GÜNDEM
Giriş Tarihi : 20-11-2020 17:08   Güncelleme : 20-11-2020 17:08

Samsun Valisi Zülkif Dağlı: Filyasyon ekip sayısı arttırılacak

Samsun Valisi Zülkif Dağlı, "Covid 19 Operasyon Merkezi"ni ziyaret ederek Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç'tan pandemi sürecinde il genelindeki son durum ve bu anlamda yapılacak çalışmalar hakkında bilgi aldı. Vali Dağlı, Samsun'da filyasyon ekip sayısının arttırılacağını söyledi.

Samsun Valisi Zülkif Dağlı: Filyasyon ekip sayısı arttırılacak

Samsun Valisi Zülkif Dağlı, pandemiyle ilgili sürecin yönetildiği "Covid-19 Operasyon Merkezi"ni  ziyaret ederek  yapılan çalışmalar hakkında Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç'tan bilgi aldı. 

Ziyaret sonrasında açıklamalarda bulunan Vali Dağlı, il genelinde  koronavirüs hastalığına karşı tüm kamu kurumlarıyla topyekûn bir mücadele sergilendiğini belirterek, “Bu mücadelede sağlık çalışanlarımızın yeri ve önemi çok daha büyük. Onlar canlarını ortaya koyarak, halkımızın sağlığını korumak için aile sağlığı merkezlerinde, hastanelerde, filyasyon ekiplerinde yani sahanın her alanında görev alıp özverili bir çalışma sergiliyorlar. Birçoğu hastalık bulaştırma endişesiyle aylardır çocuklarına, anne, babalarına sarılamıyorlar. Gösterdikleri fedakârlığı kelimelerle ifade etmek zor.Bu anlamda kendilerine Sağlık İl Müdürümüz nezdinde, tek tek teşekkür etmek ve bu mücadelede her zaman yanlarında olduğumuzu bir kez daha vurgulamak istiyorum" dedi.

Toplantıda virüsün hızlı yayılımını dikkate alarak, öncelikle sahada virüsün izini süren filyasyon ekiplerinin sayısının daha da artırılması için bir çalışma yapılması kararı aldıklarını dile getiren Vali Dağlı, "Virüsün yayılımını ne kadar azaltır ve önünü kesersek hastanelerimizde yaşayacağımız olası yoğunluğun önünü kesmemiz de o kadar mümkün olur. Bu anlamda filyasyon çalışmaları bizim için büyük önem taşıyor. Şu an 202 filyasyon ekimiz sahada görev yürütüyor. Bu ekiplere kamu kurumlarımızdan çalışanlarımızı da ekleyerek filyasyon ekiplerimizi artıracağız. Bu kapsamda Toplum Yararına Programlar (TYP) kapsamında 50 şoför arkadaşımızı da Sağlık İl Müdürlüğü ekiplerimize dâhil ediyoruz. Ayrıca şimdiye kadar 47 araçla desteklediğimiz Sağlık İl Müdürlüğü ekiplerimize araç desteğinin artırılması kararını da aldık. Hem kiralama yöntemi hem de kamu kurumlarımızdaki araç envanterleri yeniden değerlendirerek Sağlık İl Müdürlüğü ekiplerimize ilk etapta en az 20 araçlık bir destek daha vermeyi ve bu desteği zaman içinde artırmayı planlıyoruz" dşye konuştu.

Hastanelerde tıbbi cihaz ya da malzeme anlamında bir eksikliğin bulunmadığını belirten Vali Dağlı, "Ancak artan hasta yoğunluğu nedeniyle özellikle yoğun bakım yataklarına duyulacak ihtiyaç doğrultusunda başlatılan çalışmalar hakkında İl Sağlık Müdürümüzden bilgi aldık. İnşallah vaka sayımızı halkımızın da desteğiyle durdurabilirsek, bu anlamda da inşallah bir sıkıntı yaşamayacağız. Ancak tabii ki her şey kurallara ve önlemlere uyumumuza bağlı. Hiçbir kaynak sınırsız değil. Her kurumun her vatandaşın elinden ne geliyorsa sonuna kadar yapması gereken bir süreç. Hep beraber mücadele etmezsek başarı elde şansımız da maalesef yok. Devletimiz aşının en erken tarihte gelmesi için gerekli tüm çalışma ve görüşmeleri başından beri büyük bir titizlikle gerçekleştiriyor. Ancak aşı gelecek diye rehavete kapılıp önlemlere karşı kayıtsız davranmamamız gerekiyor.  Yaptıkları özverili çalışmadan dolayı tüm sağlık çalışanlarımıza bir defa daha Tüm Samsunlular adına teşekkür ediyor, bu mücadelede onların yanında olmamız için yapmamız gereken en önemli şeyin, önlem ve kurallara koşulsuz uyum olduğunu bir kez daha hatırlatmak istiyorum”  ifadelerini kullandı.

SAMSUN HABER HATTI