GÜNDEM
Giriş Tarihi : 03-10-2018 20:34   Güncelleme : 05-10-2018 02:52

Samsun Vezirköprü'de 'su' isyanı!

Samsun'un Vezirköprü ilçesinde musluklardan bazen düzensiz, bazen de çamurlu akan sular yüzünden vatandaşların mağduriyeti artarken, sıkıntının ne zaman çözüleceği konusunda net açıklama yapılamıyor. SASKİ Genel Müdürü Kamil Demircioğlu, sıkıntının giderilmesi için yeni kuyuların açılmasına yönelik çalıştıklarını belirtirken, Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis ise Büyükşehir yasası ile birlikte 2014 yılından itibaren su ve alt yapı konusunda devre dışı kaldıklarını söyledi.

Samsun Vezirköprü'de 'su' isyanı!

Samsun'un 6. büyük ilçesi olan Vezirköprü'de 4 yıldır artarak devam eden içme suyu sıkıntısı vatandaşı adeta isyan noktasına getirdi.  Yıllardır devam eden sıkıntının son bir yıldır artmasını ve bu konuda yapılan çalışmaları yetersiz bulan vatandaşlar, kent yöneticilerine ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi'ne (CİMER) sorunlarıyla ilgili bildirimlerde bulunuyor.

SU YOK FATURA TUTARI ÇOK
Musluklardan düzensiz veya çamurlu akan sular yüzünden hasta olma durumuyla karşılaşan, bazen günlerce su yolu gözlediklerini ifade eden vatandaşlar, içme suyu ihtiyaçlarını marketlerden karşıladıklarını bunun da maliyetli olduğu belirttiler. Bazen camilerden su taşıdıklarını, yine okula giden çocuklarının hasta olmaması için yanlarına su verdiklerini dile getiren vatandaşlar, musluklardan çamurlu su akmasına rağmen  fatura tutarının yüksek gelmesinden de yakındı.

SORUNUN NE ZAMAN ÇÖZÜLCEĞİ BELLi DEĞİL
Bu arada vatandaşların su çilesine yönelik sosyal medya paylaşımlarının artması üzerine Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürü Kamil Demircioğlu, daire başkanları ve mühendislerle birlikte Vezirköprü'de basına bilgilendirme toplantısı düzenledi.  İlçe halkının su çilesinin ne zaman sona ereceği konusunda net bilgi verilmeyen toplantıda  yeni açılan sondaj kuyularından depolara sağlıklı su aktarımı yapıldığını ifade eden SASKİ Genel Müdürü Demircioğlu, şuan ilçeye 60-70 litre su verildiğini öne sürdü.

İLÇEYE VERİLEN SU KAYBOLUYOR
İhtiyaçtan fazla su verilmesine rağmen suda 'Kayıp' yaşandığına dikkat çeken SASKİ Genel Müdürü Kamil Demircioğlu, "Avrupa ülkelerinde kayıp-kaçak oranları yüzde 25, Samsun merkezde yüzde 33-34, Vezirköprü'de ise bu oran tam olarak belirli değil. İlçeye 60-70 litre su veriyoruz ama bunun bir miktarı kayboluyor. Nerde kayboluyor? Abone hatlarında kayboluyor, kaçak kullanımlar nedeniyle kayboluyor, çeşmelere gidiyor veya hattardaki sızıntılar nedeniyle olabiliyor, depo sızıntıları nedeniyle olabiliyor. Şuanda ilçeye nüfusa göre hesaplanmış olanın üzerinde su veriyoruz. Bu nedenle yeni keson kuyuları açmaya, kaynak araştırmaya çalışıyoruz. Bütün bu çalışmalar bittiğinde Vezirköprünün su ihtiyacını karşılayabileceğimizi düşünüyoruz" dedi. Demircioğlu, ilçedeki barajın içme suyu olarak değil kullanma suyu olarak yapıldığını, dolayısıyla buradan su karşılamalarının mümkün olmadığını, ilçeye arıtma tesisi kurmanın da 6-7 yılı bulabileceğini, ancak şimdilik böyle bir yatırımın programda olmadığını da söyledi.

ÇALKANTILAR SUYU BULANIK YAPIYOR
SASKİ Genel Müdürü Demircioğlu, musluklardan çamurlu su akmasıyla ilgili olarak ise, "Dereden alınan sudaki yoğun çalkantılar bu durumu yaratabiliyor. Ancak bu geçici bir durumdur" dedi.

BAŞKAN EDİS: VATANDAŞ HAKLI
Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis ise ilçedeki su sıkıntısının arıtma tesisi yapılmasıyla  çözülebileceğini, bu yatırımın mutlaka programa alınması gerektiğini söyledi. İklim şartları ve alt yapı çalışmalarından kaynaklı sorunun çözülmesinin ilçede herkesin haklı beklentisi olduğunu da vurgulayan Başkan Edis, "Bu sorunların giderilmesi için 2014 yılına kadar ilgileniyorduk. Ancak Büyükşehir yasası ile birlikte su ve alt yapı konusunda görev alanımız değişti. Tamamen devre dışı kaldık. Artık bizim çalışma alanımız yol ve parklar. Su sorununun bir an önce ortadan kalkmalı" ifadelerini kullandı.

SAMSUN HABER HATTI

NELER SÖYLENDİ?
@
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ARŞİV ARAMA