GÜNDEM
Giriş Tarihi : 19-05-2021 12:28   Güncelleme : 19-05-2021 12:28

Samsun'da 19 Mayıs Coşkusu

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün silah arkadaşlarıyla birlikte 19 Mayıs 1919’da Kurtuluş Mücadelesini başlatmak üzere Samsun’a çıkışının 102. yıl dönümü coşkuyla kutlandı. Törenlerde Atatürk'ü sembolize eden Türk bayrağı karaya çıkartıldı.

Samsun'da 19 Mayıs Coşkusu

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Milli Mücadele'yi başlatmak üzere 18 silah arkadaşıyla birlikte Bandırma Vapuru ile geldiği Samsun'da Anadolu topraklarına çıkışının 102.yıl dönümü olan ve 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanan bu anlamlı günün törenleri  Samsun'da saat 09.00'da anıta çelenk sunulmasıyla başladı.

Buradaki törende saygı duruşu ve istiklal marşının okuınmasından sonra Samsun Valisi Zülkif Dağlı anı defterini imzaladı.

Ardından Atatürk'ün milli mücadeleyi başlatmak üzere 19 Mayıs 1919'da Samsun’dan Anadolu topraklarına ilk adımı attığı yer olan Tütün İskelesi'ndeki tören alanına geçildi.  Saat 09.40'ta başlayan buradaki törene Samsun Valisi Zülkif Dağlı, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Garnizon Komutanı Topçu Albay İbrahim Camcı, milletvekilleri, protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Tören öncesinde sporcular atletizm gösterisinde bulundu, ok atışları yapıldı.

ATATÜRK'Ü SEMBOLİZE EDEN BAYRAK KARAYA ÇIKARILDI

Daha sonra  Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü temsil eden Türk Bayrağı, 2 denizci, 2 karacı asker ve 1 denizci subay eşliğinde sembolik olarak karaya çıkarıldı. İstiklal marşının okunmasından sonra ise Samsun Valisi Zülkif Dağlı nezaretinde Türk bayrağı 7 Atletizm sporcusuna teslim edildi. Sporcular daha sonra bayrağı Cumhuriyet Meydanı ve Atatürk Bulvarı üzerinden Bandırma Vapuru'na ulaştırdı. Bayrağın taşınması sırasında vatandaşlar evlerinin penrelerinden ve balkonlarından bu anı büyük coşku içinde alkışladı.

VALİ DAĞLI: BU BAYRAM HER DAİM YENİ BİR BAŞLANGIÇ

Samsun Valisi Zülkif Dağlı, buradaki törende yaptığı konuşmada, milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararlılığının kurtaracağına inanan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının 19 Mayıs 1919'da Samsun'da kutlu bir mücadele başlattığını belirterek, "Her yıl coşkuyla kutladığımız bu bayram, ülkemizin bütünlüğü ve milletimizin birliği noktasında insanımızın, özellikle de gençlerimizin azmine ve kararlılığına işaret eder. Bu bayram her daim yeni bir başlangıç, gençlerimizin artan coşkusu da yarınlarımız için büyük bir müjdedir" dedi.

BANDIRMA VAPURU'DA TÖREN

Türk bayrağının Doğu Park'taki 'Milli Mücadele Parkı Açıkhava Müzesi' alanında yeralan  Bandırma Vapuru Müzesi'ne getirildi. 

HALKI SELAMLAYACAKLAR

Etkinliklerde bugün  saat 16.30’da Samsun protokolü vosvosların eşlik edeceği üstü açık otobüsle şehirde dolaşarak halkı selamlayacak, saatler 19.19'u gösterdiğinde ise Samsun  halkı evlerin pencerelerinden ve balkonlarından hep birlikte İstiklal Marşı'nı okuyacak.

SAMSUN HABER HATTI