GÜNDEM
Giriş Tarihi : 02-12-2020 15:56   Güncelleme : 02-12-2020 15:56

Samsun'da 2 patisi kesilen köpeğin sahibi ve komşusuna 809 TL ceza

Samsun'da 'tavuklara zarar veriyor' denilerek önce tüfekle vurulan, ardından ön patileri kırıldıktan sonra kesilen 'Pamuk' adlı köpeğin sahibi ve komşusuna toplam 809 TL para cezası kesildi.

Samsun'da 2 patisi kesilen köpeğin sahibi ve komşusuna 809 TL ceza

Samsun'un Havza İlçesi Memduhiye Mahallesi'nde meydana gelen ve herkesin yüreğini sızlatan olayda, H.S.'ye ait ‘Pamuk’ adlı Golden Retriever cinsi köpek iddialara göre 'tavuklara zarar veriyor' denilerek önce tüfekle ateş edilerek vuruldu, ardından da ön iki patisi kırıldıktan sonra kesildi.

Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) tarafından sahip çıkılan köpek Samsun Atakum'da özel bir hayvan kliniğinde tedavi altına alındı. Konunun HAYTAP'ın sosyal medya hesabından kamuoyuna duyurulması üzerine  köpeğe yapılan vahşet hem hayvanseverlerden hemd e konuya duyarlı insanların büyük tepkisine neden oldu. Havza Cumhuriyet Savcılığı'na yapılan suç duyurusunun ardından da 3 kişi gözaltına alındıktan sonra serbest bırakıldı. Daha sonra  Pamuk adlı köpeğin sahibi H.S.'ye 181 TL,  köpeğin patilerini kestiği belirtilen komşusu  S.Ç.'ye 628 TL olmak üzere toplam 809 TL idari para cezası uygulandı.

HAYTAP: HAYVANLARI KORUMA YASASI ÇIKMALI
HAYTAP tarafından konuyla ilgili yapılan değerlendirmede, "Şu an mevcut yasa 5199 sayılı Hayvanları Koruma yasası. Ne yazık ki hayvana yapılan tüm istismarların kabahatler kanununa göre cezalandırıldığı bir sistem var ortada. Yani kapalı bir yerde sigara içme cezası ile bir hayvana işkence etmenin,  öldürmenin cezası aynı kategoride. Bizim HAYTAP olarak meclise sunduğumuz tasarıda en baştaki talebimiz hayvana kötü muamelenin kabahatler kanununa göre değil Türk Ceza Kanununa göre değerlendirilerek bu eylemleri yapan kişilerin yargılanarak ceza almalarının sağlanmasıdır. Bu şekilde hak ettikleri cezalar verildiğinde hayvanlara yapılan istismarlar azalacaktır. Ancak bu konuda çok ümitli değiliz çünkü ne zaman infial yaratan bir olay yaşansa, Meclis’te hayvan haklarıyla ilgili somut bir çalışma varmış gibi hava yaratılıyor ve devamı gelmiyor" denildi.

ANKARA'YA GÖTÜRÜLDÜ
Bu arada Samsun Atakum'daki hayvan kliniğinde gördüğü tedaviyle hayati tehlikeyi atlatan pamuk adlı köpek, Ankara’daki bir kliniğe nakledildi. Burada gereken tedavi ve operasyonların ardından köpeğe protez çalışması yapılacak. 

SAMSUN HABER HATTI