GÜNDEM
Giriş Tarihi : 14-09-2022 16:39

Samsun'a tarihi Hamidiye Çeşmesi'nin kopyası yapıldı

Samsun'da Sultan 2'nci Abdülhamid tarafından 1892 yılında yaptırılan ve çeşitli nedenlerle günümüze ulaşamayan 8 kurnalı Hamidiye Çeşmesi, Subaşı Meydanı’nda yeniden hayat buldu.

Samsun'a tarihi Hamidiye Çeşmesi'nin kopyası yapıldı

Samsun’un kültürel değerlerinden olan Subaşı Meydanı'na Sultan 2. Abdülhamid Han'ın 1892 yılında yaptırdığı ancak çeşitli nedenlerle günümüze ulaşamayan 534 metrekarelik 8 kurnalı tarihi Hamidiye Çeşmesi, arşivdeki fotoğraflardan istifade edilerek rekonstrüksiyon çalışmasıyla aslına uygun olarak yeniden yapıldı. 

İlkadım İlçesi Pazar Mahallesi'ndeki Subaşı Meydanı'na yapılan Hamidiye Çeşmesi bölgeye ayrı bir anlam kazandırdı. Samsun Büyükşehir Belediyesi, yine aynı bölgeye tarihi Sa’di Mescidi'nin bir kopyasını da yaptırıyor. Mescin inşaat çalışmalarının devam ettiği belirtildi.
 
Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir; “2. Abdülhamit Han’ın yaptırdığı çeşmeyi aslına uygun yeniden inşa ederek vatandaşımızın hizmetine sunduk. Cami inşaatı da hızla ilerliyor. Subaşı Meydanı bu şehrin simgesi. Yakın zamanda hizmete aldığımız yerli yazılım 2 katlı mekanik otopark ile bölgedeki park sorununu çözerken, tarihi çeşme ve mescitle de meydanın tarihi yönünü gün yüzüne çıkardık. Tarihi yeniden yaşatıyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.