GÜNDEM
Giriş Tarihi : 15-12-2020 14:24   Güncelleme : 15-12-2020 14:26

Samsun'a 'Masal Evi' kuruluyor

Samsun'un Atakum Belediyesi, kültürel mirasa sahip çıkmak ve öğrencilerin hayal güçlerini geliştirmek amacıyla Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce yürütülen ‘Anadolu Masalları’ projesine destek verecek. Belediye tarafından projeye tahsis edilecek olan doğa harikası Çakırlar Korusu’ndaki ağaç evler Samsun’un ilk ‘Masal Evi’ olacak.

Samsun'a 'Masal Evi' kuruluyor

Milli Eğitim Bakanlığı ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu işbirliği ile Türkiye’nin 81 ilinde yaşama geçirilen ‘Anadolu Masalları’ projesini destekleyen Samsun Atakum Belediyesi, kentte kültürel mirasa sahip çıkacak, çocukların hayal güçlerini geliştirmelerine katkı sağlayacak. Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü kentte yürüttüğü proje kapsamında masal anlatıcılığı eğitimi alan 900 öğretmen ile 10 binden fazla öğrenciyi masallarla buluşturdu. Projenin daha fazla çocuğa ulaşabilmesi için destek ziyaretleri gerçekleştiren Samsun İl Milli Eğitim Şube Müdürü Caner Can Koç, Atakum İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet İrfan Yetik, Atakum İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü ve öğretmenleri makamında konuk eden Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, Çakırlar Korusu’ndaki ağaç evleri ‘Anadolu Masalları’ ile tanışabilmeleri için çocukların kullanımına tahsis edeceklerini açıkladı. Başkan Deveci, “Samsun’un ilk masal evini Atakum’da açıyoruz” dedi. 

AĞAÇ EVLER TAHSİS EDİLECEK

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu ve Milli Eğitim Bakanlığı’nca yürütülen ‘Anadolu Masalları’ projesinin önemine dikkat çeken Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, Çakırlar Korusu’ndaki ağaç evlerin öğrenci ve öğretmenlerin hizmetine sunulacağını belirterek, “Anadolumuz çok derin bir kültüre sahip. Farklılıklarıyla, zenginlikleriyle sosyal hayatımızla ilgili her ayrıntı büyük anlamlar taşıyor. Onlarca millete ve etnik kökene yuva olmuş Anadolu’nun mirasını, öğretilerini geleceğe aktarmalıyız. Bu bizim sorumluluğumuz. Çocuklarımız bu kültürden mahrum kalmamalı ve köklerinden ayrılmamalı. Bunu da çocukların dilinden, onların dünyalarından bakarak yapabilmek kültürümüzü geleceğe taşımanın en anlamlı yolu. Aynı zamanda bu projede çocuklarımızın hayal dünyalarının gelişmesi ve içerisinde sanatın çeşitli dallarının da yer alması çok önemli. Atakum Belediyesi, böyle güzel amaçlarla hazırlanmış ve öğrencilerimize, geleceğimize katkı sunan bu değerli projeye tam destek verecek. Emeği geçen bütün eğitimcilerimize teşekkür ediyorum” diye konuştu.

SAMSUN HABER HATTI