GÜNDEM
Giriş Tarihi : 16-05-2020 12:39   Güncelleme : 19-05-2020 07:16

Samsun'da 19 Mayıs programı belli oldu: Törenler canlı yayınlanacak

Ulu Önder Atatürk'ün Samsun'a çıkışının ve Milli Mücadele'yi başlatmasının 101. yıl dönümü etkinlikleri programı açıklandı. Bu yıl sokağa çıkma yasağı nedeniyle az sayıda katılımcıyla gerçekleştirilecek etkinlikler, Samsun Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nün Youtube kanalından canlı yayınlanacak.

Samsun'da 19 Mayıs programı belli oldu: Törenler canlı yayınlanacak

Atatürk'ün Kurtuluş Mücadelesi'ni başlatmak üzere Samsun'a çıkışının 101. yıl dönümü kutlama programı Samsun Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından kamuoyuna duyuruldu. Bu yıl, koronavirüsü önleme tedbirleri kapsamında ilan edilen sokağa çıkma yasağı nedeniyle sade bir şekilde gerçekleştirilecek etkinlikler, Samsun Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nün Youtube kanalından canlı olarak yayınlanacak.

Kutlama programına göre, Atatürk'ü sembolize eden Türk bayrağı her yıl olduğu gibi bu yıl da denizden karaya çıkartılacak. Samsun protokolü üstü açık otobüs ile  caddelerde dolaşarak halkın bayramını kutlayacak. Saat 19.19'da ise Samsun halkı evlerinin penceresinden ve balkonlarından İstiklal Marşı'nı okuayacak.

Törenler maske takılarak, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyularak gerçekleştirilecek.  Çelenk sunma töreni kısıtlı sayıda protokolün katılımı ve 4 izci ve 4 bayrak, flama taşıyan sporcu ile yapılacak.

İşte 19 Mayıs programı:

18-19 Mayıs:
Saat 15.00: Atakum Sahili 

(Paramotor Gösterisi)

19 Mayıs:
Saat: 10.00: Atatürk Anıtı 

(Anıta Çelenk sunma, saygı duruşu, İstiklal Marşı'nın okunması) 

19 Mayıs:
Saat 10.20: Tütün İskelesi (Bayrak Çıkışı)

(Saygı duruşu, İstiklal Marşı’nın okunması, 2 denizci 2 karacı askerin ve 1 denizci subayın Türk bayrağını Tütün İskelesi'nden sembolik olarak çıkartması, Samsun Valisi Osman Kaymak nezaretinde bayrağın 7 Atletizm sporcusuna teslim edilmesi, Tütün İskelesi'nden alarak Cumhuriyet Meydanı - Atatürk Bulvarı üzerinden Bandırma Vapuru'na ulaştırması)

19 Mayıs:
Saat 11.00: Bandırma Vapuru  (Canan Anderson Yılmaz'ın solo keman konseri)

(Canan Anderson Yılmaz'ın  kemani eşliğinde Gençlik Spor bünyesindeki 10 milli sporcu ile İstaklal Marşı'nın okunması, Canan Anderson Yılmaz'ın Solo Keman Konseri)

19 Mayıs:
Saat 15.00: Türkiye geneli online satranç turnuvası

Satranç turnuvasının online olarak ilk hamlenin Samsun'dan yapılması)

19 Mayıs:
Saat 16.30: Samsun Protokolü şehir turu 

(Atakum Çobanlı İskelesi - Çağaloğlu Bulvarı, Atatürk Bulvarı Çiftehamam Caddesi -Subaşı - Çiftlik Caddesi 56’lar - Canik Kaymakamlığı önü - Canik Belediyesi önü) Samsun halkının 19 Mayıs Bayramı'nı kutlamak üzere Samsun protokolünün üstü açık otobüs ile Samsun turu yaparak halkı selamlaması

19 Mayıs:
Saat 19.19: İstiklal Marşı'nın Bandırma Vapuru'ndan okunması,
vatandaşların da evlerin pencerelerinden ve balkonlarından eşlik etmesi

Eş zamanlı olarak;
Samsun 19 Mayıs Stadı (20 sporcu, stadın orta noktasında Türk Bayrağı ve Atatürk posteri açarak),
Tütün İskelesi (öğrenciler)
GSB İlkadım Yurdu (öğrenciler)
GSB Karadeniz Yurdu (öğrenciler)
Çarşamba Şehir Stadı (öğrenciler)
Bafra Şehir Stadı (öğrenciler)
(İstiklal Marşı okuyacak)

SAMSUN HABER HATTI