GÜNDEM
Giriş Tarihi : 19-05-2020 11:32   Güncelleme : 19-05-2020 12:50

Samsun'da 19 Mayıs, tarihte ilk kez sade törenle kutlandı

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün kurtuluş mücadelesini başlatmak üzere 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkışının 101. yılı, koronavirüs nedeniyle sokağa çıkma yasağı ilan edilmesinden dolayı tarihte ilk kez sade bir törenle gerçekleşti. Maske takılarak ve sosyal mesafe kurallarına uyularak yapılan törenler kısıtlı sayıda protokün katılımıyla yapıldı.

Samsun'da 19 Mayıs, tarihte ilk kez sade törenle kutlandı

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Milli Mücadele'yi başlatmak için 18 silah arkadaşıyla birlikte Bandırma Vapuru ile geldiği Samsun'da Anadolu topraklarına çıkışının 101.yıl dönümü olan ve 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanan bu anlamlı günün törenleri  Samsun'da saat 10.00'da anıta çelenk sunulmasıyla başladı.

SADE TÖREN
Koronavirüs nedeniyle sokağa çıkma yasağı ilan edilmesinden dolayı törenler tarihte ilk kez sade bir şekilde, kısıtlı sayıda protokolün katılımıyla yapıldı. Maske takılarak, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyularak yapılan buradaki törende 4 izci ile 4 bayrak ve flama taşıyan sporcu da hazır bulundu. Burada anıta çelenk sunumu yapıldı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu.

PROTOKOL KATILDI
Anıttaki törenin ardından ise Atatürk'ün milli mücadeleyi başlatmak üzere 19 Mayıs 1919'da Samsun’dan Anadolu topraklarına ilk adımı attığı yer olan Tütün İskelesi'ndeki tören alanına geçildi.  Saat 10.20'de başlayan buradaki törene Samsun Valisi Osman Kaymak, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, AK Parti Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı, CHP Samsun Milletvekilleri Neslihan Hancıoğlu ve Kemal Zeybek, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ve protokol üyeleri katıldı.

ATATÜRK'Ü SEMBOLİZE EDEN BAYRAK KARAYA ÇIKARILDI
Daha sonra  Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü temsil eden Türk Bayrağı, 2 denizci, 2 karacı asker ve 1 denizci subay eşliğinde sembolik olarak karaya çıkarıldı. İstiklal marşının okunmasından sonra ise Samsun Valisi Osman Kaymak nezaretinde Türk bayrağı 7 Atletizm sporcusuna teslim edildi. Sporcular daha sonra bayrağı Cumhuriyet Meydanı ve Atatürk Bulvarı üzerinden Bandırma Vapuru'na ulaştırdı. Bayrağın sirenler eşliğinde taşınması sırasında vatandaşları evlerinin penrelerinden ve balkonlarından bu anı büyük coşku içinde alkışladı.

BANDIRMA VAPURU'DA TÖREN
Türk bayrağının Doğu Park'taki 'Milli Mücadele Parkı Açıkhava Müzesi' alanında yeralan  Bandırma Vapuru Müzesi'ne getirildi. Burada saygı duruşundan sonra Türkiye'nin dünya standartlarındaki keman virtüözü Canan Anderson Yılmaz'ın eşliğinde 10 milli sporcu ile birlikte İstiklal Marşı okundu. Ardından Yılmaz burada solo keman konseri verdi.

HALKI SELAMLAYACAKLAR
Etkinliklerde bugün  saat 16.30’da Samsun protokolü üstü açık otobüsle şehirde dolaşarak halkı selamlayacak, saatler 19.19'u gösterdiğinde ise Samsun  halkı evlerin pencerelerinden ve balkonlarından hep birlikte İstiklal Marşı'nı okuyacak.

SAMSUN HABER HATTI