GÜNDEM
Giriş Tarihi : 08-07-2020 16:01   Güncelleme : 09-07-2020 00:52

Samsun'da 2 hekime 'organize' saldırı

Samsun'da iki aile hekimi, 2 kişi tarafından darp edilerek tehdit edildi. Hekimler kaçan saldırganlar hakkında polise suç duyurusunda bulunurken, Samsun Tabip Odası 'organize' olarak nitelendirdikleri saldırıyı kınadı. Saldırgan ie yakalanarak tutuklandı.

Samsun'da 2 hekime 'organize' saldırı

Samsun'un Tekkeköy İlçesi'ndeki Kirazlık Aile Sağlığı Merkezi’nde görevli Mustafa E. ve Hakan M.A. adlı hekimler, iddiaya göre iğne yaptırma amacıyla gelen bir kişi tarafından darp edildi. Daha sonra cezaevinden çıktığını söyleyen kişi yanına bir arkadaşını daha alıp tekrar geldiği  sağlık merkezinde 2 hekime bıçak çekip tehdit ettikten sonra olay yerinden ayrıldı.

İki hekim, saldırganlar hakkında polise şikayette bulundu, ardından da Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne getirilerek darp raporu aldı.

SALDIRI ORGANİZE

Samsun Tabip Odası Yönetim Kurulu, 'organize' olarak nitelendirilen  2 hekime yönelik saldırıyı yayınladıkları bildiri ile kınadı. Yazıı açıklamada Sağlıkta şiddetin hız kesmeden devam ettiği vurgulandı ve "Tekkeköy ilçesi Kirazlık Aile Sağlığı Merkezi’nde iki hekim meslektaşımız saldırıya uğradı. Önce sağlık merkezinde taşkınlık yapan, cezaevinden yeni çıktığını söyleyip tehditler savuran saldırgan oradan ayrıldıktan sonra iki kişi ile beraber geri gelip bıçakla da tehdit ederek organize bir şekilde saldırıyı gerçekleştirmişlerdir. Devlet adına hizmet veren hekimlerin şiddetten korunamaması, şiddet uygulayanların hemen salıverilmesi, gerekli önlemlerin alınamaması devlet otoritesinin sorgulanır hale gelmesine neden olmaktadır. Bir kaç ay önce çıkarılan Sağlıkta Şiddet Yasası’nın pratikte hiçbir değişikliğe sebep olmadığı, şiddeti önleyemediği, yeterli caydırıcılığa sahip olmadığı görülmüştür.  Bu konuda sorumlu olan Sağlık Bakanlığı'nın yeterli hassasiyeti göstermediğini görüyoruz. Yıların kronikleşmiş Sağlıkta Şiddet probleminin çözümünü biz göstermekten, Sağlık Bakanlığı da görmezden gelmekten bıkmadı. Sağlık hizmetinin güvenlik kaygılarından uzak sunulmasının hayati önemi vardır ve siyasi popülizme alet edilmesinin tüm ülkeye zarar verdiği/vereceği aşikardır.  Salgında da görüldüğü üzere, el üstünde tutulması gereken hekimlerin ve sağlık çalışanlarının magandaların oyuncağı haline getirilmesini anlamak mümkün değildir. Bu güvensiz ortamda kaliteli bir sağlık hizmetinin verilebilmesi mümkün değildir.  Biz hekimlik onurunu ve hekimlerimizin haklarını korumak için mücadelemize devam edeceğiz.  Saldırıya uğrayan hekim arkadaşlarımıza geçmiş olsun diyor, olayın takipçisi olacağımızı, hukuki destek başta olmak üzere her konuda hekim arkadaşlarımızın yanında olduğumuzun bilinmesini istiyoruz" denildi.

TUTUKLANDI.

Bu arada 2 hekimi darp ettiği ileri sürülen 28 yaşındaki Umut Y. Tekkeköy'ünKutlukent Mahallesi'nde yakalandı. Polisteki işlemlerin ardından adliyeyeye sevkedilen zanlı nöbetçi mahkemece tutuklandı.

SAMSUN HABER HATTI