GÜNDEM
Giriş Tarihi : 02-05-2020 20:33   Güncelleme : 03-05-2020 01:17

Samsun Vezirköprü'de inanılmaz olay! Helikopterin buğday tarlasına inmesi engellendi

Samsun'un Vezirköprü İlçesi'nde kalp rahatsızlığı geçiren hasta için gönderilen ambulans helikopterin inişi, buğday ekili tarlanın sahipleri tarafından engellendi. Havada 6 tur atan ambulans daha sonra geri döndü. Olayı Samsun Haber Hattı'na anlatan Muhtar Yaşar Yılmaz, "Helikopteri ben çağırdım. İnmesi gereken tek alan orasıydı. Tarla sahiplerine zararı ben karşılarım dedim. Ancak dinlemediler. Helikopterin inişini engellediler. Çok üzgünüm. Bunu yapanlara zadece yazıklar olsun diyorum" dedi.

Samsun Vezirköprü'de inanılmaz olay! Helikopterin buğday tarlasına inmesi engellendi

Samsun'daki inanılmaz olay Vezirköprü İlçesine 32 kilometre uzaklıktaki Altınkaya Mahallesi'nde meydana geldi. Kalp hastası olan 54 yaşındaki Cemil Yeniçerioğlu rahatsızlanınca muhtar Yaşar Yılmaz, 112 Acil Servis'ten ambulans helikopter talebinde bulundu. Bunun üzerine hemen bölgeye helikopter gönderildi.

HELİKOPTERİN İNİŞİ ENGELLENDİ
Ancak bölgenin dağlık, ağaçlıklı ve tellerle çevrili olması nedeniyle helikopter hastayı almak için  buğday ekili alana inmek istedi. Bu sırada ekili alanlarının zarar göreceğini iddia eden 48 yaşındaki Abdullah Ş., eşi 47 yaşındaki Necla Ş. ile 25 yaşındaki çocukları Abdurrahman Ş. helikopteri el-kol hareketi yaparak  uzaklaştırdı. Bu sırada helikopter tekrar yükselirken,  muhtar Yaşar Yılmaz ile diğer mahalle sakinleri tarla sahiplerini ikna etmeye çalıştı.

6 TUR ATIP GERİ DÖNDÜ
Ancak tüm ikna çabalarına rağmen inat edip helikopterin inişine izin vermeyen aileye muhtar Yaşar Yılmaz, tarlada meydana gelecek zararı kendisinin karşılayacağını söyledi. Aile bu durumu da kabul etmedi. Bu nedenle helikopter gökyüzünde 6 tur attıktan sonra tekrar Samsun'a döndü.

HASTA KARADAN HASTANEYE YETİŞTİRİLDİ
Kalp hastası Cemil Yeniçerioğlu ise, araçla baraj bölgesine getirildikten sonra kayıkla karşıya geçirilip  gelen kara ambulansıyla Vezirköprü Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

O ANLARI SAMSUN HABER HATTI'NA ANLATTI
Altınkaya Mahallesi Muhtarı Yaşar Yılmaz, helikopterin inişine tarla sahiplerinin engellemesiyle ilgili o anları Samsun Haber Hattı'na anlattı. Yılmaz, "Rahatsızlanan vatandaşımız için ambulans helikopter talep ettim. Mahallemiz dağlık, ağaçlıklı ve  yer yer bazı tarlalar tel örgülerle kaplı olduğu için helikopterin inebileceği tek alan 15 dönümlük buğday ekili bölgeydi. Hastamızı buraya getirdikten sonra helikopter inişe geçti. 5 metre kala ise tarla sahipleri birden helikopterin ineceği alana girip el kol işareti yaptı. Bu nedenle helikopter tekrar yükseldi. Tarla sahiplerini diğer mahalle sakinleriyle ikna etmeye çalıştım. Tarlada olabilecek zararı karşılayacağımı söyledim. Ancak inat ettiler, inişe izin vermediler. Yazıklar olsun size dedim. Sonra da helikopter havada tur atıp geri döndü" dedi.

HELİKOPTER PİSTİ YAPACAĞIM
Bu olayın çok zoruna gittiğini de dile getiren muhtar Yaşar Yılmaz, "Devlet Samsun'dan helikopter gönderiyor, inişine izin verilmiyor, havada 6 tur da atıyor, o kadar da yakıt tüketiyor, ama birileri çıkıp aynı mahallede yaşadıkları hastayı görmezden gelip 'tarlam zarar görecek' diye inişine izin vermiyor. Bu akıl alacak bir şey değil. Hala bunu hazmedemiyorum. Pazartesi gününden itibaren ne olursa olsun  mahallemizdeki bir  araziyi düzleştirip helikopter pisti haline getireceğim" diye konuştu.

3 KİŞİYİ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINI İHLAL ETİKLERİ İÇİN JANDARMAYA BİLDİRECEK
Muhtar Yaşar Yılmaz, helikopterin inişine izin vermeyen tarla sahiplerini sokağa çıkma yasağını ihlal ettikleri için hem kaymakamlığa hem de jandarma bildireceğini de söyledi. 3 kişiye 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282'nci maddesi uyarınca 3 bin 150'şer TL idari para cezası kesilebileceği öğrenildi.

SAMSUN HABER HATTI