GÜNDEM
Giriş Tarihi : 18-05-2021 16:17   Güncelleme : 18-05-2021 16:17

Samsun'da 19 Mayıs kutlama programı belli oldu

Ulu Önder Atatürk'ün Samsun'a çıkışının ve Milli Mücadele'yi başlatmasının 102. yıl dönümü etkinlikleri programı açıklandı.

Samsun'da 19 Mayıs kutlama programı belli oldu

Atatürk'ün Kurtuluş Mücadelesi'ni başlatmak üzere Samsun'a çıkışının 102. yıl dönümü kutlama programı açıklandı. 

Kutlama programına göre, saat 09.00'da anıta çelenk konulacak, saygı duruşu ve İstiklal marşı okunacak.

Saat 09.40'da Tütün İskelesi'nde tören de Samsun Valisi Zülkif Dağlı günün anlam ve önemine ilikin konuşma yapacak. Atatürk'ü sembolize eden Türk bayrağı her yıl olduğu gibi bu yıl da  denizden karaya çıkartılacak. Bayrak Vali Dağlı tarafından 5 izciye teslim edilecek. 7 atletizm sporcusu bayrağı Tütün İskelesi'nden alarak Cumhuriyet Meydanı-Atatürk Bulvarı üzerinden  Bandırma Vapuru'na ulaştıracak.

Saat 16.30'da Samsun protokolü vosvos araçlar eşliğinde üstü açık otobüs ile  caddelerde dolaşarak halkın bayramını kutlayacak. 

ATAKUM'DA TÖREN

Bu arada Atakum Belediyesi, Milli Mücadelenin ilk adımının atıldığı 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 102. yıldönümü nedeniyle hazırladığı programda bayram coşkusunu Samsun’dan tüm Türkiye’ye yayacak. Sembolik Bandırma Vapuru ile üstü açık bayram kutlama otobüsü kentin sokaklarında olacak. Saat 19.19’da ise Mevlana Mahallesi’nde okunacak İstiklal Marşı ile bayram sevinci üst noktaya ulaşacak. 

BANDIRMA VAPURU ATAKUM CADDELERİNDE

Atakum Belediyesi’nin önceki yıl kutlamalarında tiyatro sahnesine dönüştürerek Kuva-yı Milliye oyunlarının sahnelendiği TIR, bu sene Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının Samsun’a çıktığı Bandırma Vapuru’nun görünümü ile Atakum caddelerinde olacak. Atakum Belediyesi önünden saat 10.00’da hareket edecek olan sembolik Bandırma Vapuru, üzerindeki figüranlarla, marşlar çalarak ana arterlerde gün boyunca dolaşarak 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı coşkusunu ve gururunu Atakumluların balkonlarına, pencerelerine taşıyacak. Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci de, sabah saatlerinde sembolik Bandırma Vapuru’na eşlik edecek ve 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 102. yıldönümü mesajını burada verecek. 

ÜSTÜ AÇIK OTOBÜSLE MARŞLAR

Atakum Belediyesi’nin pandemi nedeniyle bayram kutlamalarını sokağa taşıdığı üstü açık otobüs 19 Mayıs’ın 102. yıldönümünde de Atakum’un mahallelerinde olacak. Saat 14.00 itibarıyla Atakum Belediyesi önünden hareket ederek kentin sokaklarında marşlarla dolaşacak olan kutlama otobüsünden, yurttaşların yoğun olarak yaşadığı toplu konutlarda DJ İnanç Seven kısa konserler verecek. Otobüs, saat 19.19’da Mevlana Mahallesi’nde konumlanırken; burada mahallelilerle birlikte İstiklal Marşı okunarak bayram coşkusu en üst noktaya ulaşacak.

HALK TV ÖZEL YAYINI, ATAKUM’DA

Atakum’da gerçekleştirilecek etkinlikler Halk TV aracılığıyla tüm Türkiye’ye ulaştırılırken, Halk TV’nin başarılı programcısı, Gazeteci ve Yazar Serhan Asker, “Görkemli Hatıralar” programını Tütün İskelesi’nde saat 14.00-17.00 arasındaki canlı yayınla ekrana getirecek. Bu özel programa ise Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, Türk Tarihçi ve Yazar Sinan Meydan ile Yazar ve Araştırmacı Erol Mütercimler katılacak.

YÜZYILIN ROTASI’NDA GENÇLER GELECEĞE IŞIK TUTUYOR

Atakum Belediyesi, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’na özel Türkiye’nin en büyük gençlik forumunu hayata geçiriyor. Dünyanın her yerinden 5 binin üzerinde gencin katılacağı Yüzyılın Rotası Gençlik Forumu’nda 19 Mayıs’ın 102. yılına yakışır heyecan ve coşku olacak. 19 Mayıs günü Atakum Belediye Başkanı  Cemil Deveci’nin açılış konuşmasıyla başlayacak olan gençlik forumunda katılımcı gençler, Türkiye’nin yetiştirdiği birbirinden değerli 55 konuşmacı, bin profesyonelle 10 binden fazla birebir görüşme yapacak; sanat, siyaset, ekonomi, bilim alanında öncü isimler de gençlerle gerçekleştireceği panellerle geleceğe ışık tutarak genç beyinlere ilham verecek. Aynı zamanda Yüzyılın Gençlik Forumu’nda, deneyim paylaşımlarının yanı sıra katılımcı şirketlerle yapılacak sponsorluk anlaşmaları neticesinde 102 gence yeni yüzyıla güçlü adımlar atabilmeleri için burs imkanı da sağlanacak. Etkinliğe www.yuzyılınrotasi.com üzerinden kayıt olunurken; Deal Room Yüzyılın Rotası E-Stadyumu, Atakum Belediyesi resmi Facebook, Instagram, Twitter, YouTube, Twitch ile Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci’nin resmi Facebook, Instagram ve Twitter hesaplarından ulaşılabilecek. Ayrıca Kanal ATA da YouTube kanalından canlı yayınlar yapacak.

SAMSUN VALİSİ'NDEN 19 MAYIS MESAJI

Samsun Valisi Zülkif Dağlı, 19 Mayıs Atatürk´ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nın 102. yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Vali Dağlı mesajında, 1Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkarak, Büyük Millet Meclisi’nin açılmasından Milli Mücadelenin zafere kavuşmasına, vatanın bölünmezliğinin dünyaya haykırılışından Cumhuriyet’in ilanına uzanan yolun işaret fişeğini attığı tarihin 102. yıl dönümünü, milletimizin tüm bireyleriyle kenetlenerek coşkuyla kutluyoruz.

Samsun’da Tütün İskelesinden karaya ayak basan Mustafa Kemal Paşa, ’19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktığım zaman elimde maddi hiçbir kuvvet yoktu. Yalnız Türk milletinin asaletinden doğan ve benimde vicdanımı dolduran manevi bir kuvvet vardı. İşte ben o kuvvete, yani Türk milletine güvenerek işe başladım.’ sözleriyle tüm imkânsızlıklara rağmen esarete boyun eğmeyen Türk milletinin istiklal mücadelesine olan inancını ifade etmiştir.

“Bütün ümidim gençliktedir.” diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk, özgürlüğe ve bağımsızlığa atılan ilk adım olan 19 Mayıs’ı, gençlere armağan ederek, 102 yıl önce başlatılan bu mücadeleyi tarihimizden aldıkları ilhamla, medeniyet yürüyüşümüzü çok daha ileri mesafelere taşıyacakları konusunda gençlerimize olan güvenini açıkça belirtmiştir.

Ülkemizin her alanda yakaladığı başarılarla durmaksızın ilerlemesinin en büyük güvencesi ve teminatı olan gençlerimizin, milli ve manevi değerlere sahip çıkan, dünyadaki gelişmelere ayak uyduran ve tüm enerjisini ülkenin daha da gelişmesine harcayan birer hazine olarak gelecek nesillere en iyi şekilde örnek olacaklarına gönülden inanıyoruz.        

Bu duygu ve düşüncelerle, bu cennet vatanı bizlere emanet eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarını rahmet, saygı ve şükranla anıyor, siz sevgili gençlerimizin ve aziz milletimizin ‘19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum" ifadelerine yer verdi.

SAMSUN HABER HATTI