17 KASIM 2018

Samsun´da 19 Mayıs coşkusu; Atatürk´ü temsil eden bayrak karaya çıktı

Samsun’da 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı düzenlenen törenlerle kutlanıyor. Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün 99 yıl önce Kurtuluş Savaşı´nı başlatmak üzere Samsun´a gelişini temsil eden Türk bayrağı askerler tarafından karaya çıkarıldı. 

Samsun´da 19 Mayıs coşkusu; Atatürk´ü temsil eden bayrak karaya çıktı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün silah arkadaşlarıyla birlikte milli mücadeleyi başlatmak için Samsun’a gelişinin 99’uncu yıl dönümünde kentte 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları da başladı.

Ilk olarak İlkadım ilçesindeki Anıt Park içinde bulunan Atatürk Anıtı önünde tören düzenlendi. Burada saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okunmasının ardından Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Müdürü Ahmet Gürol Karayılmaz, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

Kutlamalar daha sonra Tütün İskelesi önündeki Kurtuluş Yolu’nda devam etti. Halk oyunu gösterisi büyük beğeni topladı.

Ardından Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün milli mücadeleyi başlatmak üzere Samsun’a çıkışını temsilen Türk bayrağı askerler tarafından karaya çıkarılarak deniz subayı tarafından öpülüp gençlere teslim edildi. Gençler de Türk bayrağını öperek teslim aldı. Türk bayrağının Tütün İskelesi’nden karaya çıkarılmasının ardından buradaki program sona erdi. Kutlamalar ise Valilik önünde devam etti.

Buradaki törenler, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Samsun Valisi Osman Kaymak'a, günün anlamıyla ilgili yaptığı konuşmasının ardından, Selanik'ten Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün evinin bahçesinden getirilen toprak ile Balkanlardaki Türkleri temsilen bir Türk bayrağı takdim edildi. Türkiye Bisiklet Federasyonu Iğdır İl Temsilciliği'nin bisiklet sporcularının Iğdır'dan Samsun'a getirdikleri Türk bayrağı da Vali Kaymak'a verildi. Mehteran takımının yaptığı gösteri büyük alkış aldı. Halk oyunu ekibinin gösterisinin sonrasında Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'nün sporcularının yaptığı spor gösterileri beğeni topladı. Ayrıca 19 Mayıs Lisesi Mezunları ve Öğrencileri Hava Merasim Bölüğü'nün yaptığı ritim gösterisi de coşkuyu artırdı. Tırmanma sporu ile ilgilenen öğrencilerin alandaki platformun üzerine halatlarla çıkıp Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün posteri ile Türk bayrağını platformdan aşağı indirmesi ise büyük alkış aldı. Kutlama programı sırasında renkli görüntüler oluştu.

YARI MARATONU KADINLARDA DİLAN ATAK ERKEKLERDE MUZAFFER BAYRAM KAZANDI
Bu arada yerli ve yabancı atletlerin katılımıyla 20 kilometrelik parkurda gerçekleştirilecek olan '19 Mayıs Uluslararası Yarı Maratonu ve Halk Koşusu'nun startı, Kurtuluş Yolu'nda Vali Osman Kaymak tarafından verildi.

Maratonda kadınlarda 1.25'lik derecesi ile Dilan Atak 1'inci, 1,26'lık derecesi ile Gamze Alpdoğan 2'nci, 1.29'luk derecesi ile Büşra Gelmez 3'üncü oldu. Erkeklerde ise 1.09.14'lük derecesi ile Muzaffer Bayram 1'inci, 1.09.15'lik derecesi ile Fetene Alemu Gegasa 2'nci, 1.10'luk derecesi ile Argachew Assefa Tola 3'üncü oldu.

Dereceye giren atletlere Samsun Valiliği önündeki kutlama programında madalyaları ve ödülleri Samsun Valisi Osman Kaymak ile protokol üyeleri tarafından verildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Karadeniz'de sel ve heyelan
Karadeniz'de sel ve heyelan
Otomobil, pancar yüklü kamyonun altına girdi: 3 ölü
Otomobil, pancar yüklü kamyonun altına girdi: 3 ölü