21 AĞUSTOS 2018
Advert
Advert
Advert

Samsun´da 240 bin 915 öğrenci karne sevinci yaşadı

Samsun´da 2017-2018 Eğitim ve Öğretim yılının ilk dönemi, bugün öğrencilere karnelerinin verilmesiyle tamamlandı. Samsun genelinde karnelerini alan 240 bin 915 öğrenci sömestr tatiline çıkmanın sevincini yaşadı.

Samsun´da 240 bin 915 öğrenci karne sevinci yaşadı

Samsun'da 2017-2018 eğitim- öğretim yılının ilk döneminin tamamlanması nedeniyle il genelinde bin 53 okulda 240 bin 915 öğrenci düzenlenen programlarla karnelerini aldı. Heyecanla karnelerini alan öğrenciler iki hafta sürecek sömestir tatiline çıkmanın sevincini yaşadı.

Bu arada Samsun Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen öğrencilere yarı yıl tatil mesajı yayınladı. Esen mesajında, "Çocuklarımızın karne aldıkları bugün, onların gelişimi için destekleneceği, geleceğe sağlıklı ve özgüveni tam kişiler olarak yetişmesinde katkısı olacak bir gündür. Karnesinde zayıfları olan çocuğa öğretmenin ve anne babanın yaklaşım tarzı, söyleyeceği kelimelerin onun hayatında önemli etkileri olacaktır. Unutmamalıyız ki, cesareti kırılmış, umudunu zedelenmiş, özgüveni zayıflamış bir çocuğun hayatı boyunca hatırlayacağı deneyimler ve yerleşecek düşünce şekli, telafisi her zaman mümkün olan karne notlarından daha önemlidir. Şunu unutmayalım karne, çocuğun kişiliğini, nasıl bir birey olduğunu ve gelecekte nasıl bir insan olacağının göstergesi değildir. Karne, çocuğun bilgi anlamında eksik olan durumlarını gösteren, aile ve öğretmen tarafından desteklenmesi gereken dersleri belirten bir belgedir. Yani karne sadece öğrencinin değil, öğretmenin ve anne babanın da karnesidir. Aslında Samsun’da her öğrencimizin elinde bulunan karne bizim karnemizdir" dedi.

Samsun Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen mesaöında öğrencilere de seslendi ve "Sevgili Çocuklar; başarılı olacağınıza inanın. Karnenizdeki notlarınız nasıl olursa olsun umudunuzu, cesaretinizi kaybetmeyin. Kendinize güvenin ve II. Dönem zayıf notlarınızı düzeltebileceğinize inanın ve yapılması gerekenleri yapın. Siz çabalayın, isteyin, başta öğretmenleriniz, anne-babalarınız olmak üzere hepimiz size destek olmak, sorunlarınız olduğunda çözmek, güzel ve mutlu bir geleceğe yelken açmanız için elimizden geleni yapacağız. Bu tatil döneminde iyi kitaplar okuyun… Okuduğunuz kitap üzerinde düşünün... Düşüncelerinizi kâğıda dökün… İyi filmler izlemeyi unutmayın. Filmler sayesinde hayata bakışınız değişecek. Çünkü filmler sayesinde yaşanan hayatın simülasyonunu görmüş olacaksınız. Aile olarak ortak zaman noktaları belirleyip birlikte zaman geçirin. Birlikte zaman geçirmeye aslında ne kadar ihtiyacınız olduğunu göreceksiniz" ifadelerine yer verdi.

VALİ KAYMAK KARNE DAĞITIM TÖRENİNE KATILDI
Bu arada Samsun Valisi Osman Kaymak, 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı 1. döneminin sona ermesi dolayısıyla Vezirköprü Köprülü Mehmet Paşa Anadolu Lisesi'nde düzenlenen karne dağıtım törenine katıldı. Törende konuşüan Samsun Valisi Osman Kaymak, "Unutmayın ki sizlere verdiğimiz değer karnenizdeki notlarla ölçülemez. Şüphesiz bu karnelerden çocuklarımızın ders çıkaracağı gibi velilerimiz, öğretmenlerimiz ve yöneticilerde ders çıkaracaklardır. Daha iyi bir eğitim için hep birlikte çalışacağız. Tekli eğitime geçme anlamında çok ciddi çalışmalar yapıyoruz. İnşallah bu sene Vezirköprü ilçesinde tekli eğitime geçmiş olacağız. Sevgili öğrenciler, karneleriniz kat’i suretle kişiliğinizi ve zekânızı kategorize eden bir gösterge değildir. Aksine zayıf ve güçlü yönlerinizi analiz etmeniz, eğer varsa eksikliklerinizi fark etmeniz ve bir dahaki dönem için tedbirler almanız adına bir imkândır. Karne tatili bir bitiş değil yeni başlangıçlar için bir soluklanma, dinlenme ve dirilme zamanıdır. Bir dönemin sonunda dinlenmeyi de hak ettiniz. Fakat dinlenmek hiçbir şey yapmamak ve boşa vakit geçirmek değildir. Bunun için tatil süresince sizi dinlendirecek ve eğlendirecek aktivitelerin yanı sıra kitap okuma alışkanlığını edinmenin yollarını aramalısınız. Kültürel faaliyetler ve spor aktiviteler de sizlerin 2. yarıyıla daha zinde başlamanızı sağlayacaktır. Benim de sizlere tavsiyem kitap okumanın yanısıra yaşadığınız şehri tanıma gayreti içerisinde olmanızdır. Yarıyıl tatilinde bu imkanı gerçekleştirebilirsiniz" dedi.

Konuşmaların ardından Vali Osman Kaymak, protokol üyeleri ile sınıflara giderek öğrencilerin karnelerini ve başarı belgelerini verdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İşte il il bayram namazı saatleri
İşte il il bayram namazı saatleri
Çıra için zarar verilen ağaçlar tedavi ediliyor
Çıra için zarar verilen ağaçlar tedavi ediliyor