GÜNDEM
Giriş Tarihi : 15-07-2021 18:24   Güncelleme : 16-07-2021 00:38

Samsun'da 15 Temmuz’un yıldönümünde şehitler anıldı

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla Samsun Valisi Zülkif Dağlı, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ve protokol üyeleri Asri ve Kıranköy mezarlıklarını ziyaret etti. Protokol üyeleri 19 Mayıs ve Alaçam ilçelerinde 15 Temmuz şehitlerinin kabirlerinde de dua okudu.

Samsun'da 15 Temmuz’un yıldönümünde şehitler anıldı

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) hain darbe girişiminin yıl dönümünde, Asri ve Kıranköy mezarlıklarındaki şehitliklerde gerçekleştirilen anma programına, Samsun Valisi Zülkif Dağlı, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Garnizon Komutanı Topçu Kıdemli Albay İbrahim Camcı, Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutanı Albay Ahmet Bahadır, İl Emniyet Müdürü Ömer Urhal, protokol üyeleri ve şehit yakınları katıldı.

Şehitlerin mezarı başında İl Müftüsü Seyfullah Çakır Kur'an-ı Kerim okudu. Şehitler için dualar edildi. Daha sonra protokol üyeleri şehitlerin mezarlarına kırmızı karanfil bırakıp, yakınları ile konuştu. Ardından protokol üyeleri  15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü' etkinlikleri kapsamında Büyük Camii'de tüm şehitler için düzenlenen Mevlid-i Şerif programına katıldı.

Samsun Valisi Zülkif Dağlı, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ve protokol üyeleriyle daha sonra 15 Temmuz'da şehit olan Ferdi Yurduseven'in 19 Mayıs ilçesindeki, Muhammet Ali Aksu'nun da Alaçam İlçesi Doyran Mahallesi'ndeki kabrinde dua etti. Protokol üyeleri ayrıca İstiklal Harbi Gazisi Arif Zengin’in de kabirlerini ziyaret etti. Protokol üyeleri Canik Belediyesi tarafından Mevlana Eğitim, Kültür ve Yaşam Kampüsü'nde inşa edilen '1071'den 15 Temmuz'a Destanlar Müzesi'ni de gezdi.

DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK YÜRÜYÜŞÜ
Bu arada Samsun Valisi Zülkif Dağlı, AK Parti Milletvekili  Orhan Kırcalı, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, protokol üyeleri ve vatandaşların katılımıyla  15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü' etkinlikleri kapsamında İstiklal Caddesi'nden başlayarak Cumhuriyet Meydanı'nda sona eren 'Demokrasi ve Milli Birlik Yürüyüşü' düzenlendi.

CUMHURİYET MEYDANI'NDA TÖREN
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ etkinlikleri kapsamında  Samsun Cumhuriyet Meydanı'ndaki törenlersaygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla naşladı. Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından Samsun Müftüsü Seyfullah Çakır şehitler için dua etti. 15 Temmuz darbe girişiyle ilgili video gösterilerinin de yapıldığı tören Mehteran gösterisi ve Büyükşehir Belediyesi Halk Müziği Korosu'nun konseriyle devam etti.

Ayrıca şehitler anısına 81 ilde saat 22.00’de sporcuların katılımıyla ‘15 Temmuz Şehitleri Sancak Koşusu’ gerçekleştirildi. Samsun Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü sporcu ve antrenörlerinin katılımıyla gerçekleştirilen ve Atletizm Stadından başlayarak, Cumhuriyet Meydanında sona eren ‘15 Temmuz Şehitleri Sancak Koşusu’nun sonunda şanlı al sancağı, Tokyo 2020 Yaz Olimpiyatları'nda ülkemizi temsil etmeye hak kazanan Samsunlu Milli sporcular Esra Bayrak ve Fatma Damla Altın tarafından Vali Zülkif Dağlı’ya teslim edildi.

SAMSUN HABER HATTI