GÜNDEM
Giriş Tarihi : 27-05-2020 17:44   Güncelleme : 27-05-2020 17:47

Samsun Vezirköprü'deki esrarengiz patlamanın kaynağı belli oldu

Samsun'un Vezirköprü İlçesi Çorum İl sınırında meydana gelen ve bölgedeki tüm yerleşim birimlerinde de duyulan şiddetli patlama korku yarattı. 'Sonik Patlama' adı verilen yüksek gürültünün jet uçaklarının ses hızını aşmasından dolayı yaşandığı açıklandı.

Samsun Vezirköprü'deki esrarengiz patlamanın kaynağı belli oldu

Samsun'un Vezirköprü İlçesi Çorum il sınırında meydana gelen büyük patlama korku ve endişeye neden oldu. Patlama bölgedeki tüm yerleşim yerlerinde de yoğun olarak duyuldu. Vatandaşlar tarafından patlama nedeniyle polis ve jandarma birimlerine çok sayıda ihbar yapıldı.  Sosyal nedyada ise çeşitli teoriler üretildi.

Ancak patlamanın Merzifon 5. Ana Jet Üs Komutanlığı'ndan  eğitim uçuşu için havalanan F-16 uçaklarından kaynaklandığı ortaya çıktı. Samsun Haber Hattı'nın Vezirköprü Kaymakanlığı'ndan edindiği bilgilere göre, Vezirköprü-Çorum sınırlarında eğitim uçuşu yapan uçakların ses sınırını aşması sonucu sonik patlama gerçekleşti. 5 dakika arayla gerçekleşen ses patlamasında ise herhangi bir olumsuzluk meydana gelmedi. 

SONİK PATLAMA NEDİR?

Sonik patlama (sonic boom), ses hızında veya ses hızının üzerinde bir hızda hareket edilmesi sonucu oluşuyor. Ses hızı, deniz seviyesinde ve 21ºC sıcaklıkta yaklaşık 1235.5 km/sa'dir. Günümüzde bazı uçaklar bu hız sınırını aşabiliyor ve bunun sonucunda da sonik patlamalar meydana geliyor. Örneğin F-16'lar, ses hızından daha hızlı uçabildikleri için sonik patlama meydana getiriyorlar.

Bir uçak hareket halinde iken sürekli olarak, yarıçapları uçağın bulunduğu konumdan dışarıya doğru büyüyen küresel ses dalgaları oluşturur. Bu dalgaların hızı; havanın yoğunluğu, nem oranı gibi değerlere bağlı olup; sesin o atmosfer koşullarındaki hızına eşittir. Uçak yeterince yüksekten uçuyorsa, yere ulaşamaz, dolayısıyla onları duymayız bile. Ancak uçak ses hızına ulaştığında, yol açtığı ses dalgalarını  önüne katıp sürüklemeye başlar

SAMSUN HABER HATTI