GÜNDEM
Giriş Tarihi : 19-05-2022 11:21

Samsun'da 19 Mayıs coşkusu

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün silah arkadaşlarıyla birlikte 19 Mayıs 1919’da Kurtuluş Mücadelesini başlatmak üzere Samsun’a çıkışının 103. yıl dönümü büyük bir coşkuyla kutlanıyor. Yağmur altında gerçekleştirilen törenlerde Atatürk'ü sembolize eden Türk bayrağı askerler tarafından karaya çıkartıldı.

Samsun'da 19 Mayıs coşkusu

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Milli Mücadele'yi başlatmak üzere 18 silah arkadaşıyla birlikte Bandırma Vapuru ile geldiği Samsun'da Anadolu topraklarına çıkışının 103. yıl dönümü olan ve 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanan bu anlamlı günün törenleri Samsun'da saat 07.40'da anıta çelenk sunulmasıyla başladı.

Buradaki yağmur altında yapılan törende Onur Anıtı'na çelenk sunuldu. Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasından sonra  Gençlik ve Spor İl Müdürü İsmail Hakkı Kasapoğlu yaptığı konuşmada, 103 yıl önce başlayan bu yolculuğun nihai hedefinin Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni kurarak dünyaya örnek olacak duruma getirmek olduğuna dikkat çekti.

Ardından Atatürk'ün milli mücadeleyi başlatmak üzere 19 Mayıs 1919'da Samsun’dan Anadolu topraklarına ilk adımı attığı yer olan Tütün İskelesi'ndeki tören alanına geçildi. Saat 09.25'te başlayan buradaki törende,  Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü sembolize eden Türk Bayrağı, 2 denizci, 2 karacı asker ve 1 denizci subay eşliğinde karaya çıkarıldı. İstiklal marşının okunmasından sonra konuşan Samsun Valisi Zülkif Dağlı, "103 yıl önce ezelden beridir hür yaşamış ve hür yaşayacak kadim milletimizin istiklal meşalesinin ateşi istikbale atılan ilk adımla burada yakılmıştı. 103 yıl sonra da bugün yine aynı ruh ve inançla bu şanlı mücadelenin sembolü milletimizin şerefi olan al bayrağımız milletimizin geleceği olan Türk gençliğine teslim edilecektir" dedi. Ardından da Atatürk'ü sembolize eden Türk Bayrağı izcilere teslim edildi. 

Etkili olan sağanak yağmur nedeniyle daha önce Valilik binası önünde yapılması planlanan kutlamalar ise Mustafa Dağıstanlı Spor Salonu'nda gerçekleştirildi. Buradaki program saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Canan Anderson'un keman dinkletisinden sonra bir konuşma yapan Samsun Valisi Zülkif Dağlı, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ün milletin bağımsızlığına giden yolda attıkları adımın 103. yıl dönümünü büyük bir gurur ve coşkuyla kutladıklarını belirterek, "Bugün, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde yakılan kurtuluş ateşi ile bir milletin varoluş mücadelesi başlatılmış  ve bağımsızlığa giden yolda adeta Türk milletinin kaderi çizilmiştir" dedi. Gençlere de seslenen Vali Dağlı, "Sevgili gençler, bugün, geleceğimiz, umudumuz, yarınlarımızın teminatı olan sizlerin bayramıdır. Bayramınızı kutluyorum. Binlerce şehit vererek büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti sizlere emanettir." ifadelerini kullandı.

Ardından Selanik'te Atatürk'ün doğduğu evden alınan toprak, PTT Çalışanları Dayanışma Derneği'nin Ankara'dan bisikletlerle getirdiği bayrak Samsun Valisi Zülkif Dağlı'ya takdim edildi. Buradaki etkinliklerde öğrenciler şiirler okudu, halk oyunları ekipleri gösteriler sundu, türküler seslendirildi ve Yarı Maraton ödülleri verildi.

SAMSUN HABER HATTI

AdminAdmin