GÜNDEM
Giriş Tarihi : 07-10-2019 20:45   Güncelleme : 07-10-2019 20:57

Samsun'a şimdi de kömür ve elektrik üretim santralı kuruluyor

Samsun'un Çarşamba ilçesi Eğercili Mahallesi'ne Oltan ve Köleoğlu Elektrik-Enerji Şirketi tarafından Biyokütle Enerji Santralı kurulmak istenmesine yönelik tepkiler çığ gibi büyürken, şimdi de aynı bölgeye C6 Group tarafından kömür ve elektrik üretilmesi için tesis kurulması için çalıima başlatıldı. Söz konusu tesise için de Samsun Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından "ÇED gerekli değildir" kararı verildi.

Samsun'a şimdi de kömür ve elektrik üretim santralı kuruluyor

Merkezi Trabzon'da olan Oltan ve Köleoğlu Elektrik- Enerji Şirketi tarafından Samsun'un Çarşamba ilçesi Eğercili Mahallesi sınırları içindeki toplam 181 bin 510 metrekarelik alan üzerine Biyokütle Enerji Santrali kurulmasına yönelik tepkiler artarak devam ediyor. Çarşamba Ovası'na kurulacak santralin iptali ve yürütmesini durdurma talebiyle Samsun İdare Mahkemesi’ne başvuru yapılırken, şimdi de C6 Group tarafından elektrik santraline 2 kilometre uzaklıktaki Çınarlık Mahallesi'ndeki 18.2 bin metrekrelik sahaya tarım ve orman atıklarından mangal-nargile kömürü ve elektrik enerjisi üretecek tesis yapılacağı ortaya çıktı.

ÇED GEREKLİ DEĞİLDİR KARARI VERİLDİ
Ankara merkezli C6 Group Karbon Üretim San. ve Tic. A.Ş., bölgeye "Tehlikesiz Atık Geri Kazanım Tesisi" kurulması ve işletilmesi için Samsun Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne başvurdu. Başvuru sonunda da şirketin kuracağı tesis için "Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) gerekli değildir" kararı verildi. Ardından da bu şirket tarafından çalışmalara başladı.

MANGAL VE NARGİLE KÖMÜRÜ DE ÜRETİLECEK
Şirketin hazırladığı 16 milyon lira bedelli projesine göre, kiralanan taşınmaz üzerine kurulacak tesiste her türlü tarım ve orman ürünü atığının piroliz teknolojisi kullanılarak geri kazanılması amaçlanıyor. Geri kazanım sonucunda elde edilecek karbondan, nargile ve mangal kömürü üretilecek. Ayrıca piroliz yöntemiyle karbon üretimi gerçekleştirilirken oluşacak atık ısıdan elektrik enerjisi üretilecek. Elektrik üretiminde Organic Rankine Cycling (ORC) türbin teknolojisi kullanılacak.  Tesiste yılda yılda 35.040 ton hammaddenin geri kazanılması ile yıllık 11.680 ton karbondan nargile ve mangal kömürü üretilecek. Ayrıca atık ısıdan yılda 3.784.320 kWh elektrik enerjisi üretimi sağlanacak. Üretilen elektrik öncelikle tesisin kendi ihtiyacının karşılanmasında kullanılacak, ihtiyaç fazlası ise satılacak. 

ÖMRÜ 30 YIL
Proje kapsamında planlanan piroliz ve bağlı üniteler açık alanda kurulacak. Meteorolojik etkilere karşı tedbiren ünitelerin üzeri sundurma yapıları ile kapatılacak. Planlanan projenin faydalı ömrü 30 yıl olmakla birlikte, gerçekleştirilecek revizyonlarla da ömrü uzatılabilecek. 

TESİS ALANI TARIMSAL YAPIYA UYGUN DEĞİLMİŞ
Planlanan projenin yer seçiminin, faaliyet alanının bulunduğu bölge ve yakın çevresinin hammadde ihtiyacını karşılayabilecek potansiyelde olması olarak belirtildi. Tesis sahasının bulunduğu bölge için  "Tarımsal yapıya uygun olmayan bir arazi" nitelemesinde bulunulması ise dikkat çekti.

SAMSUN HABER HATTI

NELER SÖYLENDİ?
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ARŞİV ARAMA