07 ARALIK 2019 Cumartesi 17:21
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 12-09-2019 08:31   Güncelleme : 14-09-2019 13:54

Samsun Vezirköprü'de 'yol' eylemi

Samsun'un Vezirköprü ilçesindeki Havza-Durağan karayolu yapımının adeta yılan hikayesine dönmesi bölge halkının tepkisine yol açtı. Ölümlü kazaların meydana geldiği bölgeye 'duble yol' yapılması sözünün yerine getirilmemesine tepki gösteren vatandaşlar eylem yaptı.

Samsun Vezirköprü'de 'yol' eylemi

Samsun'un Vezirköprü ilçesinde yıllardır hem can kaybına hem de maddi hasarlı kazaların meydana gelmesine neden olan  Havza-Durağan karayolunun yapımı yılan hikayesne döndü.

Virajlı ve yol sathının bozuk olması nedeniyle 'ölüm yolu' olarak adlandırılan bölgeye 'duble yol' yapılması beklentisi içinde olan vatandaşlar, siyasetçilerin verdiği sözü yerine getirmemesine tepki gösterdi. Son olarak  zift karışımlı mıcır dökülen yola bu şekilde makyaj yapılmasıyla şaşkına dönen vatandaşlar, eylem yapma karar aldı. Gerekli izinlerin alınmasından sonra Kızılcaören mevkiinde toplanan vatandaşlar ellerinde "Eğri büğrü bir yoldayım, gidiyorum çakıl çukur", "Yol istemek moda oldu, modaya uyduk", "Ellere var da bize yok mu?", "Yolsuz Vezirköprü", "Halkını düşünen, kazaya sebep olup can alan yollar yapmaz", "Seçimde yediğimiz hurmalar Güvenbelinde tırmalar", "Kendim ettim, kendim buldum" gibi esprili yazıların olduğu dövizleri taşıyarak sorunun bir an önce çözülmesini istediler.

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek'in de katılarak destek verdiği eylemde okunan basın açıklamasında ise, "Vezirköprü Havza karayolunun projelendirilerek yapılması defalarca gündeme geldi. Her gündeme gelmesinde yetkili ağızlar, 'Çok yakında müjde vereceğiz, az kaldı, ihalesi oldu' vaatleri yaptılar. Nedense bu zaman kadar hiçbir sonuç alınamadı. Muhalefette bulunan siyasi partilerin milletvekilleri bu durumu TBMM’de defalarca gündeme taşıdılar. İlçemizin oda ve dernek başkanları konuyu defalarca gündeme getirdiler. Fakat yetkililer nedense suskunluklarını korudular. Yol projesini hayata geçirmemekte o kadar kararlı davrandılar nedense? Her sonbahar ayında karayolunu mıcırla kaplıyorlar. Hangi çağda yaşıyoruz? Mıcır kaplama yol mu kaldı? Döktüğünüz mıcır yüzünden bir çok sürücü hayati tehlike yaşadı, yine onlarca aracın camları kırıldı. Bir günde binlerce aracın kullandığı bu yol niçin yapılmıyor? Her seçim dönemi bol bol vaatlerle gelen siyasi irade bu konuya niçin çözüm bulmuyor? ..Bizler yasalar çerçevesinde tepkimizi ortaya koyuyor ve diyoruz ki; Havza-Vezirköprü bölünmüş yolunu gündeme alın, ilçede turizmin gelişmesine katkıda bulunun. 30 yıldır yapılamayan bu yolu yapın, halkın geleceği ile oynamayın" ifadelerine yer verildi.

SAMSUN HABER HATTI

NELER SÖYLENDİ?
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ARŞİV ARAMA