GÜNDEM
Giriş Tarihi : 04-03-2020 01:19

Samsun Valisi'nden harekat ve depremde görev yapan personele 'Başarı Belgesi'

Samsun Valisi Osman Kaymak, sınır ötesi harekâtlarda ve yaşanan deprem sonrası Elazığ-Malatya illerinde görev alarak, yaralı askerlere ve vatandaşlara yönelik ilkyardım, tedavi ve arama-kurtarma çalışmalarına katılan İl Sağlık Müdürlüğü ile İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü personelini başarı belgesiyle ödüllendirdi.

Samsun Valisi'nden harekat ve depremde görev yapan personele 'Başarı Belgesi'

Samsun İl Sağlık Müdürlüğü'nde düzenlenen başarı belgesi ödül töreninin açılış konuşmasını yapan İl Sağlık Müdürü  Muhammet Ali Oruç, “Son dönemde ülkemiz birçok acı olayı birden yaşadı. Deprem ve çığ felaketinde kaybettiğimiz insanlarımız, sınır ötesi harekâtta hain saldırılar sonucu şehit olan askerlerimizin hepsi yüreğimizi dağladı. Bize büyük üzüntüler yaşattı. Bugün tüm dünyaya “Bahar Kalkanı” harekâtıyla bir kez daha Millet olarak en zor koşullarda neler yapabileceğimizi bir kez daha gösteriyoruz. Buradan bu vesileyle, Sağlık Camiası olarak her zaman, verilecek her türlü göreve hazır olduğumuzu; milletimizin, ordumuzun yanında hiç düşünmeden yer alacağımızı bir kez daha vurgulamak istiyorum. Bu duygularla ailelerini artlarında bırakarak, hiç düşünmeden verilen görevi yerine getiren, Elazığ Depreminde ve Sınır Ötesi Harekâtta yer alan sağlık çalışanlarımıza görevlerini layıkıyla yaptıkları ve bize bu gururu yaşattıkları için teşekkür ediyor; hayatını kaybeden tüm şehitlerimize Allah’tan Rahmet, yakınlarına ve milletimize başsağlığı diliyorum” dedi.

Daha sonra Dr. Mete Adıgüzel, Oğuz Çevik, Zeynep Nargül ve Burak Kasa sınır ötesi harekâtlarda ve Elazığ-Malatya illerinde yaşanan deprem sırasındaki deneyimi ve duygularını paylaştı.

Ardından Samsun Valisi Osman Kaymak, Elazığ-Malatya deprem bölgesine il Sağlık Müdürlüğü olarak 60 personelin gönderildiğini belirterek, "İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ise kendi ekip ve araç gereç envanteri ile deprem olduğu günden itibaren orada görev aldılar. Samsun’dan halkımız yoğun bir şekilde yardım kampanyalarına katılarak, kamyon ve tırlarla gıda paketleri, soba, yatak gönderdi. Arkadaşlar bunlar ülkemizin birlik ve beraberliği için çok önemli olaylardır. Ben 1999 Gölcük depreminde altı ay görev yaptım. Deprem psikolojisini çok iyi biliyorum. İnsanlar büyük bir travmadan çıkmaktadırlar. İnanın bir insanı kurtarmak bütün insanlığı kurtarmaktır. Sağlık görevlilerin işi zaten kutsaldır. Deprem ve afet dışında da sizler çok kutsal ve saygıdeğer bir iş yapıyorsunuz. Biliyorsunuz Valilerin ilde çalışan kamu görevlilerini başarılarından dolayı ödüllendirme yetkisi var. Bizde sizlerin bunu fazlasıyla hak ettiğinizi düşünüyoruz. Ben sizin bu fedakârca ve üstün gayretli çalışmanızdan dolayı hepinize milletimiz adına teşekkür ediyorum. Samsun’u en iyi şekilde temsil ettiniz. İnsanlara can oldunuz, hayat oldunuz. Allah sizlerden razı olsun. Türkiye bir deprem ülkesi ve herkesin depremlere karşı hazırlıklı olması gerekiyor. Her zaman şunu söylüyoruz. ‘Deprem Öldürmez Bina Öldürür’ diyoruz” dedi.

Sınır bölgesinde de büyük bir mücadeleye devam edildiğini söyleyen Vali Osman Kaymak, “Ülkemizde bayrak inmesin ezan dinmesin diye yıllardır bu mücadele devam ediyor. Bugün Suriye’de yapılan operasyon, Türkiye’nin kendi güvenliği için yapılan bir operasyondur. Mehmetçiklerimiz orada bizler için canlarını ortaya koymaktadır. Onların yanlarında olmak çok anlamlı ve kutsaldır. İnşallah birlik ve beraberlik içinden bu operasyondan da muzaffer olarak çıkacağız. Allah şehitlerimize rahmet eylesin. Allah Mehmetçiklerimizi korusun.  Sizleri yaptığınız hizmetlerinizden dolayı tekrar tebrik ediyorum. Başarılarınız daim olsun. Allah’ım sizleri kazadan beladan korusun” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Vali  Osman Kaymak, sınır ötesi harekâtlarda ve yaşanan deprem sonrası Elazığ-Malatya illerinde görev alan İl Sağlık Müdürlüğü personelini tebrik edip, başarı belgesiyle ödüllendirdi.

Vali Osman Kaymak, buradaki törenden sonra  İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’ndeki programa katıldı. Burada yaptığı konuşmada, depremin meydana geldiği ilk anda Samsun AFAD’dan 22 personel, 3 arama köpeği ve 6 aracın Malatya’ya gönderildiğini, ilerleyen tarihlerde de Elazığ’a 6 ve yine Malatya’ya 26 personel gönderildiğini dile getirerek, halen İl Müdürü Levent Uçarlı da dahil olmak üzere 9 personelimizin Elazığ’da, 6 personelimizin de Malatya'da görev yaptığını ifade eden Vali Osman Kaymak, ayrıca 5 personelimizin de Bahar Kalkanı Harekatı kapsamında Hatay’da KBRN görevi yaptığını, Samsun AFAD’ın tüm kadrosuyla ihtiyaç duyulan bölgelerde olduğunu söyledi.

Depremin ardından artçı sarsıntıların da devam etmesi nedeniyle bölgede risk bulunurken kurtarma çalışması yapmanın zor olduğunu söyleyen Vali  Kaymak, “Ama sizler vatandaşlarımızı enkazdan çıkartmak, iaşelerini sağlamak ve çadır kurmak için görev bilinciyle hareket ettiniz. Hem işinizi iyi yaptınız hem de Samsun’u orada temsil ettiniz. Bizim inancımıza göre bir insanı kurtarmak tüm insanlığı kurtarmak kadar kıymetli ve kutsaldır. Riskli bölgede başarıyla görev yaptınız ve sağ salim döndünüz, sizlere çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Türkiye’nin deprem bölgesinde yer aldığını ifade eden Vali Osman Kaymak, "Halkımızın gerçekten depreme hazır hale gelmesi gerekiyor. Özellikle 2000 yılından önce yapılan binaların mutlaka gözden geçirilmesi, zemin etütlerinin yapılması gerekiyor. Ümit ediyoruz ki Elazığ depremi bir milat olur ve bütün Türkiye’de bir bilinçlenme olur. Halkıyla, kurumlarıyla deprem gerçeğini özümsemiş bir toplumda bina yıkılmayacak, insan ölmeyecektir” diye konuştu.

Doğal afet ve tarım sigortası yaptırmanın önemine dikkat çeken Vali Osman Kaymak, sigortası olan vatandaşlarımızın afet yaşandıktan sonra devletten gelecek yardımı beklemeden zararını karşılayabildiğini belirterek, “Sel de olsa, çığ da düşse, deprem de olsa biz buna karşı hem devlet hem vatandaş olarak hazırlıklı olmak zorundayız. Sizlere ve bütün AFAD çalışanlarına çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmasının ardından Vali Osman Kaymak, yaşanan deprem sonrası Elazığ-Malatya illerinde görev alan İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü personelini tebrik edip, başarı belgesiyle ödüllendirdi.

SAMSUN HABER HATTI