açıkladı. Vali Dağlı, "Alınan tüm önlemler ancak halkımızın önlemlere uyumuyla güçleniyor ya da zayıflıyor. Kurallara uyuyormuş gibi yapıp, ilk fırsatta maskemizi çıkarıp, sosyal mesafeye dikkat etmeden bir hayat sürdüğümüzde, sadece vaka ve kayıp sayımız artırıyor" diyerek vatandaşlara uyarıda bulundu.

Samsun Valisi koronavirüsten son 48 saat içinde 4 ailenin öldüğünü açıkladı

Samsun Valisi Zülkif Dağlı, yaptığı yazılı açıklamada, il genelinde Koronavirüs ile mücadelenin valiliğin koordinasyonunda, tüm kurumlarla ortak hareket ederek yönettiklerini söyledi.  Koronavirüs ile  mücadelede başarıya sadece alınan önlem ve denetimlerle ulaşılamayacağını, halkın önlemlere eksiksiz uyumunun bu başarının elde edilmesi için en önemli faktör olduğunu vurgulayan Vali Dağlıaçıklamasında şu sözlere yer verdi.

KURALLARA UYUYORMUŞ GİBİ YAPMAYIN
"Samsun Valiliği olarak tüm kamu kurumlarımızla ortak hareket ederek, ilimizde pandeminin son durumunu, vaka seyrini ve bu seyir karşısında almamız gereken önlemleri görüşüp, karara bağlıyoruz. İlimizde bu kararların sonucunda vaka sayısındaki artış ya da düşüşün tamamen halkımızın kurallara uyum düzeyine bağlı olduğunu net olarak söyleyebiliriz. Yani alınan tüm önlemler ancak halkımızın önlemlere uyumuyla güçleniyor ya da zayıflıyor. Kurallara uyuyormuş gibi yapıp, ilk fırsatta maskemizi çıkarıp, sosyal mesafeye dikkat etmeden bir hayat sürdüğümüzde, sadece vaka ve kayıp sayımız artırıyor. Bu duruma üzücü bir örneği yakın zamanda Alaçam ilçemizde yaşadık.

YEMEKLİ KINA GECESİNDE 17 KİŞİ KORONAVİRÜSE YAKALANDI
Koronavirüs bulaşının önlenmesi için yemekli kına gecelerine İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulumuzda yasak kararı aldığımız ilimizde, bir kına sahibimiz, yemek dağıtamadığından, misafirlerinin hepsini topluca dışarıda bir mekânda yemeğe davet etmiş. Bu dikkatsizlikten pozitif ve onların temaslısı 17 vaka ortaya çıktı. Maalesef kurallara uyuyormuş gibi davranıp, uymama yaklaşımı nedeniyle ilimizde vaka sayımız her geçen gün artıyor. Üzülerek söylüyorum ki kayıplarımız da bu manada artış göstermeye başladı.

SON 48 SAATTE 4 AİLE HAYATINI KAYBETTİ
İlimizde son 48 saat içerisinde 4 ailemiz koronavirüs hastalığı yüzünden sevdiklerinden ayrılmak zorunda kaldı. Onları yanımızda ve sağlıklı tutmak elimizde. Verilerin bize ilimizde virüsün aile içinde, çoğunlukla akrabalar arasında daha hızlı yayıldığını gösteriyor.

EVLERE MİSAFİR KABUL ETMEYİN
Sahada filyasyon çalışması yapan arkadaşlarımızla görüştüğümüzde bize ilginç anekdotlar aktarıyorlar. Ekibimiz temas ve vaka takibi yapmak için aynı apartmanda beraber yaşayan bir aileyi kontrole gittiğinde, virüsü nasıl kapmış olabilirsiniz diye sorunca, hiç dışarı çıkmadık çok dikkat ettik ama eve misafir geldi, hayır diyemedik yanıtını alıyorlar. Aslında ilimizdeki şu an vaka yayılımının özeti bu kısa diyalogda gizli. “Misafir geldi, hayır diyemedik.” Bir yere gitmiyoruz, dikkat ediyoruz ama evlerimizde, hala akrabalarımızdan yakınlarımızdan geçmez düşüncesiyle misafir kabul etmeye devam ediyoruz. Lütfen özellikle bu kış döneminde evlerimizde misafir kabul etmeyelim, gelmek isteyenlere HAYIR diyelim. Bu kış hepimiz için, aşı uygulaması başlayana kadar, sessiz, sakin bir kış olsun.

AŞI GELENE KADAR KURALLARA UYALIM
Sevdiklerimizin arkasından ağlamakla, onları korumak arasındaki tercihte asla tereddüt etmeyelim. Sonradan üzülmenin ah vah etmenin hiçbir faydası olmadığını bilelim.  Korona virüse karşı aşı gelene kadar en büyük silahımız kurallara uymak. Kendimiz, ailemiz ve çevremizdekilerin sağlığı için kuralara uyalım.

HERKESE BU MÜCADELE BĞYĞK GÖREVLER DÜŞÜYOR
Biz Samsun Valiliği olarak İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, İl Sağlık Müdürlüğü ve Belediyelerimiz ile ilgili kamu kurum ve kuruluşlarımızdan oluşturduğumuz ekiplerimizin sürdürdüğü denetim ve kontrollere kamu kurumlarımızla koordineli bir şekilde devam edeceğiz. Ancak halkımızın desteği olmadan istenilen başarı düzeyini elde etme şansımız yok. Hepimize bu mücadelede büyük görev düşüyor. Hep beraber, el birliğiyle mücadele edelim, koronavirüsü ailemizden sevdiklerimizden uzak tutalım."

SAMSUN HABER HATTI