GÜNDEM
Giriş Tarihi : 07-10-2020 15:34   Güncelleme : 07-10-2020 15:34

Samsun'da '2020 Güvenli Sahil Projesi' sonlandırıldı

Samsun Valiliği koordinesinde, yaz döneminde deniz, göl, baraj, gölet, kanal, akarsu ve su birikintilerindeki boğulmaları önlemek amacıyla hayata geçirilen ‘2020 Güvenli Sahil Projesi’, yaz mevsiminin bitimiyle sonlandırıldı.

Samsun'da '2020 Güvenli Sahil Projesi' sonlandırıldı

Samsun Valiliği tarafından, yaz döneminde başta çocuk ve gençler olmak üzere birçok vatandaşın serinlemek için girdikleri deniz, göl, baraj, gölet, kanal, akarsu ve su birikintilerinde boğularak hayatlarını kaybetmesi gözönüne alınarak başlatılan ‘2020 Güvenli Sahil Projesi’nin sonlandırıldığı belirtildi.

Konuyla ilgili Samsun Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü'nün suda boğulma olaylarına karşı farkındalık oluşturmak için 10.07.2020 tarihinde “2020 Güvenli Sahil Projesini” hayata geçirerek “Sevdiklerinizi Gözü Yaşlı Bırakmayın”, “Dikkat Fazla Uzaklaşma”, “Serinlerken Canımız Yanmasın” sloganıyla  çalışmalar yaptığı hatırlatıldı.

“2020 Güvenli Sahil Projesi” faaliyetlerinin tamamlanması nedeniyle sonlandırıldığı belirtilen açıklamada  proje kapsamında yapılan faaliyetlerle ilgili detaylı bilgiler de aktarıldı.

İşte o açıklama:
     
"1-Büyükşehir Belediyesi, İlkadım Belediyesi, Atakum Belediyesi, Canik Belediyesi, Tekkeköy Belediyesi; Kültür İşleri ve grafik tasarım bölümleri ziyaret edilerek projemiz hakkında bilgilendirme yapılarak Suda Boğulma olaylarına karşı alınacak tedbirleri içeren el broşürü, afiş, raket, billboard tasarımları yapmaları talep edilmiş, kendi belediye sınırlarında vatandaşlarımızın yoğun olarak bulunduğu yerlere afiş, raket, billboardların asılması istenilmiştir. Bu kapsamda 3.000 adet el broşürü, 300 adet afiş, 6 adet Billboard, 110 adet raket basımı gerçekleştirilmiştir.
        
2-Dış İlçe Emniyet Müdürlük ve Amirliklerimize 1400 adet broşür, 145 adet afiş, gönderilerek bölgelerinde çalışma yapmaları sağlanmıştır.
        
3-Deniz Liman Şube Müdürlüğü ve Su Altı Grup Amirliği ziyaret edilerek suda boğulma olayları ile ilgili yapılmış ya da yapılacak faaliyetler hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur.
       
4-İlkadım İlçesi Mecidiye Caddesi, Fatih Sultan Mehmet Caddesi, Çiftlik Caddesi ve Bulvar AVM önünde 1000 adet el broşürü vatandaşlarımıza anlatılarak dağıtımı sağlanmıştır.
       
5-Şube Müdürlüğümüz Personeli, Deniz Liman Şube Müdürlüğümüz Personeli, Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Grup Amirliğine bağlı cankurtaran görevlileri ve Atakum Belediye Zabıtaları ile birlikte Atakum sahilinde 2000 adet broşür sahili kullanan vatandaşlarımıza anlatılarak dağıtılması sağlanmıştır.
        
6-İl Müftülüğümüz ziyaret edilerek Projemiz hakkında bilgilendirme yapılmış, Suda Boğulma Olaylarına dikkat çekme ve farkındalık oluşturmak amacıyla hazırlamış olduğumuz bilgi notu yaz ayları süresince Cuma hutbe ve vaazlarında anlatılarak vatandaşlarımızın bilgilendirilmesi istenilmiştir. Bu kapsamda proje süresince bilgilendirilen camii sayısı 5389, hutbeyle bilgilendirilen kişi sayısı 526759 olduğu bildirilmiştir.
       
7-Mahalle muhtarlarımızla yüz yüze görüşülerek proje hakkında bilgilendirme yapılmış, hazırlamış olduğumuz afişler vatandaşlarımızın göreceği yerlere astırılmıştır.
       
8-Resmi kurum ve kuruluşlarımıza hazırlanan afişler asılmıştır.(Resmi Kurum Binaları, Hastane, Camii, Emniyet binaları, Sağlık Ocakları,  Muhtarlıklar, vb.) Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğümüz tarafından suda boğulma olaylarına karşı alınacak tedbirler konusunda hazırlanan el broşürleri il dışından denizi kullanmak için gelen araç sürücüleri ve yolcularına dağıtımları sağlanmıştır.
       
9-Gençlik Spor İl Müdürlüğü ziyaret edilerek proje ve faaliyetler konusunda görüş alışverişinde bulunulmuştur.
        
10-MP-4 formatında hazırlamış olduğumuz 15 saniyelik uyarıcı video Cumhuriyet Meydanında bulunan dev ekranda yayınlanarak daha fazla vatandaşımızın bilgilendirilmesi sağlanmıştır.
        
11-Yapmış olduğumuz çalışmalar yerel basına ve internet haberlerine konu olması sağlanarak daha fazla vatandaşımızın bilinçlenmesi sağlanmıştır."
       
SAMSUN HABER HATTI