GÜNDEM
Giriş Tarihi : 06-11-2019 19:00

Samsun Valisi Osman Kaymak, kentteki işsizlik oranını açıkladı

Samsun Valisi Osman Kaymak, İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2019 Yılı 4. Olağan Toplantısı'nda Samsun'daki işsizlik oranını açıkladı.

Samsun Valisi Osman Kaymak, kentteki işsizlik oranını açıkladı

Samsun İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2019 Yılı 4. Olağan Toplantısı Samsun Valisi Osman Kaymak'ın Başkanlığında Samsun Üniversitesi Rektörlük Binası'nda gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan Samsun Valisi Osman Kaymak, kentteki işsizlik oranları hakkında bilgi verdi ve “Samsun’un sahip olduğu potansiyeli bildiğimizde ve Türkiye geneliyle kıyasladığımızda kötü durumda değiliz. İşsizlik oranlarımız açıklandı. İşsizlik oranımız yüzde 6 seviyesindedir. Türkiye geneline göre iyi durumdayız" dedi.

Samsun’un sanayi, ticaret, eğitim, tarım ve bütün alanlarına bakıldığında yüzde 6’lık işsizliğin tolere edilebileceğini dile getiren Vali Kaymak, "İş arayan arkadaşların bir kursa katılıp sertifika alması ve bir meslek edindikten sonra iş aramaları halinde çok rahatlıkla iş bulacaklarını düşünüyorum” ifadelerini kullandı. Konuşmasında mslek liselerine olan ilginin artması gerektiğini de vurgulayan Vali Kaymak, “Meslek liselerine olan ilgiyi arttırmak istiyoruz. Meslek lisesi mezunlarının tamamı çok rahat bir şekilde işe giriyor. Düz lise ve Anadolu Lisesi mezunları ise iş bulmakta zorlanmaktadırlar. O anlamda sanayi sitelerine, OSB’lere ve meslek liselerine devletimiz de büyük destekler veriyor. Önümüzdeki çalışma döneminde inşallah bu meslek liselerinin de sayılarını arttırmamız gerekiyor. İl İstihdam Kurulumuzun şehrimize hayırlar getirmesini, alacağımız sonuçların gerçekten ilimizdeki işsizliğin önlenmesinde büyük katkılar yapmasını diliyor, hepinizi saygı ve sevgilerimle selamlıyorum.” dedi.

2019 yılının Ocak-Eylül ayında işyerlerine ve okullara, 17 bin 765 ziyaret gerçekleştiren İŞKUR’a bu dönem içerisinde 93 bin 9 kişi iş için başvurduğunu ve 34 bin 184 kişinin işe yerleştirildiğine de dikkat çeken Vali Osman Kaymak, "Ayrıca, Samsun’da İşgücü Yetiştirme Kursları kapsamında 2 bin 164 kişiye 5 milyon 531 bin 994 TL ve İşbaşı Eğitim Programları kapsamında 8 bin443 kişiye 54 milyon 119 bin 487 TL harcandı. İŞKUR tarafından 10 bin 761 kişiye ise 73 milyon 358 bin 878 TL işsizlik maaşı ödendi" diye konuştu.

Vali Osman Kaymak’ın konuşmasının ardından toplantı, İŞKUR İl Müdür Yardımcısı Sait Gül'ün İl İstihdam Politikası hakkındaki sunumuyla devam etti. 

Toplantıya ayrıca Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın, Vali Yardımcısı Hasan Öztürk, OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen ile İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu üyesi kurum müdürleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

SAMSUN HABER HATTI

NELER SÖYLENDİ?
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ARŞİV ARAMA