GÜNDEM
Giriş Tarihi : 16-03-2023 12:36

Samsun'da 2 göl 'kesin korunacak hassas alan' ilan edildi

Samsun sınırları içinde bulunan Akgöl ve Simenit Gölleri sit alanı, Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararnamesiyle "kesin korunacak hassas alan" olarak ilan edildi.

Samsun'da 2 göl 'kesin korunacak hassas alan' ilan edildi

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre, Samsun'un Terme ilçesindeki doğal sit alanı konumunda bulunan Akgöl ve Simenit Gölleri statülerinin yeniden değerlendirilmesi sonucu kesin korunacak hassas alan olarak tescil ve ilan edildi.

Konuyla ilgili Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararında, "Samsun ili, Terme ilçesi sınırları içerisinde bulunan Akgöl ve Simenit Gölleri doğal sit alanının koruma statüsünün yeniden değerlendirilmesi sonucunda, ekli kroki ile listede sınır ve koordinatları gösterilen alanın 'kesin korunacak hassas alan' olarak tescil ve ilan edilmesine, 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin 109 uncu maddesi gereğince karar verilmiştir" denildi.

SİMENİT VE AKGÖL:
Yeşilırmak deltasının doğu kısmında bulunan, idari olarak Samsun'un Terme ilçesinde yer alan, sazlık ve bataklıkların geniş yer kapladığı bir kıyı set gölüdür. 1-2 metre yer yer de 5 metre derinliğe ulaşmaktadır. Geçmiş yıllarda göl için; Semenlik, Simenlik, Karasu ve Arapsazı isimleri de kullanılmıştır. Simenit gölünde drenaj kanalları açılması ve taşınan alüvyal malzemeler sulak alanları daraltmış, iki ayrı göl oluşmuştur. Diğer Gölün ismi Akgöl'dür. Göl çevresinde 3355 hektarlık Yaban Hayatı Geliştirme Sahası oluşturulmuştur. Simenit ve Akgöl çevresi Yaban Hayatı Geliştirme Sahası ve Doğal Sit Alanı olarak koruma altındadır. Gölün çevresinde sazlık ve bataklık alan oldukça geniş yer tutar. Simenit ile Akgöl'ün toplam göl alanı 200 hektar, sazlık ve bataklık alanla beraber sulak alan 1900 hektar, yüz ölçümü 19 km²'dir.