24 EYLÜL 2018

Samsun Valisi Şahin: Yazılım önceliğimiz olmalı

Samsun Valisi İbrahim Şahin, ‘Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumları Ulusal Bilim Kampı’ açılışında yaptığı konuşmada yazılıma ağırlık verilmesini istedi ve "Eğer bir şeyler üreteceksek, dünyaya yön vereceksek kendinizi lütfen küçümsemeyin. Çünkü yazdığınız bir yazılım belki dünyaya şekil verecektir" dedi.

Samsun Valisi Şahin: Yazılım önceliğimiz olmalı

Samsun Anadolu Lisesi Müdürlüğü tarafından, Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı özel program ve proje uygulayan 38 ilden 58 okulun katılımıyla düzenlenen ‘Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumları Ulusal Bilim Kampı’ açılışına katılan Samsun Valisi İbrahim Şahin, konuşmasında bilgisayar yazılımına dikkat çekti.

EĞİTİM FORMATI DEĞİŞMELİ
Konuşmasında, "Eğer bir şeyler üreteceksek, dünyaya yön vereceksek kendinizi lütfen küçümsemeyin" diyen Vali Şahin, "Çünkü yazdığınız bir yazılım belki dünyaya şekil verecektir veya sizin hayatınıza yön verecektir. Bunları yaparken mutlak suretle değerler eğitimini dikkate almamız gerekiyor. Biz biraz değerler eğitim dediğimiz kavramlar yığınını unuttuk. Bu sene Temmuz ayında İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları Samsun’da yapılacak. Bu olimpiyat için ülkemize birçok sporcu, spor adamı, gazeteci ve sporseverler gelecek. Samsun ilklerin şehri. Bu proje de Türkiye’de uygulanan bir ilk proje. Biz ilimizde ‘Tabiatta Ders Var’ diye bir proje başlattık. Öğrencilerimizi sınıflardan alıyoruz araçlara bindirip Kuş Cennetine götürüyoruz. Tabiatla ilgili dersleri özellikle Fen bilgisi derslerini burada görüyorlar. Tabiatla iç içe oluyorlar. Yarın okullara geldikleri zaman daha dinç ve heyecanlı bir şekilde geliyorlar. Onun için bizim bu eğitim formatını değiştirmemiz gerekiyor" dedi.

YAZILIM ÖNCELİĞİMİZ OLMALI
Dünyada cerrahi alet Almanya, Pakistan ve Türkiye’de Samsun’da üretildiğine de dikkat çeken Vali Şahin, "Bu ürünleri geliştirip bunların üzerine yeni şeyleri ikame etmeliyiz ve biraz daha nitelikli ürünler üretmeliyiz ki mesafe alalım. Biraz yazılıma ağırlık vermemiz gerekiyor ve yazılım önceliğimiz olmalı. Geleceğin ülke yöneticileri sizler olacaksınız. Sizin yaşayacağınız gelecekle ilgili döneme yönelik bir eğitim vereceğiz ama değerler kavramı ile ilgili vereceğimiz eğitim sizin bütün değerlerinizden koptuğu anlamına gelmez. Bundan dolayı belki değerler eğitimi kavramına bir sürü kelimeler sıkıştırabiliriz. Bu değerler eğitiminin mutlaka okutulması, öğretilmesi ama sizin tarafınızca da alınması gerekiyor. İnanılmaz genç bir nüfusumuz var. Bu bizim belki en büyük sermayemiz. Türkiye nüfus itibariyle dünya sıralamasında ilk on sıra içerisindeyiz. Yani nüfus itibariyle 8-9’ncu ülkesiyiz. Biz ekonomik olarak da dünya sıralamasında ilk on sıra içine girmek durumundayız. Halbuki, biz 16-17 sıralardayız. İlk on sıra içine girmek için çok daha fazla çalışmak durumundayız. Biz Osmanlı İmparatorluğundan kalma mirasının üzerindeyiz. Onun için bizlerin çok daha fazla çalışması gerekiyor" diye konuştu.

Ortaöğretim Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Seyit Ahmet Kayhan da konuşmasında, “Burada üç günlük Ulusal Bilim Kampı gerçekleştirilecek. Bu süreçte bu gün burayı bir okula dönüştürdük. Okulları belli duvarlardan, belli sınıflardan, beli mekanlardan ayrı, ayrı yerlere taşımanın aslında bir örneğini, bir modelini burada gerçekleştirmiş olduk. Okul mevcut binalardan, mevcut duvarlardan, sınıflardan ibaret değildir. Bizler kendi illerimizde bulunan, başka illerde bulunan her türlü bilim merkezlerini, üniversite ortamlarını, tarihi mekanları ve kültürel mekanları bir sınıf haline bir eğitim-öğretim merkezi haline dönüştürebiliriz. Bakanlığımız proje okulu meselesini son derece önemsemektedir. Proje okullarımızı yakından izliyoruz ve takip ediyoruz. Bu konuda bakanlık olarak bize ne düşüyorsa her türlü yardımı ve her türlü desteği vermeye hazırız" dedi.

SAMSUN HABER HATTI

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sosyal medyada polise ‘Geberin’ diyen muhtara gözaltı
Sosyal medyada polise ‘Geberin’ diyen muhtara gözaltı
3 'sakin şehir' daha geliyor
3 'sakin şehir' daha geliyor