GÜNDEM
Giriş Tarihi : 11-06-2020 11:33   Güncelleme : 11-06-2020 11:55

Samsun Vezirköprü'de yanan orman 13 yıl sonra yeşillendi

Samsun'un Vezirköprü İlçesi sınırlarındaki Kunduz Ormanı'nda 2007 yılında çıkan yangında küle dönen 256 hektarlık bölüm, rehabilitasyon çalışmaları sonrasında dikilen karaçam ağaç türleriyle tekrar yeşillendi ve eski görünümüne kavuştu.

Samsun Vezirköprü'de yanan orman 13 yıl sonra yeşillendi

Samsun'un Vezirköprü  İlçesi sınırlarında yeralan, çeşitli ağaç ve bitki türleriyle doğa harikası görünüme sahip Kunduz Ormanı'nda 12 Ağustos 2007 tarihinde yangın çıktı. Susuz Mahallesi'nde başlayan ve rüzgarın da etkisiyle büyüyen yangına Samsun, Sinop, Çankırı, Kastamonu, Amasya'dan giden itfaiye ekipleri ile Ankara Kızılcahamam Orman İşletme Müdürlüğü'nden havalanan 3 helikopter ile müdahalede edildi. 

256 HEKTARLIK ALAN KÜL OLMUŞTU
Evlerin  boşaltıldığı ve yüzlerce vatandaşın da söndürme çalışmalarına katıldığı yangın 4 gün sonunda kontrol altına alındı ve soğutma çalışmalarından sonra da tamamen söndürüldü. Ancak 256 hektarlık alandaki binlerce  karaçam ağacı yandı ve bölgedeki yaban hayatı da yok oldu. 

YEŞİLLENDİ
Yangından sonra ise küle dönen bölgede Vezirköprü Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri gençleştirme, tohum ekme ve rehabilitasyon çalışmaları başlattı.  2 yıl sonunda çorak araziye dönen bölge tekrar yeşillenmeye ve eski görünümüne kavuşmaya başladı. Tarihler 2020'yi gösterdiğinde ise bölge tamamiyle eski görünümüne kavuştu.

SAMSUN HABER HATTI