GÜNDEM
Giriş Tarihi : 17-05-2022 09:55

Samsun'a Marsilya modeli marina yapılacak

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Atakum Kurupelit’e Fransa'nın Marsilya kentindeki marinanın benzerinin yapılacağını açıkladı.

Samsun'a Marsilya modeli marina yapılacak

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir başkanlığında toplanan mecliste 53 gündem maddesi görüşüldü. Toplantıda Başkan Demir, meclis üyelerine yapılan ve devam eden projeler ile ilgili bilgi verdi ve gündem dışı soru önergelerini cevapladı. 

Makro AVM'nin Samsun'a sosyal, kültür ve sanat merkezi olarak kazandırılacağını belirten Başkan Mustafa Demir, "Burayı tam bir sosyal, kültür ve sanat merkezi haline dönüştüreceğiz. Resim ve tiyatro atölyelerinden, kongre salonlarına, düğün salonlarından kafeler ve restoranlara kadar her şey olacak. Türkiye'de eşi benzeri az olan bir bina olacak. 7'den 70'e herkesin kullanacağı bir alan olacak. Yeşil alanları ile birlikte Büyükşehir Belediyesi olarak kentimize burayı yeni bir yaşam alanı olarak kazandıracağız. Şehrimiz için hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

Mecliste TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu'na fahri hemşehrilik payesi ve beratı verilmesi ile ilgili gündem maddesi de kabul edildi. Maddenin kabul edilmesiyle ilgili görüşlerini dile getiren Başkan Demir, "Rıfat bey ticaret ve sanayi camiasına katkı vermiş bir arkadaşımız. Fahri hemşehrilik payesi ve beratı verilmesi ile ilgili gündem maddesinin kabul edilmesi beni de ziyadesiyle mutlu etti. Kendisini kentimizde ağırlayacağız. Perşembe günü bu beratı da sizin adınıza kendisine takdim etmiş olacağız" ifadelerini kullandı.
 
KURUELİT'E MARSİLYA MODELİ MARİNA
Marina ile ilgili gelen soru önergesine de cevap veren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, şunları söyledi: 

"Zaten söz konusu yer, marina hükmü taşımıyor. Yapılan çalışmaları da taşımayacağı için yeni bir marina yapılması ile ilgili yürüttüğümüz çalışma yaklaşık 2 yıldır devam ediyor. Daha önce simülasyonları, modellemeleri var. Bunlar da bakanlıktan geçti. Şu anda uygulama projesi yapılıyor. Geçtiğimiz ay zemin etütleri ile ilgili çalışmalar tamamlandı. Çok güzel bir marina olacak. Marsilya'daki marinaya çok benziyor. İnşallah bunu Samsun'a kazandırmış olacağız. Samsun'a çok artı değer katacak. Kurupelit'teki marinanın etrafında da çok ciddi değer artışlarına sebep olacak bir yatırım. Marina'da 15 günlük bir yatın kalmasının Samsun'a getirisi 2.5 milyon TL olacak. Maddi anlamda da, turizm anlamında da bize çok önemli katkı sağlayacak. Vizyonu olmayan, şehrimizin bugün, yarın ve geleceğine yük olacak hiçbir yatırımı yapmayız. Ayrıca Mert Plajı'nı da amatör balıkçılar için bir barınak haline getirecek çalışmayı da şu anda Alt Yapılar  Genel Müdürlüğü ile çalışıyoruz. Orada 350'nin üzerinde tekne olacak.”

AdminAdmin